ثروت جهان در چنگ ۶۲ تن

گزارشگر:سه شنبه 29 جدی 1394 - ۲۸ جدی ۱۳۹۴

mandegar-3فاصله بزرگترین ثروتمندان جهان و بقیه ساکنان کره زمین به میزان چشمگیری افزایش یافته است.
با نزدیک‌شدن زمان برگزاری همایش اقتصاد جهانی در داووس سویس، موسسه غیردولتی انگلیسی آکسفام روز دوشنبه اعلام کرد ثروت یک درصد ثروتمندان جهان در سال گذشته بیش از ثروت ۹۹ درصد بقیه جمعیت جهان است.
به گزارش خبرگزاری فرانسه از پاریس، موسسه آکسفام در گزارشی با عنوان «اقتصاد در خدمت یک درصد» نوشت فاصله بین بزرگترین ثروتمندان جهان و بقیه ساکنان کره زمین در دوازده ماه گذشته به میزان چشمگیری افزایش یافته است. بر اساس این گزارش، آکسفام پیش بینی کرده بود دارایی یک درصد جمعیت جهان در سال ۲۰۱۶ بیش از دارایی ۹۹ درصد بقیه باشد و این واقعیت در سال ۲۰۱۵ یعنی یک سال زودتر از آنچه پیش بینی می‌شد تحقق پیدا کرد.
آکسفام به عنوان نمونه‌یی از افزایش فاصله بین ثروتمندان و فقرا در جهان اعلام کرد، دارایی ۶۲ نفر از ثروتمندترین افراد جهان معادل دارایی پنجاه درصد فقیرترین ساکنان کرۀ زمین است. این در حالی است که پنج سال پیش، دارایی ۳۸۸ نفر از ثروتمندترین افراد جهان معادل دارایی نیمی از جمعیت جهان بود.
آکسفام از شرکت کننده‌گان در همایش اقتصادی داووس خواست برای مقابله با این وضع تلاش کنند. مانون اوبری از مسوولان موسسۀ آکسفام گفت نمی‌توان اجازه داد میلیون‌ها نفر گرسنه باشند ولی منابع مالی که می‌تواند به آن‌ها کمک کند در دست چند نفر از ثروتمندترین افراد جهان باشد. بر اساس گزارش آکسفام، از ابتدای قرن ۲۱ نیمی از فقیرترین افراد جهان، کمتر از یک درصد میزان افزایش ثروت در جهان را به دست آورده اند و پنجاه درصد میزان افزایش ثروت در جهان طی این مدت نصیب یک درصد جمعیت ثروتمند جهان شده است.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.