جـهان – در کنار فـرانسه تروریسم هرگز دموکراسی، آزادی و برابری را شکست نخواهد داد

گزارشگر:شنبه 26 سرطان 1395 - ۲۵ سرطان ۱۳۹۵

mandegar-3در پی حمله خونین پنجشنبه‌شب به شرکت کنندگان در مراسم روز ملی فرانسه، جمعی از مقامات جهان این اقدام تروریستی را محکوم کردند. این در حالیست که پولیس فرانسه اعلام کرده عامل حمله یک شهروند تونسی – فرانسوی بوده که اوراق هویتش در داخل کامیون پیدا شده است.
به گزارش شبکه اسکای نیوز، باراک اوباما رییس جمهور امریکا از اولین کسانی بود که به حادثه تروریستی شب گذشته در شهر نیس فرانسه که ۸۰ کشته و ۱۸۰ زخمی بر جای گذاشت، واکنش نشان داد.
اوباما در پیامی ضمن پیشنهاد کمک به مقامات فرانسه برای انجام تحقیقات در این باره، حادثه میس را یک اقدام «تروریستی وحشتناک» خواند.
اوباما با اشاره به اینکه این حمله تروریستی همزمان با روز ملی فرانسه موسوم به «روز باستی» رخ داده در ادامه اظهاراتش آنچه را که «انعطاف خارق العاده و ارزش‌های دموکراتیکی که فرانسه را تبدیل به یک کشور الهام بخش برای کل جهان کرده» تحسین کرد.
جان کری وزیر امور خارجه امریکا با اشاره به اینکه «حمله تروریستی وحشتناکی» در شهر نیس فرانسه رخ داده گفت: من افتخار ایستادن در کنار رهبران فرانسه در اوایل روز پنج شنبه در مراسم‌های مربوط به روز باستی در شهر پاریس را داشتم و امریکا قاطعانه در این زمان غم انگیز در کنار مردم فرانسه ایستاده است.
از سوی دیگر دونالد ترامپ کاندیدای ریاست جمهوری احتمالی حزب جمهوری خواه امریکا نیز حمله رخ داده در شهر نیس را به عنوان یک اقدام جنگی دانسته و محکوم کرد.
هیلاری کلینتون رقیب ترامپ از حزب دموکرات نیز با محکوم کردن این حمله گفت: ما مرعوب نخواهیم شد. کلینتون خاطرنشان کرد:‌هر امریکایی همبستگی قاطعانه‌ای با مردم فرانسه دارد و ما با یک صدای واحد می‌گوییم: مرعوب نخواهیم شد. ما هرگز به تروریست‌ها اجازه تضعیف ارزش‌های دموکراسی و برابری را که پایه و اساس سبک زندگی ما است را نخواهیم داد.
این در حالیست که ترامپ نیز اعلام کرد، قصد داشته در یک بیانیه رسمی کاندیدای معاونت خود برای ریاست جمهوری را اعلام کند اما به سبب این حمله فعلا این کار را به تاخیر می‌اندازد.
ترامپ گفت: این همچون جنگ است. اگر خوب نگاه کنید این جنگی است که از نقاط متفاوتی در حال سر برآوردن است. من صراحتا می‌گویم که ما وارد جنگ شده‌ایم و با افرادی بدون یونیفرم در این جنگ سر و کار داریم.
بنا به اعلام کرملین، ولادیمیر پوتین، رییس جمهور روسیه نیز در پیامی این حمله را به همتای فرانسوی خود تسلیت گفته است.
دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین گفت: ولادیمیر پوتین، رییس جمهور روسیه با ارسال پیامی به فرانسوا اولاند،‌ رییس جمهور فرانسه، نسبت به این حمله تروریستی وحشیانه و غیرانسانی اظهار تسلیت عمیق کرده است و اعلام کرده که روسیه در درد و رنجهای مردم فرانسه شریک بوده و در این روزهای دشوار کنار آنها می‌ایستد.
پسکوف گفت، خبر وقوع این حمله تروریستی زمانی به پوتین داده شد که وی در نشست با جان کری وزیر امور خارجه امریکا به سر می برد.
