استاد سیاف: طالبان از مرگ ذلیلانۀ ملاعمر پند بگیرند

- ۱۶ اسد ۱۳۹۴

شنبه ۱۷ اسد ۱۳۹۴

 

استاد عبدرب الرسول سیاف از طالبان خواست که از مرگ ذلیلانۀ ملا عمر پند بگیرند.
استاد سیاف دیروز در یک نشست خبری که در کابل برگزار شده بود، گفت: «زمانی که ملاعمر یا مرده یا کشته شده، فرماندهی طالبان را چه کسی داشته؟ آنها تحت فرماندهی چه کسی می‌جنگیدند؟ فرماندهی که از زیر خاک نمی‌شود… معلوم است که از آغاز کار تحریک طالبان تاکنون فرماندهی آنها از سوی بیگانه‌ها بوده است.»
او تحریک طالبان را ساخته بیگانگان دانست و گفت این گروه تنها یک ابزار برای نابودی افغانستان است.
mnandegar-3این رهبر جهادی افزود: «امیرالمومنین یعنی حاکمیت بر تمام مومنین. آنها که امیرالمومنین را ساختند چرا زمام امور کشور خودشان را به او نسپردند؟ امیرالمومنین که تنها برای افغانستان نیست.» پاکستان بارها از سوی مقامات و شخصیت‌های سیاسی افغانستان به ایجاد تحریک طالبان و حمایت از آن متهم شده است.
استاد سیاف با اشاره به مرگ مشکوک ملاعمر، رهبر پیشین طالبان در پاکستان، از اعضای این گروه خواست به دولت افغانستان بپیوندند و در آینده کشورشان سهیم شوند. او گفت که تأمین صلح در افغانستان خواست تمام افغان‌هاست اما این روند باید با دو شرط یعنی گفت‌وگو با نمایندگان تمام گروه‌های مخالف و پایان کامل جنگ صورت بگیرد.
وی افزود که نباید تنها با یک گروه صلح شود و گروه‌های دیگر زیر نام‌های دیگری چون «داعش» به جنگ در افغانستان ادامه دهند.
گفت‌وگوهای صلح رودررو میان نمایندگان طالبان و هیات دولت افغانستان در هشتم ماه ژوئن در اسلام آباد برگزار شد، اما دور دوم این گفت‌وگوها که قرار بود هفته گذشته برگزار شود به تعویق افتاده است.
سیاف همچنان از برگزاری فاتحه برای ملا عمر در افغانستان و ابراز تاسف شماری از مقامات در مورد مرگ او، شدیدا انتقاد کرد.
او گفت: «افسوس به حال این‌ها که فاتحه کسی را می‌گیرند که مردم را به خاک و خون می‌کشند. اینقدر که ملاعمر را دوست داشتید، می‌رفتید پهلویش و می‌جنگیدید! حالا که در پهلوی نظام هستید مردانگی و مروت و غیرت ایجاب می‌کند که دلسوزی‌تان به این سمت باشد.»
به دنبال اعلام مرگ ملا عمر، گروهی از اعضای پیشین گروه طالبان در کابل مراسمی برای یادبود از او را برگزار کردند که گفته می‌شود شماری از مقام‌های دولتی هم در آن شرکت کرده بودند.
اما پس از آن دولت افغانستان رسماً اعلام کرد که برگزاری هر نوع همایشی با هدف «همسویی، همدردی و تبلیغ مکتب ملا عمر» در کشور ممنوع است و «هدف مشروع نظامی» دانسته می‌شود.
در این حال، استاد سیاف از حکومت افغانستان نیز خواست تا به جای جنگ بر سر تقسیم قدرت به آباد ساختن کشور و تحکیم امنیت و محو فساد تلاش کند.
استاد سیاف گفت: «مناسب می‌دانم که بر حکومت نیز صدا کنم، به خاطر خدا بس است، تا کی مصروف تقسیم پست‌ها هستید؛ تا کی مصروف تقسیم معینیت‌ها و ریاست‌ها و امثال آن هستید، بس است دگه این تقسیم را بس کنید؛ بروید طرف ترمیم بروید؛ به طرف تنظیم کارها بروید؛ ملت را جور کنید؛ روی امنیت و جلوگیری از فساد تمرکز کنید؛ سنگر را تقویت کنید؛ بس است تا کی مصروف تقسیم(قدرت) هستید. «
دولت وحدت ملی به رهبری رییس‌جمهور غنی و عبدالله عبدالله رییس اجرایی از ده ماه بدین‌سو کوچکترین کاری در راستای تأمین امنیت و ایجاد اشتغال و مبارزه با فساد نکرده‌اند.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.