همسر قاتل احمد شاه مسعود در بلژیک سلب تابعیت می‌شود

گزارشگر:یک شنبه 5 میزان 1394 ۴ میزان ۱۳۹۴

دولت بلژیک تابعیت زنی را سلب می‌کند که عنوان «خطرناک‌ترین زن اروپا» را دارد و شوهرش در عملیات ترور «احمد شاه مسعود» قهرمان ملی افغانستان دست داشته است.
روزنامه «القدس العربی» چاپ لندن در گزارشی نوشت: دادگاه بلژیک اعلام کرد «ملیکه» یا «ام عبیده» ملقب به «بیوه سیاه» در چند پرونده تروریستی mnandegar-3در بلژیک محکوم شده است و خطری برای امنیت ملی کشور عضو اتحادیه اروپا شناخته می‌شود.
وی قرار است پس از محاکمه در بلژیک، سلب تابعیت شود.
ملیکه ۵۴ ساله در شهر طنجه مغرب متولد شد و اوایل دهه ۶۰ قرن گذشته با خانواده خود به بلژیک مهاجرت کرد.
ملیکه پس از متهم شدن به سرکردگی یک هسته تروریستی در بلژیک، به هشت و نیم سال زندان محکوم شد و هم اکنون در حال سپری کردن دوره محکومیت خود است.
هدف این هسته تروریستی عضوگیری از شهروندان بلژیکی برای جنگ در افغانستان بود.
ملیکه در اعتراض به رای دادگاه به این مساله استناد کرد که در نتیجه سلب تابعیت، وی باید از فرزندان خود که دارای تابعیت بلژیک هستند، جدا شود اما دادستانی بر این باور است که خانواده ملیکه کم اهمیت تر از قربانیانی است که وی زمینه پیوستن آنان را به گروه‌های تروریستی فراهم کرده است.
در حالی که قرار است دادگاه بروکسل نهم اکتبر آینده برای سلب تابعیت از ملیکه تصمیم بگیرد، منابع رسانه‌یی از قول وی اعلام کردند وی تصمیم دادگاه را نمی‌پذیرد و قصد دارد بعد از آزادی از زندان، همراه خانواده‌اش در بلژیک بماند.
سرویس‌های امنیتی بلژیک به وی لقب خطرناک‌ترین زن اروپا را داده اند. نام وی اولین بار سال ۱۹۹۹ وقتی که با یک جوان تونسی ثروتمند ازدواج کرد، مطرح شد.
همسر وی به طالبان افغانستان در دوران سرکردگی «بن لادن» ملحق شد.
۲ روز قبل از حادثه یازده سپتمبر ۲۰۰۱، همسر ملیکه در انفجاری تروریستی احمد شاه مسعود از مبارزان معروف افغانستانی را به شهادت رساند.
پس از این اتفاق ملیکه با یک مرد تونسی دیگر ازدواج کرد. این ۲ مدتی با هم در سویس زندگی کردند، تا اینکه سال ۲۰۱۰ به علت حمایت از گروه‌های جهادی در فضای مجازی دستگیر شد.
شوهر دوم ملیکه سال ۲۰۱۲ در حمله هوایی امریکا در افغانستان کشته شد و به همین علت ملیکه لقب «بیوه سیاه» گرفت.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.