ینس استولتنبرگ، دبیر کل ناتو اظهار داشت، حمله شهر نیس فرانسه نه فقط جان مردم بیگناه را هدف قرار گرفت بلکه ارزشهای اساسی که ناتو پایبند آنهاست را نیز هدف قرار داده است.
استولتنبرگ خاطر نشان کرد: این حمله نه فقط مردم بیگناه بلکه ارزشهای اساسی که ناتو به آنها پایبند است را نیز هدف قرار داد. اما تروریسم هرگز دموکراسی، آزادی و جوامع باز ما را شکست نخواهد داد.
همچنین فرانک والتر اشتاینمایر، وزیر امور خارجه آلمان نیز گفت کشورش در در کنار فرانسه می‌ایستد.
شورای امنیت سازمان ملل نیز حمله تروریستی در شهر نیس را به عنوان یک حمله «وحشیانه و بزدلانه» محکوم کرد.
همزمان دونالد تاسک رییس شورای اتحادیه اروپا نیز در بیانیه‌ای نسبت به اینکه کشور فرانسه در روز ملی خود هدف حمله تروریستی قرار گرفته اظهار حیرت کرده و گفت: رهبران جهان به طور واحد در کنار مردم فرانسه هستند.
دونالد تاسک در نشست رهبران آسیا و اروپا در شهر اولان‌باتور پایتخت مغولستان گفت: این یک پارادوکس غم انگیز است که قربانیان حمله مردمی بودند که در حال جشن گرفتن آزادی برابری و برادری بودند. ما با اتحاد در کنار خانواده‌های قربانیان،‌ مردم فرانسه و دولت فرانسه در این جنگ علیه خشونت و نفرت خواهیم ایستاد.
از طرفی دولت چین نیز این حمله را محکوم کرد. لی کچیانگ نخست وزیر چین گفت: ما شدیدا تروریسم را در همه اشکالش محکوم می‌کنیم. ما تسلیت خود را به قربانیان این حمله ابراز کرده و با همه انواع تروریسم خواهیم جنگید.
بوریس جانسون، وزیر خارجه جدید انگلیس نیز گفت که از «رخدادهای وحشت‌آور نیس و کشتار وحشتناک در آن بهت‌زده و متاسف است».
آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان نیز در واکنش به حمله نیس گفت، کشورش در جنگ با تروریسم کنار فرانسه ایستاده است.
مرکل در سخنانی در اجلاس اولان باتور خاطر نشان کرد: زبان نمی تواند چیزی را که ما را با دوستان فرانسوی ما در این ساعات وحشتناک پیوند داده توصیف کند. این حمله وحشتناک درست در روز ملی آنها رخ داد. روز عیدی که باید روز غرور برای آنها باشد اما اکنون تبدیل به روز عزاداری بزرگ آنها شده است.
یک سخنگوی ترزا می، نخست وزیر جدید انگلیس نیز گفت، این حمله را یک «حمله وحشتناک» خوانده و آن را محکوم کرد.
جاستین ترودو، نخست وزیر کانادا نیز یکی از چندین مقامی بود که در پی این حمله با مردم فرانسه ابراز همبستگی کرد.
وی اظهار کرد: کانادایی‌ها از حمله نیس شوک‌زده هستند. ما یاد قربانیان را گرامی داشته و با مردم فرانسه همدردی می کنیم.
مالکوم ترنبول، نخست وزیر استرالیا هم گفت: ما در عزای یک اقدام تروریستی مرگبار دیگر که شب گذشته در فرانسه همزمان با روز ملی این کشور رخ داد هستیم. جولی بیشاپ وزیر خارجه استرالیا اظهار کرد: ما بار دیگر قاطعانه در کنار مردم فرانسه می ایستیم و به یاد قربانیان و خانواده های آنها هستیم.
در همین حال دیمیتری مدودف، نخست وزیر روسیه نیز در پی این حمله تروریستی گفت، جامعه جهانی باید در واکنش به یک چنین رخدادهای غم‌انگیزی همکاری داشته باشد.
