هشدار نماینده ارشد پوتین به طرف‌های مذاکرات صلح افغانستان

گزارشگر:شنبه 6 سنبله 1395

نماینده ویژه پوتین در امور افغانستان می‌گوید کشورش در امور افغانستان، امریکا را دور نزده و مذاکره سری باطالبان نداشته است.
زمیر کابلوف، فرستاده ویژه رییس جمهور روسیه به کابل، در خصوص دورنمای صلح در افغانستان و شایعات موجود در خصوص روابط روس‌ها با طالبان با اینترفاکس مصاحبه کرد.
mandegar-3رسانه‌ها اخیراً مدعی شده بودند که روس‌ها برای ایجاد صلح در افغانستان، با کنار زدن امریکایی‌ها و به صورت یکجانبه وارد مذاکره با طالبان شده‌اند.
کابلوف این گزارش‌ها را تکذیب کرد و گفت: «گزینه ایده‌آل روسیه برای ایجاد صلح و ثبات در افغانستان عبارت است از گفت‌وگوی مستقیم طالبان و حکومت این کشور.»
دیپلمات بلندپایه روس ادامه داد: «همه می‌دانند که طالبان تاکنون برای میانجی‌گری بین خود و دولت افغانستان، از هیچ‌کس درخواستی نداشته؛ نه از روسیه، نه از امریکا و نه از چین.»
کابلوف با این حال تأکید داشت که حضور روسیه در هرگونه تعامل دیپلماتیک برای صلح در افغانستان، ضروری است.
نماینده پوتین در امور افغانستان گفت: «اگر کسی برای صلح افغانستان با طرفین درگیر و طالبان مذاکره کند ولی روسیه را در دور میز مذاکرات نبیند، در آینده به خاطر این اقدام خیلی تأسف خواهد خورد.»
ریچارد اولسون نماینده ویژه وزیر خارجه امریکا در امور افغانستان بناست ۲ هفته دیگر (۷ سپتمبر) برای تبادل نظرات در خصوص نحوه ایجاد آرامش در افغانستان، به مسکو رفته و در آنجا پیشنهادات جدید واشنگتن در این خصوص را با سران کرملین مطرح کند.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.