فهرست غاصبان زمین در اختیار رسانه‌ها قرار می‌گیرد

- ۱۱ میزان ۱۳۹۱

حکومت افغانستان می‌گوید فهرست تمام افرادی که زمین‌های دولتی را در کابل و ولایت‌ها غصب کرده اند، تهیه شده و غاصبان زمین در رابطه به این زمین‌ها مورد پرسش نهادهای عدلی و قضایی قرار خواهند گرفت.
نجیب امین، معاون اداره امور روز سه شنبه در یک کنفرانس خبری در کابل گفت در فرمان مهم رییس‌جمهور کرزی به نهادهای دولتی وظیفه سپرده شد تا غاصبان زمین را مشخص کنند.
آقای امین گفت: «غصب زمین‌ها یکی از چالش‌های کلان دولت افغانستان است. فرمان برای وزارت زراعت و امور داخله وظیفه داده بود تا لیست غاصبان و مقدار زمین‌هایی که غصب کرده اند را ترتیب دهند».
این مقام حکومت افغانستان از غاصبان زمین نام نبرد، اما گفت وزارت زراعت مکلف شده تا این لیست را در اختیار رسانه‌ها قرار دهد.
غصب بیش از ۱۳۸ هزار جریب زمین
براساس آماری که وزارت اقتصاد افغانستان ارایه کرده است، ۱۳۸۹۹۶ جریب زمین در شش ولایت مهم افغانستان غصب شده است.
آمار وزارت اقتصاد نشان می‌دهد که در ولایت هرات ۱۲۴۱۱ جریب زمین توس نه نفر، در ننگرهار ۲۰۵۰۰ جریب زمین توسط ۱۳ نفر، در…         ادامه صفحه ۶
فهرست غاصبان زمین در…
کندز ۱۷۱۴ جریب زمین توسط هفت نفر، در ولایت بلخ ۸۷۶۰۰ جریب زمین توسط ۱۵ نفر، در کابل ۱۱۴۲۶ جریب زمین توسط ۱۱ نفر و در ولایت پروان ۵۳۴۵ زمین توسط دو نفر غصب شده است.
غصب زمین‌های دولتی در ده سال اخیر به موضوعی جنجال‌برانگیز تبدیل شده و حکومت نتوانسته جلو غصب زمین های دولتی را در کابل و ولایت های افغانستان بگیرد.
«استخراج کنندگان خودسر معادن»
حکومت افغانستان همچنان می‌گوید لیست کسانی را که به صورت خودسرانه دست به استراج معادن می‌زنند نیز تهیه کرده است.
گزارش‌ها حاکی از آن است که زورمندان و افراد مسلح غیرمسوول در شماری از ولایت‌های افغانستان به صورت خودسرانه معادن سنگ‌های قیمتی، ذغال سنگ را به شکل خودسر استخراج می‌کنند.
آقای امین گفت وزارت معادن نام این افراد را تهیه کرده و در اختیار حکومت قرار داده است. او گفت وزارت معادن قرار است این لیست را در اختیار رسانه‌ها قرار دهد.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.