وزیر تحصیلات عالی: امتحان کانکور صد فیصد شفاف خواهد بود

- ۲۰ عقرب ۱۳۹۱

وزارت تحصیلات عالی امتحان کانکور را از مناطق سردسیر آغاز می‌کند. در امتحان کانکور امسال، ۴۳ هزار تن از دانش‌آموزان در دانشگاه‌ها جذب می‌شوند.
در امتحان کانکور امسال قرار است ۲۰۰ تا ۲۲۰ هزار تن از دانش‌آموزان از سراسر افغانستان در امتحان کانکور اشتراک کنند.
داکتر عبیدالله عبید، وزیر تحصیلات عالی روز شنبه در یک کنفرانس خبری در کابل گفت: «در طول هشت ماهی که سپری شد، با تلاش و جهد، پوهنزی‌ها (دانشکده‌ها) و دیپارتمنت‌های بیشتر را ایجاد کردیم تا جذب بیشتری در سال جدید داشته باشیم». وزارت تحصیلات عالی حدود ۲۸ دانشکده و ۱۳۶ دیپارتمنت جدید را ایجاد کرده و از این طریق ظرفیت جذب را در موسسات تحصیلات عالی دولتی افزایش داده است.
در هفته جاری امتحان کانکور قرار است در ولایات ارزگان، دایکندی، بامیان، غور و سرپل آغاز شود. وزارت دفاع افغانستان در رساندن مواد امتحان کانکور به ولایات دوردست همکاری می‌کند.
آقای عبید گفت: «چون این ولایات صعب العبور هستند، سوالات باید از طریق هوایی انتقال پیدا کنند. شورای وزیران به وزارت دفاع وظیفه داده تا هیات‌های ما را انتقال دهد».
افزون بر جذب ۴۳ هزار نفر در دانشگاه‌های افغانستان، ۳۱ هزار دانشجوی دیگر در موسسات تحصیلات نیمه عالی و بیش از ۵ هزار نفر در بخش‌های شبانه جذب می‌گردند. آقای عبید گفت که در مجموع حدود ۸۰ هزار تن از دانش‌آموزان در دانشگاه‌ها و موسسات تحصیلی نیمه عالی جذب می‌شوند.
«امتحان شفاف است»
در سال‌های گذشته، شکایت زیادی از تقلب در امتحان کانکور وجود داشت؛ اما آقای عبید اطمینان داد که در سال جاری زمینه تقلب در این امتحان وجود ندارد: «من به شما اطمینان می‌دهم و صدفیصد اطمینان می‌دهم هدایاتی که از مرکز داده شده، هیات ممتحن که به ولایات می‌روند، آموزش‌های برگزاری امتحان شفاف را فراگرفته اند».
مداخله افراد زورمند، مقام‌های حکومتی و متنفذان محلی در امتحان کانکور از شکایت‌هایی است که تقریبا همه ساله وجود داشته اند.
آقای عبید گفت در امتحان امسال چنین دست اندازی‌هایی در امتحان صورت نخواهد گرفت: «ما نمی‌خواهیم که مقامات محلی در بخش اکادمیک مداخله کنند و شفافیتی را که ما می‌خواهیم تامین شود، خدای ناکرده مغلق بسازند».
در صورتی که وزارت تحصیلات عالی ۸۰ هزار تن از اشتراک کننده‌گان کانکور را در موسسات تحصیلی دولتی جذب کند، ۱۲۰ تا ۱۴۰ هزار دانش‌آموز دیگر از ادامه تحصیل باز خواهند ماند. محدودیت جذب در دانشگاه‌های دولتی و نا امیدی جوانان به دلیل عدم راهیابی به موسسات تحصیلی از چالش‌های عمده حکومت افغانستان می‌باشد.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.