وزیر خارجه ایران: افغانستان به تعهدات خود در دادن آب عمل نکرده است

گزارشگر:چهار شنبه 6 عقرب 1394 - ۰۵ عقرب ۱۳۹۴

mnandegar-3وزیر امور خارجه ایران گفت: اگر برادران و خواهران ما در افغانستان توقع دارند که ایران سیاست‌های حمایتی خود را نسبت به وضعیت مهاجران و توسعه افغانستان با جدیت دنبال کند، موضوع حق‌آبه ایران مورد توجه دولت افغانستان قرار بگیرد.
به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری فارس، محمد جواد ظریف در نشست علنی دیروز پارلمان ایران در مورد موضوع حق‌آبه ایران در روابط میان ایران و افغانستان سخن گفت.
ظریف با بیان اینکه وزارت امور خارجه ایران اعتقاد دارد که باید موضوع حق‌آبه ما در هامون، هیرمند و هریرود به عنوان یکی از موضوعات اساسی روابط ایران با افغانستان مدنظر باشد، گفت: در ملاقات‌های متعدد ریاست جمهوری چه رییس‌جمهور سابق و چه رییس‌جمهور کنونی افغانستان، در ملاقات‌های بنده با دبیر شورای عالی امنیت ملی افغانستان و رییس اجرایی و وزیر امور خارجه افغانستان این موضوع مطرح شده است.
وی اضافه کرد: امروز بحث حق‌آبه و رساندن آب هم در هیرمند، هم هریرود و هم هامون به عنوان یکی از مطالبات اصلی ما در مذاکرات با افغانستان مطرح است؛ قرارداد جامعی که در دولت آقای کرزی با جناب آقای روحانی مورد توافق قرار گرفت یکی از مفاد آن بحث تامین حق‌آبه جمهوری‌ اسلامی ایران در این سه محل یاد شده است.
وزیر امور خارجه ایران با اشاره به اینکه موضوع حق‌آبه به عنوان یک موضوع مهم در مذاکرات ایران با طرف افغانستانی وجود داشته است، تصریح کرد: البته موضوع هامون مقداری گسترده‌تر از روابط ۲ جانبه است زیرا تعهدات بین‌المللی درباره حفظ تالاب‌های بین‌المللی وجود دارد که ما در این زمینه هم از هر ۲ مسیر مسئله را پیگیری کردیم.
ظریف با اشاره به اینکه وزیر امور خارجه، وزیر نیرو و رییس سازمان محیط‌زیست ایران به عنوان دستور کار عمده در روابط با افغانستان و همانطور حفاظت از منابع آبی داخلی بحث وضعیت هیرمند و هامون را مدنظر دارند خاطرنشان کرد: در تمامی مذاکرات این مسأله را پیگیری کردیم؛‌ مسأله جدیدی که در دولت ایران پیگیری شد این است که رعایت حقوق ما جزئی از یک بسته همکاری بین ایران و افغانستان خواهد بود.
ظریف تصریح کرد: اشرف‌ غنی شخصا به بنده قول دادند که این موضوع را به عنوان یک موضوع جدی پیگیری کنند.
دبیر شورای عالی امنیت ملی افغانستان هم به همین ترتیب قول دادند که این موضوع پیگیری شود؛ امروز گروه کاری ما با دولت افغانستان موضوع آب را به صورت جدی بررسی می‌کند و تا زمانی که ما درباره آب به جمع‌بندی نهایی نرسیم قرارداد جامع بین ایران و افغانستان قطعی و نهایی نخواهد شد.
وزیر امور خارجه ایران اظهار داشت: امروز ما با کشورهای مختلفی پیرامون راه‌ها و احیای بندر چابهار و همچنین رساندن منابع به این بخش ایران که یک روش مهم مبارزه با افراط در ایران، افغانستان و پاکستان است مذاکره داریم؛ این موضوع را در کنار حق‌آبه با افغانستان و سایر کشورها بررسی می‌کنیم.
وی تاکید کرد: حمایت از منافع مرزنشینان یکی از اولویت‌های وزارت خارجه ایران است.
ظریف با تاکید بر اینکه افغانستان باید تعهدات خود را درباره حق‌آبه هامون،‌ هریرود و هیرمند اجرا کند گفت: افغانستان تعهدات خود را در این باره اجرا نمی‌کند.
وی افزود: آنچه از از این رودخانه‌ها به ایران می‌رسد نتیجه سیلاب‌هایی است که رخ می‌دهد. نه حق‌آبه‌یی که افغانستان به ساکنان شرق کشور می‌دهد.
وی با تاکید بر اینکه همواره یکی از موضوعات مذاکره ایران با طرف افغانستانی بحث حق‌آبه‌ها بوده است، اظهار داشت: ما موضوع حق‌آبه را در یک بسته می‌بینیم و باید همه نیازهای ایران را در نظر داشته باشد.
ظریف از برنامه‌های گسترده ایران برای موضوع آب ولایت سیستان و بلوچستان سخن گفت و تصریح کرد: وزارت امور خارجه هم در حدود وظایف خود این مسأله را دنبال می‌کند.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.