تذکر به سه کشور اروپایی به دلیـل تخلف در رونـد مـهاجرت

گزارشگر:شنبه 21 قوس 1394 - ۲۰ قوس ۱۳۹۴

mandegar-3به کشورهای ایتالیا، یونان و کرواسیا به دلیل تخلف در سیستم پناهندگی اتحادیه اروپا تذکر حقوقی داده شد. با این حال اداره آمار اتحادیه اروپا (یوروستات) از ثبت بیش از ۸۰۰ هزار درخواست پناهندگی در ۹ ماه سال جاری خبر داده است.
کمیسیون اروپا در یک اعلامیه خبری بیان داشت که نامه رسمی را به کشورهای یونان، ایتالیا و کرواسیا در ارتباط به ناکامی ها در ثبت مناسب مهاجران وارد شده به اروپا فرستاده است.
در این اعلامیه آمده است: «کمیسیون اروپا یک نامه اداری را به یونان، کرواسیا و ایتالیا در ماه اکتوبر سال جاری فرستاده بود. دو ماه بعد از آن دیده شد که به نگرانی های ذکر شده توجه صورت نگرفت. بدین لحاظ کمیسیون اروپا تصمیم گرفت که مکتوب‌های تذکر رسمی را به این کشورها بفرستد.»
با رسیدن نامه های اتحادیه اروپا به این کشورها، نخستین گام های قانونی بررسی تخلفات انجام شده خواهد بود. این کمیسیون گفته است که از میان ده ها هزار مهاجری که به ایتالیا وارد شده اند، نشان انگشت کمتر از نصف آنها گرفته شده است. براساس قوانین اتحادیه اروپا، مهاجرانی که می خواهند درخواست پناهندگی بدهند، باید در نخستین کشور عضو که وارد می شوند نشان انگشت شان ثبت شود.
این یکی از مراکز ثبت و راجستر است، نشان انگشت پناهجویان حین داخل شدن به یکی از کشور های عضو اتحادیه اروپا، گرفته شده و هویت شان درج سیستم میگردد
از سویی هم سخنگوی کمیسیون اروپا در بروکسل گفته است که از هر چهار پناهجوی وارد شده به یونان از ماه جولای الی نومبر سال جاری تنها یکی آن توسط ادارات مربوطه این کشور ثبت شده است. بر بنیاد یافته های این کمیسیون در این مدت ۴۹۲ هزار تن وارد یونان شده اند که از میان آنان فقط ۱۲۱ هزار تن ثبت این کشور شده است. ایتالیا از ۶۵ هزار تن نزدیک به ۲۹ هزار و کرواسیا ۵۷۵ تن راجستر نموده اند.
این در حالی است که هجوم سیل آسای پناهجویان از مناطق در حال منازعه مانند خاورمیانه، آسیا و افریقا فشارهای بیش از حد را بالای مسئولان کشورهای مقدم مانند یونان و ایتالیا اعمال کرده است.
افزایش ورود پناهجویان
اداره آمار و احصائیه اتحادیه اروپا (یوروستات) روز پنج شنبه اعلام داشت که بیش از ۸۰۰ هزار تن تنها در ۹ ماه نخست سال جاری در ۲۸ کشور عضو اتحادیه اروپا درخواست پناهندگی داده اند. در اعلامیه این نهاد آمده است: «در جریان سه ماه نخست نیمه دوم سال جاری (از جولای تا سپتمبر) برای نخستین بار ۴۱۳ هزار تن برای دریافت حمایت های بین المللی در کشورهای عضو درخواست پناهندگی داده اند. این رقم دو برابر درخواست های ثبت شده در نیمه اول سال جاری است.»
پناهجویان سوریایی با رقم درشت ۱۳۵ هزار تن در ردیف اول و در پی آن، پناهجویان افغان با شمار ۵۶۵۰۰ و در رده سوم عراق با داشتن ۴۴۵۰۰ پناهجو قرار دارند. این رقمی است که تنها در سه ماه اول نیمه دوم سال جاری میلادی (از جولای الی سپتمبر) در کشور های عضو این اتحادیه درخواست پناهندگی داده اند.
این گفته ها در حالی مطرح می شوند که در تمام سال ۲۰۱۴ میلادی ۶۲۶۰۶۵ تن تقاضای پناهندگی در کشورهای عضو اتحادیه اروپا کرده بودند و حالا انتظار می رود که در سال جاری این رقم به یک میلیون تن برسد.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.