از انشعاب تا علاقه‌مندی طالبان به گفت‌وگوهای صلح

گزارشگر:شنبه 19 جدی 1394 - ۱۸ جدی ۱۳۹۴

mandegar-3برخی از جناح‌های طالبان خواهان اشتراک در روند صلح هستند که مقامات افغانستان و پاکستان در نظر دارند آن را احیا کنند. چندین تن از اعضای ارشد این گروه از موضعی نرم در رابطه به گفت‌وگوهای صلح سخن گفته‌اند.
هفتۀ آینده مقامات کشورهای افغانستان، پاکستان، امریکا و چین در اسلام آباد ملاقات می‌کنند تا اولین مرحله را برای احیای مذاکرات صلح و حل بحران ۱۴ ساله در افغانستان طی کنند؛ جنگی‌که هر ماه صدها کشته برجای می‌گذارد و از سال گذشته شدت یافته است.
به گزارش خبرگزاری رویترز، طالبان از زمان خروج بخش عمده نیروهای جنگی ناتو از افغانستان در ختم سال ۲۰۱۴ در میدان جنگ به چیرگی رو به رشدی دست یافته‌اند و در حال حاضر درگیر جنگ جناحی درونی هستند. هنوز پیوستن این گروه به مذاکرات صلح کاملاً روشن نیست.
حتی اگر این حقیقت یابد، آنهایی که در مذاکرات صلح شرکت کنند از بخشی از شورشیان اسلامگرایی نمایندگی می کنند که برای سرنگون کردن حکومت کابل می جنگند.
اما اعضای ارشد طالبان علامت داده اند که آنها ممکن است بخواهند مذاکره کنندگانی را برای گفتگو روی برخی از نکات بفرستند.
یکی از فرماندهان طالبان گفت که آماده‌گی‌ها پس از انتخاب یک تیم مذاکره کننده به شمول دو عضو دفتر طالبان در قطر گرفته شده، اما دیگران در این زمینه محتاط بوده اند.
یک فرمانده ارشد طالبان که در شهر کویته پاکستان موقعیت دارد به خبرگزاری رویترز گفته است: «ما ممکن است این کار را پس از آن انجام بدهیم که در ابتدا از سوی این چهار کشور محل، زمان، شرایط و ظوابت (مذاکرات صلح) تعیین شود.»
مقامات افغان گفته اند که در فهرست این ملاقات نماینده‌یی از گروه طالبان دخیل نیست، اما آنها اشتراک نمایندگان این گروه را در برخی از مرحله ها غیرمحتمل نخوانده اند.
با وخامت اوضاع امنیتی، کابل تلاش می کند انتظارش را از دست یابی به یک نتیجه محدود کند و می گوید که هدف در مذاکرات هفته آینده صحبت روی تعیین یک راهکار (نقشه راه) برای مذاکرات صلح و ارزیابی این خواهد بود که آیا آنها در همین مسیر باقی می مانند.
سخنگوی رییس جمهور اشرف غنی در پاسخ به پرسش کتبی خبرگزاری رویترز در مورد دورنمای این اجلاس نوشت: «این به افغانستان و همکارانش کمک خواهد کرد که صداقت را در تلاش های صورت گرفته جوانب به صورت ملموس بررسی کند».
این مشخص نیست که حملات اخیر طالبان برای اخلال مذاکرات صلح صورت گرفته یا برای بالا کردن دست طالبان در جریان مذاکرات صلح، اما به هر حال عبدالله عبدلله رییس اجرایی حکومت وحدت ملی افغانستان گفت که کابل با فشار سر تعظیم فرود نخواهد آورد و اضافه کرد: «امیدوارم که گروه‌های مختلف طالبان چنین فکر نکنند».
