چه‌گونه روحیۀ قوی‌تری داشته باشیم؟

گزارشگر:سه شنبه 19 اسد 1395 - ۱۸ اسد ۱۳۹۵

mandegar-3گزینه‌های مختلفی برای تقویتِ روحیه وجود دارد که از آن جمله می‌توان به پشتکار، یادگیریِ شیوۀ برخورد با مشکل و نحوۀ تفکرِ منطقی اشاره کرد. برای مقابله با نگرانی و اضطراب، نباید مشکل را حذف کرد؛ بلکه راه‌های مقابله با اضطراب و مشکل، فرد را مقاوم‌تر می‌کنـد. چند راهکار زیر در این زمینه می‌تواند راهگشا باشد:
مسوولیت کارهای‌تان را خودتان به عهده بگیرید
افرادی که به لحاظ روانی قدرتمند هستند، مسوولیت‌های خود را به‌خوبی می‌شناسند و مسوولیت تمام رفتارها، تفکرات و احساسات‌شان را به عهده می‌گیرند. آن‌ها با آگاهی از این‌که برخی شرایط و موقعیت‌ها از کنترل‌شان خارج است، معتقدند که تنها خودشان مسوولِ رفتارهای‌شان نسبت به این شرایط هستند.
این افراد هیچ‌گاه به دلیل مشکلات، آشفته‌گی‌ها و عصبانیت‌ها و حال بدِ خود، انگشت اتهام‌شان را به سوی دیگران نمی‌گیرند و فقط خودشان مسوولیت پیامدِ کارهای‌شان را به عهده می‌گیرند؛ چون معتقدند آن‌چه رخ می‌دهد، پیامد تصمیم‌گیری خودشان است، نه فرد دیگری.
پیش‌بینی نکنید
افراد قدرتمند به لحاظ روحی یک مطلب را به‌خوبی می‌دانند و آن این‌که نمی‌توان آینده را پیش‌بینی کرد. آن‌ها هیچ‌گاه زمانِ خود را صرف فکر کردن به آینده، پیش‌بینی و پیش‌گویی آن نمی‌کنند؛ چرا که معتقدند باید به فکر حال باشند و آینده هنوز از راه نرسیده است و فکر کردن و درگیر شدن در افکار آینده، آن‌ها را از تمرکز بر فعالیت‌های کنونی‌شان باز می‌دارد و آن‌ها را به اشتباه می‌اندازد.
به توهمات و تخیلات راه ندهید
در حالی که همۀ افراد به رویا و تخیل علاقه دارند، ولی افراد قدرتمند معتقدند که رویاها واقعیت ندارند و با فکر کردن به موضوعات غیر واقعی، واقعیت را زیر سوال نمی‌برند.

در گذشته نمانید
برای بسیاری از افراد، رها کردن رویدادهای گذشته دشوار است، در حالی که افراد قدرتمند می‌دانند که فکر کردن به گذشته و آرزوی رخ دادن یا ندادن رویدادها، تنها یک آرزو است و واقعیت نیست.
آن‌ها به گذشته به همان اندازه‌یی که ارزش دارد، فکر می‌کنند و معتقدند راهی برای بازگشت به گذشته وجود ندارد؛ بنابراین این دست افراد آن‌چه را از دست داده‌اند، می‌پذیرند و به جای فکر کردن به آن‌چه می‌توانستند در گذشته انجام دهند، به آن‌چه می‌توانند در حال حاضر انجام دهند فکر می‌کنند؛ چرا که اشتباهاتِ گذشته فرصتِ خوبی را برای جبران در آینده پیش روی هر کس قرار می‌دهد.
کسب قدرت روحی و روانی، جدالِ دشواری است که یک‌شبه به دست نمی‌آید و همان‌گونه که ما نیاز داریم تا نحوۀ برخورد با مشکلات را یاد بگیریم، گاهی هم نیاز داریم تا از موضع و طرز تفکرِ خود نسبت به محیط اطراف‌مان فاصله بگیریم!
منبع: ایسنا

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.