مدودف در این سخنانش که در محل اجلاس رهبران آسیا- اروپا در پایتخت مغولستان مطرح کرد گفت: تروریسم هیچ حد و مرزی ندارد و یک تهدید مشترک هم علیه اروپا و هم علیه آسیا است. تا کنون در حمله نیس بالغ بر ۸۰ تن شامل کودکان و تعداد زیادی گردشگر کشته شده‌اند. طبق گزارشهای رسانه‌ها شهروندان اتحادیه اروپا و روسیه نیز در میان قربانیان هستند. ما باید پاسخهایی برای یک چنین چالشهایی پیدا کنیم. ما باید همبستگی نشان دهیم و هر کاری که می‌توانیم برای جنگ با تروریسم انجام دهیم به ویژه از این جهت که تروریستها و حامیانشان تنها زبان زور را می‌فهمند و ما نیز باید از آن استفاده کنیم.
پراناب موخرجی، رییس جمهور هند نیز در پی حمله نیس گفت، کشورش همکاری با فرانسه را در جنگ با تروریسم تقویت خواهد کرد.
وی اظهار کرد: هند شانه به شانه مردم و دولت فرانسه در پاسخ به این حمله تروریستی ایستاده است. ما همکاری خود با فرانسه و دیگر کشورهای جهان را در جنگ با تروریسم تقویت خواهیم کرد.
دیدیه ریندرز وزیر امور خارجه بلژیک نیز از این مسئله که فرانسه یک بار دیگر هدف یک حمله تروریستی قرار گرفته اظهار نگرانی کرد. وی گفت: ما یک چنین حمله‌ای را محکوم می‌کنیم. شاید این حمله یک حمله تروریستی بوده باشد اما چنین حمله‌ای دوباره در فرانسه رخ داده است.
از طرفی جولی بیشاپ وزیر امور خارجه استرالیا نیز گفت: این حمله تروریستی فرانسه را دچار شوک کرد و مرکز این کشور را به لرزه درآورد.
وی افزود: این زمان باید برای فرانسه زمان جشن و غرور ملی فراوان باشد. بیشاپ با محکوم کردن این خشونت‌ها گفت: این حملات به ما نشان می‌دهد که هیچ کشوری از حملات تروریستی مصون نیست. ما از دوستان و شرکایمان در فرانسه حمایت می‌کنیم و در کنار دیگر مردم جهان امیدوار هستیم که این پایان حوادث وحشتناکی از این دست که هدفشان غیر نظامیان غیر مسلح است باشد.
از سوی دیگر خوزه مانوئل گارسیا مارگالو وزیر امور خارجه اسپانیا نیز در پی این حمله تروریستی گفت، با همتایانش در فرانسه تماس گرفته تا تسلیتش را ابراز کند. وی نیز در سخنانی در شهر اولان باتور گفت: ما بسیار نسبت به مردم فرانسه و دولت فرانسه متاسفیم.
همچنین دلیل ابوبکر، امام جماعت مسجد جامع شهر پاریس نیز در بیانیه‌ای ضمن ابراز تاسف و حیرت خود از این حمله وحشتناک، آن را قویا محکوم کرد. وی همچنین خواستار وحدت تمامی شهروندان در مقابل این رخداد وحشتناک شد.
مارین لوپن، رهبر جبهه ملی فرانسه، در واکنش به حمله نیس گفت که «جنگ علیه بنیادگرایی اسلامی» باید آغاز شود.
نیکولا سارکوزی، نخست‌وزیر سابق فرانسه، در صفحه فیسبوک خود نوشته است: «ما در جنگی هستیم که طول خواهد کشید، با تهدیدی که مرتب به روز می‌شود. تطبیق و تقویت مدام برنامه‌هایمان برای اقدام علیه تروریسم اسلامی همچنان اولویت اصلی است».
جرمی کوربین، رهبر حزب کارگر انگلیس، در توئیتر خود حمله نیس را «تکان دهنده و هولناک» خوانده و ضمن تسلیت و همدردی با خانواده قربانیان، با «مردم نیس و سازمان‌های امدادرسانی» ابراز همبستگی کرده است.
بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر رژیم صهیونیستی، حمله نیس را به «شدیدترین شکل ممکن» محکوم کرده و گفته است که این رژیم برای هر گونه کمک به دولت فرانسه آماده است.
وزارت خارجه تونس در بیانیه‌ای حمله نیس را به شدت محکوم کرده و خواستار اقدام مشترک جهانی برای مقابله با «بلای تروریسم» شده است. به گفته منابع خبری فرانسه، به نظر می‌رسد که عامل حمله نیس یک مرد فرانسوی تونسی‌تبار بوده است. در ژوئن سال گذشته، یک مرد مسلح گردشگران را در یکی از سواحل تفریحی تونس به گلوله بست و سی و هشت نفر را که سی تن از آنان از گردشگران انگلیسی بودند به قتل رساند. این واقعه به کاهش قابل توجه شمار گردشگران در تونس منجر شده و به صنعت توریسم این کشور آسیب جدی زده است.
فدریکا لومباردی، سخنگوی واتیکان نیز در محکومیت این حمله گفت: ما با یک حساسیت خاصی حمله وحشتناک نیس را دنبال کردیم. ما به طور جدی چنین رفتارهای دیوانه وار و کشنده، نفرت بار،‌تروریستی و هر گونه حمله علیه صلح را محکوم می کنیم. ما از طرف پاپ فرانسیس همبستگی و اتحاد خود با قربانیان این حمله و ملت فرانسه اعلام می کنیم.
روسای جمهور سنگال، مکزیک و برزیل نیز این حمله را محکوم کردند.
عربستان سعودی نیز این حادثه را محکوم کرد و دولت این کشور اعلام کرد که «در کنار ملت و دولت فرانسه ایستاده است و آماده است در رویارویی با تروریسم با پاریس همکاری کند.»
در همین حال، شورای همکاری خلیج فارس نیز این انفجار تروریستی را محکوم کرد.
همزمان دولت امارات متحده عربی نیز حمله تروریستی در شهر نیس فرانسه را که موجب کشته شدن ۸۰ شهروند این کشور شد، محکوم و آن را «جنایت زشت تروریستی» توصیف کرد.
شیخ عبدالله بن زاید آل نهیان، وزیر امور خارجه امارات گفت: امارات این جنایت زشت و هولناک را محکوم کرده و بر همبستگی کامل خود با جمهوری دوست فرانسه تأکید دارد.
وی افزود: امارات هم‌چنین از فرانسه در اتخاذ هرگونه تدبیری در این شرایط حمایت می کند. این جنایت زشت تروریستی همگان را بر آن می دارد تا با جدیت و بدون هیچ گونه تردیدی در جهت مقابله با ترویسم در هر شکل و گونه‌ای که باشد، اقدام کنند.
بر اساس اعلام خبرگزاری امارات، شیخ عبدالله بن زاید هم‌چنین این حادثه را به دولت و ملت فرانسه و خانواده‌های قربانیان تسلیت گفت و برای مجروحان شفای عاجل را خواستار شد.
در همین حال، عبدالفتاح سیسی، رییس جمهوری مصر در پیامی به همتای فرانسوی خود همدردی‌اش را با وی در این حمله تروریستی ابزار و اقدامات تروریستی را محکوم کرد.
از سوی دیگر شینزو آبه نخست وزیر ژاپن نیز گفت، این حمله یک حمله «کاملا تحمل نشدنی و بیرحمانه» است. وی گفت که با فرانسه در این زمان دشوار همبستگی کامل دارد.
در همین حال پولیس فرانسه اعلام کرده که در داخل کامیونی که عامل حمله توسط آن شرکت کنندگان در مراسم روز ملی فرانسه را زیر گرفت، مقادیری سلاح از جمله «سلاح‌های سنگین»، ‌بمب و مواد منفجره پیدا کرده است.
بنابر اعلام پولیس فرانسه عامل حمله به احتمال زیاد یک شهروند تونسی – فرانسوی ۳۱ ساله بوده که به عمد بیش از ۸۰ تن را در شهر نیس فرانسه زیر گرفت. این فرد متولد تونس است و به فرانسه مهاجرت کرده است.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.