سرباز جانی امریکایی به جرمش اعتراف کرد

- ۱۶ عقرب ۱۳۹۱

محاکمه سرباز امریکایی متهم به قتل ۱۶ فرد غیرنظامی در ولایت کندهار روز دوشنبه برای نخستین بار آغاز شد.
دادستان‌ها گفته‌اند که او در هنگام ارتکاب جرم از «سلامت روانی» برخوردار بوده و به جرم خود اعتراف کرده است.
رابرت بیلز، سرباز امریکایی روز دوشنبه در دادگاه نظامی حضور یافت. قرار است در جلسات استماعیه مشخص شود که آیا مدارک کافی برای به راه انداختن یک دادگاه جنگی در مورد این قضیه در جنگ افغانستان وجود دارد یا نه.
همسر و وکیل بیلز در نخستین روز جلسه استعماعیه گفتند که بیلز از این حمله ها هیچ چیز به خاطر ندارد. همسرش پیش از این در مصاحبه‌یی با فرستنده رادیویی و تلویزیونی «ای بی سی» پیش از شروع دادگاه گفته بود: «شوهرم این کار را نکرده است».
اما دادستان‌های این دادگاه نظر دیگری دارند. آن‌ها می‌گویند که بیلز پس از این قتل‌ها در حالی به پایگاه‌اش برگشته که خون قربانیان بر روی اسلحه، کمربند، پیراهن و پتلون‌اش به چشم می‌خورده است.
جوزف مورس، دادستان این جلسه استعماعیه گفت: «او از نظر روانی سالم و هوشیار بوده و این اعمالش را با آگاهی انجام داده است».
جزییات خشونت‌ها
مورس گفت که این قتل‌ها در ماه مارچ سال ۲۰۱۱ پس از آن صورت گرفت که بیلز با یکی از همقطارانش به نام جیسون مک لافلین الکهل نوشیده و سپس به اتاق یک همقطار دیگر به نام بلاک شیر رفته بود. بلاک شیر در دادگاه شهادت داد: «بیلز به من گفت که از فرزندانش راضی نیست و همسرش زشت رو می‌باشد. برایش هیچ مهم نبود که به خانه نزد آن‌ها برگردد».
بیلز در طول نیمه شب، پایگاه‌اش را در ولسوالی پنجوایی ولایت قندهار ترک گفت و به یک قریه در نزدیکی پایگاه رفت. او وارد دو خانه شد، چهارتن را به ضرب گلوله کشت و شش تن دیگر را با شلیک بر صورت، گردن، ران و زانوها زخمی ساخت.
بیلز پس از آن به پایگاهش برگشت. مک لافلین، همقطار این سرباز امریکایی در دادگاه شهادت داد که بیلز در ساعت ۲ بجه شب به اتاقش آمده و به قتل‌ها اعتراف کرده است.
مک لافلین افزود که بیلز به او گفته است: «مراقب فرزندانم باش». این سرباز درجه‌دار امریکایی متهم است که سپس برای بار دوم پایگاه را ترک گفته، وارد دو خانه شده و ۱۲ نفر را به شمول زنان و کودکان به قتل رسانده است. او سپس اجساد را در وسط یک اتاق جمع‌آوری کرده و آن‌ها را به آتش کشانیده است.
۱۶ مورد قتل
مرس، دادستان این دادگاه گفت که ۱۷ تن از ۲۲ قربانی زنان و کودکان بوده اند که بیشتر به سرشان شلیک شده است. او گفت که بیلز اعمالش را «عمدی و روشمند» انجام داده است.
قرار است که شاهدان بیشتری از افغانستان هفته آینده از طریق ویدیو شهادت بدهند. بیلز به ۱۶ مورد قتل، شش مورد تلاش به قتل، هفت مورد حمله، دو مورد استفاده از مواد مخدر و یک مورد نوشیدن الکهول متهم است. او ممکن است در صورت اثبات جرایمش به اعدام محکوم شود.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.