محاکمه حامد کرزی در دادگاه بی‌طرف

گزارشگر:دو شنبه 12 میزان 1395 - ۱۱ میزان ۱۳۹۵

اعضای شورای ولایتی پروان با انتقاد شدید از اظهارات رییس‌جمهور سابق افغانستان درباره طالبان، خواستار محاکمه وی شدند.
حامد کرزی رییس‌ جمهور سابق، چند روز قبل در گفت‌وگو با بی‌بی‌سی گفته بود که طالبان یک نیروی افغانی هستند و مشکلی نیست که این نیروها یک منطقه را تصرف کنند.
mandegar-3امین الله شکوری معاون شورای ولایتی پروان، در واکنش به این اظهارات گفت که تبانی رییس‌جمهور سابق افغانستان با طالبان جفا در حق خون نیروهای امنیتی و غیرنظامیانی است که در میدان‌های جنگ و حملات انتحاری کشته و زخمی شدند.
وی افزود: حامد کرزی باید به دلیل اظهارات خود در دادگاهی بی‌طرف پاسخگو باشد.
معاون شورای ولایتی پروان کرزی را عامل بدبختی و ناامنی در افغانستان خواند و تأکید کرد: اگر فرماندهان سابق طالبان از زندان‌ها رها نمی‌شدند، اکنون افغانستان در جنگ نیابتی قرار نمی‌گرفت و وضعیت امنیتی این کشور بهتر بود.
شکوری اظهار داشت: دلیل بروز وضعیت کنونی سیاسی و امنیتی افغانستان کرزی است و اگر رییس‌جمهور سابق این کشور در زمان حکومتش انتخابات را درست مدیریت می‌کرد، وضعیت سیاسی کشور ما حالا بهتر می‌بود که این اقدامات جفا در حق ملت افغانستان است.
این در حالی است که کرزی در گفت‌وگو با تلویزیون صدای امریکا ضمن رد هر نوع حمایت از گروه طالبان گفت که منظورش این بوده است که افغان‌ها به توطئه خارجی‌ها درگیر جنگ داخلی هستند.
اظهارات رییس‌جمهور سابق افغانستان با واکنش‌های تندی روبه‌رو شد تا جایی که در مراسم بزرگداشت سالگرد شهادت استاد برهان‌الدین ربانی رییس سابق شورای عالی صلح، شرکت‌کننده‌گان شعار مرگ بر کرزی سر دادند.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.