کار بند برق کجکی هلمند متوقف شده است

گزارشگر:سه شنبه6 دلو 1394 - ۰۵ دلو ۱۳۹۴

نماینده‌گان شورای ولایتی هلمند می‌گویند که کار بازسازی بند برق کجکی به دلیل ناامنی‌ها متوقف شده و امیدی به آیندۀ این بند وجود ندارد.
بند برق کجکی در ولسوالی کجکی هلمند و در ۱۶۱ کیلومتری شمال شهر کندهار بر روی رود هیرمند ساخته شده است.
این نماینده‌گان می‌گویند که کار بازسازی این بند سه ماه پیش، پس از آن متوقف شد که به دلیل بی‌توجهی حکومت مرکزی، ناامنی‌ها در ولایت هلمند mandegar-3روزبه‌روز افزایش یافتند.
محمدکریم اتل، رییس شورای ولایتی هلمند می‌گوید که ۳۰۰ میلیون دالر برای بازسازی بند کجکی اختصاص داده شده بود؛ اما به دلیل ناامنی‌ها، تاکنون مهندسان خارجی و نصب کننده‌گان توربین سوم این بند به هلمند نرسیده اند.
آقای اتل هم‌چنان می‌گوید که «حلقه‌هایی» مانع اجرا شدن طرح هستند، اما به گونۀ مشخص از کسی یا گروهی نام نمی‌برد.
عبدالمجید آخندزاده، معاون شورای ولایتی هلمند که باشندۀ ولسوالی کجکی است نیز می‌گوید که بخشی از مواد توربین سوم این بند آماده شده بود؛ اما کار آن به دلیل ناامنی و بسته شدن شاهراه انجام نیافته است.
آخندزاده می‌گوید که اگر حکومت مواد لازم را به این بند نرساند و امنیت منطقه را تأمین نکند، امکان دارد تمامی امیدهایی که به این بند وجود دارند با خاک یکسان شوند. به گفتۀ او، اگر موانع نصب این توربین از سر راه برداشته شوند، ظرفیت تولید برق این بند چندین برابر افزایش می‌یابد و سرمایه‌گذاران با خیال راحت در این ولایت سرمایه‌گذاری می‌کنند.
اما مسوولان شرکت برشنا، فراهم‌کنندۀ برق در افغانستان، با رد ادعای نماینده‌گان شورای ولایتی هلمند می‌گویند که کار این طرح جریان دارد و تاکنون ۳۰ درصد آن تکمیل شده است.
مهندس نصرالله قانع، رییس برشنا در هلمند به سلام‌وطندار می‌گوید که تغییر و تبدیل مهندسان مشکلاتی را در کار این طرح به میان آورده بود؛ اما اکنون این مشکلات حل شده اند. به گفتۀ او، اگر حکومت موانع را از سر راه کار بند برق کجکی بردارد، چالش‌هایی که در نرسیدن مواد و پیشبرد کار این بند وجود دارند، به زودی حل خواهند شد.
آقای قانع می‌گوید که چالش‌های امنیتی وجود دارند؛ اما کار بند کجکی متوقف نیست و روزبه‌روز سرعت می‌گیرد.
از سوی دیگر امان‌الله فاروقی، معاون تجاری شرکت برشنا در کندهار می‌گوید که ناامنی تأثیری بر کار بند برق کجکی نگذاشته است و کار نصب توربین سوم در بند برق کجکی مثل همیشه به گونۀ عادی به پیش می‌رود.
آقای فاروقی می‌گوید که اکنون نیز حدود ۱۶۰ تن از سوی شرکت طرف قرارداد آن‌ها برای نصب توربین سوم در بند کجکی کار می‌کنند.
طالبان و پول برق
معاون تجاری شرکت برشنا در کندهار می‌گوید که بخش زیادی از درآمدهای برق در هلمند به جیب طالبان می‌رود.
هم‌چنان یک مسؤول ریاست برشنا در هلمند می‌گوید، سه برابر برقی که در شهر لشکرگاه، مرکز هلمند به مصرف می‌رسد، به ولسوالی‌های شمالی هلمند می‌رود. به گفتۀ او، این ولسوالی‌ها زیر ادارۀ طالبان قرار دارند و هزینۀ برق آن را نیز طالبان جمع‌آوری می‌کنند.
این مسؤول شرکت برشنا در هلمند که نمی‌خواهد نامش گرفته شود می‌گوید که اکنون دو توربین در بند کجکی فعال هستند و اگر میزان آب افزایش یابد، این بند ۳۲ مگاوات برق تولید خواهد کرد.
گفته می‌شود که ۱۲ مگاوات از برقی تولید شده در این بند به کندهار، ۵ مگاوات به لشکرگاه و ۱۵ مگاوات دیگر آن به سنگین، زمینداور، کجکی و سروان‌قلعه می‌رود. این مناطق از سوی گروه طالبان اداره می‌شوند و این گروه میلیون‌ها افغانی بابت مصرف برق از مردم جمع‌آوری می‌کند.
باشنده‌گان ولایت هلمند می‌گویند که به دلیل ناامنی‌های اخیر، کار بیشتر پروژه‌ها همانند بند برق کجکی متوقف شده و افزون بر آن، بسیاری از بازرگانان پول‌های‌شان را از بانک‌ها کشیده و از شهر لشکرگاه به کابل و پاکستان کوچیده اند.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.