وزیر داخله: ۵۰۰۰ زن را در صفوف پولیس جذب می‌کنیم

گزارشگر:چهار شنبه 10 سنبله 1395 - ۰۹ سنبله ۱۳۹۵

mandegar-3وزارت امور داخله و ماموریت پولیس اتحادیه اروپا نشست دو روزه‌یی به روز سه شنبه در کابل برگزار کردند.
در این نشست، وزیر امور داخله، رولا غنی خانم رییس‌جمهور و مسوولان کمیسیون حقوق بشر، حضور زنان و دختران را در صفوف پولیس مهم دانستند.
آنان گفتند، زنان در صفوف پولیس با در نظر داشت ارزش‎ها و رسوم جامعه افغانی می‎توانند مشکلات زیاد خانواده‎ها و زنان کشور را حل کنند.
مسوولان وزارت داخله افغانستان و مأموریت پولیس اتحادیه اروپا می‎گویند که حضور زنان و دختران در صفوف پولیس می‎تواند در کشف و جلوگیری از جرایم و تأمین امنیت در جامعه نقش موثری داشته باشد.
آنان این سخنان را روز سه شنبه در نشست مشترک وزارت امور داخله و مأموریت پولیس اتحادیه اروپا در کابل بیان داشتند.
تاج محمد جاهد، وزیر امور داخله افغانستان گفت، شرایط جاری کشور ایجاب می‎کند تا زنان و دختران واجد شرایط در صفوف پولیس جذب گردند.
آقای جاهد افزود که تلاش می شود تا سال ۱۴۰۲ خورشیدی، حضور زنان و دختران در صفوف پولیس دو برابر افزایش یابد.
وی افزود: “موجودیت زنان در صفوف پولیس می‎تواند در عرصه دفاع از حقوق زنان، رسیده‎گی به مشکلات آنان و جلوگیری از خشونت‎ها در برابر آنان نقش موثر داشته باشد؛ ما باید ۵۰۰۰ زن را جذب صفوف پولیس کنیم.”
وی افزود، زنان پولیس در مقایسه با مردان می‎توانند در حل انواع مشکلات خانواده‎ها و زنان افغان کمک بیشتری کنند.
در این نشست تأکید شد که برای زنان در جامعه و محیط کار تسهیلات بیشتر فراهم گردد تا آنان به انجام وظیفه در صفوف پولیس تشویق گردند.
در نشست، رولا غنی خانم رییس جمهور محمد اشرف غنی گفت، حضور زنان در صفوف پولیس زمینه‎های تطبیق قانون را آسان تر می‎سازد.
وی با اعلام پشتیبانی از این اقدام وزارت امور داخله و ماموریت پولیس اتحادیه اروپا گفت:
” جای خوشی است که تعداد زیاد زنان پولیس در این تالار حضور دارند و حاضر اند برای افغانستان خدمت کنند، من بالای شما افتخار می‎کنم و منحیث یک شهروند افغان پشتیبانی ام را از شما اعلام می‎کنم.”
از سویی هم، سیما سمر رییس کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان گفت که در کنار کمیت نیاز است تا ظرفیت‎های پولیس زن نیز بلند برده شود.
خانم سمر گفت، بلندبردن فهم پولیس زن و مرد در رابطه به قوانین نافذه کشور و اصول حقوق بشری یک اصل مهم‎است.
وی افزود: “ما در کمیسیون خود، یک دیپارتمنت مشخص ایجاد کردیم که در آن تفاهم‌نامه همکاری با ارگان‎های سه گانه امنیتی به امضا رساندیم، یک بخش آن تفاهم شامل تربیه پرسونل وزارت داخله، دفاع و امنیت ملی است در رابطه به ارزش‎های حقوق بشری و قوانین بین‌المللی بشردوستانه امید است که در این کار موفق شویم.”
خانم پیا نماینده مأموریت پولیس اتحادیه اروپا شمولیت زنان را در صفوف پولیس مهم دانسته و در زمینه به وزارت امور داخله وعده همکاری کرد.
قبل از این هم وزارت امور داخله گفته ‎است که برای حضور زنان در صفوف پولیس تسهیلات فراهم می‎کند، اما روند جلب و جذب زنان در صفوف پولیس به کندی به پیش می‎رود.
این در حالی است که زنان پولیس می‎گویند، هنوز هم در صفوف پولیس برای زنان محیط کاری مناسب ایجاد نگردیده‎است.
وحیده رضایی یک پولیس زن گفت، لازم است که با زنان پولیس برخورد تبعیض آمیز صورت نگیرد و از ظرفیت‎های شان در نهادهای بزرگ تصمیم گیری نیز استفاده شود.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.