واکنش کمیسیـون انتخابات به اصـلاحات در نـظام انتخـاباتی

۲۹ سرطان ۱۳۹۴

دو شنبه ۲۹ سرطان ۱۳۹۴

 

سخنگوی کمیسیون مستقل انتخابات در مورد اصلاحات انتخاباتی گفت که هرگام برای اصلاحات باید بر اساس قانون اساسی افغانستان باشد.
نور محمد نور سخنگوی کمیسیون مستقل انتخابات اعلام کرد که بر اساس قوانین با برکناری اعضای این کمیسیون مشکلی ندارد اما هر گام برای اصلاحات باید بر اساس قوانین افغانستان باشد.
بر اساس قوانین افغانستان، اعضای کمیسیون مستقل انتخابات برای ۶ سال تعیین شده‌اند و تا پایان ماموریت خود حق ادامه کار دارند.
mnandegar-3این در حالی است که صدیق الله توحیدی معاون کمیسیون تازه ایجاد شده اصلاحات انتخاباتی افغانستان گفته که برای برکناری اعضای کمیسیون مستقل انتخابات این کشور راه قانونی وجود دارد.
بر اساس توافقنامه حکومت وحدت ملی، کمیسیون اصلاحات انتخاباتی موظف است تا پس از بررسی سیستم انتخاباتی افغانستان، اصلاحات لازم را ایجاد کند.
جاوید فیصل معاون سخنگوی عبدالله عبدالله رییس اجرایی حکومت وحدت ملی نیز اعلام کرده که در صورت ایجاد اصلاحات انتخاباتی توسط کمیسیون اصلاحات انتخابات افغانستان در مورد تاریخ برگزاری انتخابات پارلمانی تصمیم گیری خواهد شد.
این در حالی است که دروه کاری پارلمان در اول سرطان سالجاری به پایان رسیده است و تعیین اعضای کمیسیون اصلاحات انتخاباتی نیز از جنجال‌های حکومت جدید افغانستان بود.
فیصل اظهارداشت: اعضای تازه تعیین شده کمیسیون اصلاحات انتخاباتی پس از تعطیلات عید فطر آغاز به کار خواهند کرد.
کارشناسان گفته بودند که عبدالله و اشرف غنی رهبران حکومت وحدت ملی در مورد تعیین اعضای کمیسیون اصلاحات انتخابات افغانستان نیز اختلاف نظر داشتند اما با گذشت ماه‌ها سرانجام پنجشنبه هفته گذشته این اعضا معرفی شدند.
اشرف غنی رییس جمهور افغانستان پیش از این اعلام کرده بود که پارلمان به کار خود ادامه دهد.
بر اساس ماده هشتاد و سوم قانون اساسی افغانستان، زمان کار اعضای پارلمان پس از انتخابات پارلمانی و اعلام نتایج پایان می‌یابد.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.