اوباما: کشته شدن ملا منصور «نقطۀ عطف» در زمینه تأمین صلح در افغانستان است

گزارشگر:سه شنبه 4 جوزا 1395 - ۰۳ جوزا ۱۳۹۵

بارک اوباما، رییس جمهوری امریکا تأیید کرد که ملا اختر محمد منصور، رهبر طالبان در حمله هوایی این کشور کشته شده است.
او با انتشار اعلامیه‌یی گفت که کشته ‌شدن ملا اختر محمد منصور، رهبر گروه طالبان یک نقطۀ عطف برای برقراری صلح و ثبات در افغانستان است.
اوباما گفت، امریکا رهبر طالبان را که به طرح حملات علیه نیروهای این کشور و ائتلاف در افغانستان ادامه می داد‌، کشته است. او همچنان می گوید mandegar-3که ملا منصور، جنگ را در برابر مردم افغانستان به راه انداخته و در صف گروه‌های تندرو مانند القاعده، قرار گرفته بود.
وزارت دفاع امریکا اعلام کرد که ملا اختر محمد منصور همواره که از اشترک رهبران طالبان در مذاکرات صلح جلوگیری کرده، در حمله هوایی بدون سرنشین این کشور در ایالت بلوچستان پاکستان احتمالاً کشته شده است.
سپس ریاست جمهوری افغانستان حمله هوایی بالای ملا اختر منصور را تأیید کرد و گفت، وی به درخواست دولت افغانستان برای پایان بخشیدن به جنگ و ختم صلح آمیز خشونت، همواره پاسخ رد داده است.
ریاست جمهوری به طالبان هشدار داد، این عملیات یکبار دیگر نشان می‎دهد که تروریستان و آنانیکه از جنگ دست نمی‌کشند، در هیچ جای مصئون نخواهند بود.
به دنبال آن، ریاست عمومی امنیت ملی افغانستان تأیید کرد که ملا اختر محمد منصور، رهبر طالبان در حمله هوایی در ایالت بلوچستان پاکستان کشته شده است. اما نواز شریف، نخست وزیر پاکستان با انتقاد شدید حمله هواپیمای بی سرنشین امریکا در ایالت بلوچستان را نقض حاکمیت این کشور خوانده است.
در همین حال، شماری از رسانه‌ها به نقل از منابع طالبان گزارش داده اند، شورای رهبری طالبان، برای تعیین جانشین ملا اختر محمد منصور، رهبر کشته شده طالبان، تشکیل جلسه داده است. برا اساس گزارش ها، این نشست روز گذشته برگزار شده و احتمال دارد تا دو سه روز یا حتا چند هفته ادامه یابد.
خبرگزاری رویترز به نقل از دو منبع از طالبان گزارش داد، شورای رهبری طالبان به احتمال زیاد از میان سراج الدین حقانی، معاون ملا منصور و رهبر شبکه حقانی، ملا محمد یعقوب، فرزند ملا عمر و ملا عبدالقیوم ذاکر و ملا شیرین زندانیان سابق گوانتانامو، یکی را به عنوان جانشین ملا منصور انتخاب کند.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.