آلمان به افغانستان سربازان بیشتری می‌فرستد

گزارشگر:شنبه 23 عقرب 1394 - ۲۲ عقرب ۱۳۹۴

mandegar-3بنابرتصمیم نیروهای ائتلاف بین المللی به رهبری ناتو درافغانستان، قرار بود در پایان سال ۲۰۱۶ روند کاهش نیروهای باقیمانده در این کشورنیز آغاز گردد؛ اما در ادامه تشدید حملات طالبان، اکنون در زمینه تجدید نظر صورت گرفته است.
اردوی فدرال آلمان در نظر دارد با ۱۳۰ سرباز بیشتر، تعداد نیروهای اردوی این کشور در افغانستان را به ۹۸۰ سرباز افزایش دهد. این مطلب را همچنان راینر ارنولد سخنگوی سیاست های دفاعی ای حزب سوسیال دیموکرات آلمان نیز تأیید کرده است. شمار محدودی ازنیروهای اردوی آلمان پس از خروج نیروهای بین المللی از افغانستان در پایان سال ۲۰۱۴ به منظور آموزشدهی و مشورت به نیروهای امنیتی و اردوی افغانستان در این کشور باقی ماندند.
بنابر اظهارات ارنولد به روزنامه «برلینرسایتونگ» با افزایش تعداد نیروهای آلمان در افغانستان، نحوه مأموریت این نیروها تغییرنمی‌کند؛ بلکه اردوی فدرال آلمان باید مسوولیتی را که قابل اجراباشد، به دوش گیرد. قبل از این وبلاگ اختصاصی در مسایل دفاعی و سیاستهای امنیتی بنام « اَوگـِن گـِرادِ اَوس» ضمن گزارش در این ارتباط نوشته بود که مأموریت جدید نیروهای اردوی آلمان به رهبری ناتو نیز فقط در امور مشوره دهی و آموزش نیروهای اردو و امنیتی افغانستان تجویز شده است.
اما به گزارش وبلاگ مذکور این مأموریت، یک مأموریت جنگی نخواهد بود، مآموریتی که بیش از همه از جانب سیاستمداران اتحاد احزاب مسیحی این کشور برای حفاظت پناهجویان اخراج شده افغان از آلمان پیشنهاد می گردد.
تمدید حضور سربازان آلمان در شمال افغانستان
بنابر گزارش مجتمع خبری « اشپگل آنلاین» قرار است کابینه فدرال آلمان متن مأموریت سال ۲۰۱۶ نیروهای اردوی فدرال این کشور را به روز چهارشنبه آینده به تصویب رساند. بنابر گزارش مذکور، سپس پارلمان فدرال آلمان در زمینه تشکیل جلسه می دهد و براساس طرح مأموریت جدید در افغانستان نیروهای آلمان برای مدت بیشتر از زمان تعیین شده کنونی در افغانستان باقی خواهند ماند. مأموریت آموزش دهی این نیروها در مزارشریف دست کم تا پایان ۲۰۱۶ ادامه می یابد.
نیروهای اردوی فدرال آلمان در ائتلاف بین المللی به رهبری ناتو در افغانستان ۵۳۵۰ سرباز داشت، اما در پایان سال ۲۰۱۴ پس از خروج نیروهای جنگی ناتو و ائتلاف بین المللی ازافغانستان و پایان مأموریت ۱۳ ساله این نیروها، فقط آموزش دهی و مشوره به نیروهای افغانستان در چوکات مأموریت جدید موسوم به « حمایت قاطع» شماری از نیروهای آلمان و ناتو در افغانستان باقی ماندند.
با توجه به وخامت اوضاع در افغانستان همچنان بارک اوباما رئیس جمهور ایالات متحده امریکا نیز برنامه های کاهش نیروهای این کشور از افغانستان را متوقف نمود و قرار است ۹۸۰۰ سرباز امریکایی تا پایان سال ۲۰۱۶ در افغانستان باقی بمانند.
همچنان کشورهای دیگر مثل آلمان، ایتالیا و بریتانیا نیز پس از اعلام تمدید حضور نیروهای امریکایی در افغانستان اعلام نمودند که حضور نیروهای خویش در افغانستان را تغیری نخواهند داد.
« آلمان باید ثابت کند که می توان به این کشور اعتماد کرد.»
خانم اورزولا فون دیر لاین وزیر امور دفاع آلمان چهارشنبه شب ضمن مراسم تجلیل از ۶۰ سالگی اردوی فدرال این کشور در برلین گفت: آلمان باید در مأموریت افغانستان ثابت کند که کشور قابل اعتمادی می باشد.
او افزود: «قرار است در چندروز آینده نماینده های ۲۰ کشور جهان برای مذاکره بر محور چگونگی تمدید مأموریت در افغانستان دربرلین تشکیل جلسه دهند.»
به باور وزیر دفاع آلمان از حزب دیموکرات مسیحی این کشور، آلمانی‌ها از چندین دهه به اینسو از تعهدات حمایت شرکای خویش منفعت می برند و این کشورها نیز متقابلاً انتظاردارند:« که ما در صورت نیاز با تمام امکانات خویش در کنار آنان قرار گرفته و مسئولیت بپذیرم.» اما او در مورد مأموریت جدید نیروهای اردوی فدرال آلمان در افغانستان اظهار نظر نکرد.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.