تلفات مرگبار غیرنظامیان در کندز

- ۱۸ اسد ۱۳۹۴

دو شنبه ۱۹ اسد ۱۳۹۴/

 

mnandegar-3به قول مقامات ولایت کندز در نتیجۀ انفجار یک بمب در ولسوالی خان آباد ۲۲ فرد مسلح غیر قانونی کشته شده اند. طالبان مسوولیت این حمله را به دوش گرفته اند. اما وزارت داخله از کشته شدن افراد ملکی در این سوءقصد سخن گفته است.
وزارت داخلۀ افغانستان گفته است که در انفجار ماین در ولسوالی خان آباد ولایت کندز افراد ملکی جان باخته اند. این وزارت، به اساس گزارش خبرگزاری فرانسه گفته است: «یک انتحار کننده بمب خود را در ولسوالی خان آباد منفجر ساخت، که در آن ۲۱ فرد ملکی شهید شدند و ۱۰ تن دیگر جراحت برداشتند».
اما مقامات محلی برعکس از کشته شدن «افراد مسلح غیر قانونی» سخن می‌گویند. عبدالودود واحدی سخنگوی ولایت کندز گفت: «حوالی هفت شام روز شنبه، ۸ جولای ۲۰۱۵ درمنطقۀ غوربندی‌ها در ولسوالی خان آباد یک ماین جاسازی شده انفجار داده شد، که در آن ۲۲ تن از افراد مسلح منطقه کشته شده و ۷ تن دیگر زخمی شدند. در بین کشته شده‌گان چهار قوماندان آنها به نام های قدیر، نادر، سردار و تور نیز شامل اند».
دو گروه تروریستی در برابر هم
واحدی افزود که وضعیت امنیتی در کندز به صورت نسبی بهتر شده است و طالبان پس از حملات اخیر شان در این ولایت حالا در برابر نیرو های امنیتی افغان در موقف دفاعی قرار گرفته اند. او همچنان از سه چالش عمده بر سر راه تأمین امنیت در کندز سخن گفت: گروه های غیر مسوول مسلح، دهشت افگنی های طالبان و زرع و تجارت مواد مخدر.
ذبیح الله مجاهد سخنگوی طالبان مسئولیت این حمله را به دوش گرفته است. پس از بیرون رفتن نیرو های رزمی بین المللی در پایان سال ۲۰۱۴ از افغانستان، طالبان همواره تلاش میکنند تا بیشتر از پیش قدرت نمایی کنند. این گروه به ویژه پس از اعلام مرگ رهبر پیشین شان ملا عمر، و انتصاب ملا محمد اختر به عنوان جانشین وی، به حملات و دهشت افگنی های شان افزوده اند. از سوی دیگر گروه تروریستی «دولت اسلامی» نیز برای نفوذ در افغانستان تلاش میکند، ازینرو این دو گروه تندرو برای کسب قدرت و نفوذ بیشتر در افغانستان، در برابر هم قرار گرفته اند.
اعدام یک زن از سوی طالبان در بدخشان
در رویداد دیگری در ولایت بدخشان طالبان یک زن ۲۷ ساله را اعدام کرده اند. آنها این مادر سه فرزند را به روابط نامشروع جنسی متهم ساخته بودند. نوید فروتن سخنگوی ولایت بدخشان گفته است که این زن روز شنبه در حضور مردم از یک درخت حلق آویز شده بود. فروتن افزوده است که افزون بر آن طالبان دو مأمور پولیس و یک فرد ملکی را در ولایت بدخشان به اتهام جاسوسی سر بریده اند.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.