آیا در کل گروهی به نام طلبان وجود دارد؟
بعد از شش ماه جنگ شدید، قدرت گرفتن طالبان در ولایت هلمند و انجام حملات انتحاری متعدد در پایتخت، افغانستان و همسایگانش تلاش می‌کنند که گفت‌وگوهای صلح را احیا کنند؛ البته در حال حاضر بدون طالبان.
انشعاب در رهبری طالبان ممکن است که این روند را مشکل سازد، چرا که برخی از جناح‌های شورشیان گفته اند که آنها در گفتگوهای صلح سهم نمی گیرند. اشرف غنی رییس جمهور افغانستان ماه گذشته گفت: «چیزی به عنوان یک گروه طالبان وجود ندارد، گروه هایی از طالبان موجود اند».
این اظهارات غنی ماه جولای گذشته اندکی پس از آن صورت گرفت که گفت‌وگوهای تازه به راه افتاده میان حکومت افغانستان و طالبان پس از اعلام مرگ ملا محمدعمر رهبر سابق طالبان متوقف شد و طالبان را دچار کشمکش های درونی ساخت.
ملا اخترمحمد منصور که برای مدت‌ها معاون ملاعمر بود رهبری این گروه را به دست گرفت؛ اما از سوی بخشی از جریان طالبان رد گردید که وی را به پوشاندن مرگ ملاعمر به خاطر منافع شخصی اش متهم می‌کنند و او را دست نشانده پاکستان می‌خوانند.
اما جناح منصور نشانه‌هایی را از گرمتر شدن علاقمندی به پیوستن به مذاکرات صلح نشان داده است.
یکی از شورشیان گفت که آنها علامت‌های «مثبتی» از منابع مختلف دریافت کرده اند که برای مذاکرات احتمالی آماده‌گی بگیرند، اما این مشخص نشده است که این مذاکرات کجا و چه وقت برگزار می گردد.
یک فرمانده ارشد طالبان گفت که سراج الدین حقانی، معاون ملا منصور و رهبر شبکه حقانی که متهم به انجام رشته‌یی‌ از حملات انتحاری در کابل است، ممکن در این مذاکرات شرکت کند.
اما فرد دیگری که نزدیک به وی است می گوید اگر حقانی در این روند سهم بگیرد از طریق یک نماینده خواهد بود، چرا که وی نمی خواهد امنیتش را با ظاهر شدن در محضر عام به خطر اندازد: «طبق معمول وی یک نماینده اش را خواهد فرستاد و هرگز در چنین ملاقاتی شرکت نخواهد کرد».
ذبیح الله مجاهد، سخنگوی طالبان گفت که هیچ تیم رسمی مذاکره کننده تاکنون تعیین نشده است: «ما هنوز هیچ پیام رسمی در مورد گفت‌وگوهای صلح دریافت نکرده ایم و برای آن تیم خود را برای مذاکرات تعیین ننموده ایم». در مقابل گروه رقیب ملا منصور به رهبری ملا رسول خود را کنار کشیده است.
ملا منان نیازی، معاون و سخنگوی ملا رسول گفت که هدف این گروه بیرون کردن نیروهای خارجی از افغانستان است و اضافه کرد: «ما در مذاکرات صلح ملا منصور دخیل نیستیم و هرگز بخشی از آن نخواهیم بود». وی افزود: «ما به جهاد خود تا زمانی ادامه می دهیم که به این هدف برسیم».
به نوبه خود طالبان ممکن است در این مذاکرات به دنبال امتیازاتی از جمله برداشته شدن تحریم های سازمان ملل به شمول آزاد ساختن دارایی ها و برداشتن ممنوعیت سفر برای رهبران این گروه باشند.
یکی از اعضای گروه ملا منصور گفت: «آنها اول باید ما را از لیست سیاه حذف کنند تا بتوانیم آزادانه برای انجام مذاکرات صلح در اطراف دنیا سفر کنیم».
روسیه اخیرا علامت داده است که می خواهد در رابطه با این موضوع «انعطاف پذیر» باشد.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.