سیگار: دست‌آوردهای اجتماعی در افغانستان در حال فرسایش‌اند

گزارشگر:دو شنبه 10 عقرب 1395 - ۰۹ عقرب ۱۳۹۵

mandegar-3یک نهاد ناظر امریکایی روز یکشنبه گزارش داد که میزان تلفات نیروهای امنیتی افغانستان از آمار سال گذشته بالاتر رفته است. این نهاد همچنین گفته است که دست‌آوردهای اجتماعی در این کشور جنگ‌زده در حال فرسایش اند.
بعد از ختم ماموریت جنگی ناتو و خروج اکثریت سربازان بین‌المللی، نیروهای امنیتی افغانستان به پایان دومین سال از به عهده گیری مسئولیت‌های کامل امنیتی و پیشبرد جنگ علیه شورشیان نزدیک می‌شوند. در این میان، تلفات نیروهای امنیتی افغانستان در دو سال اخیر پیوسته افزایش یافته است.
سال ۲۰۱۵ برای نیروهای امنیتی افغانستان یک سال پرتلفات بود که در جریان آن ۵۰۰۰ پرسونل امنیتی در جنگ علیه طالبان کشته و ۱۵ هزار تن دیگر زخمی شدند.
اما آمار سال جاری وضعیت بدتری را نشان می‌دهد. اداره بازرس کل ایالات متحده امریکا برای بازسازی افغانستان (سیگار) در گزارشی گفته است که از اول جنوری تا نوزدهم آگست سال جاری میلادی، ۵۵۲۳ پرسونل نیروهای امنیتی افغانستان کشته شده اند. در این دوره زمانی، همچنین ۹۶۶۵ پرسونل دیگر زخمی شده اند.
جان ساپکو، مفتش عمومی ایالات متحده امریکا برای بازسازی افغانستان گفت: «شورشگری مسلحانه‌یی که از سوی طالبان و دیگر گروه‌ها پیش برده می‌شود، به عنوان فوری‌ترین چالش برای تلاش‌های بازسازی از سوی ایالات متحده و قابلیت دوام دولت ملی افغانستان باقی می‌‌ماند.»
جنرال جان نکلسون، فرمانده عمومی نیروهای امریکایی و ناتو در افغانستان هفته گذشته گفته بود که ضعف اساسی رهبری در بسیاری قطعات پولیس و اردوی افغانستان در افزایش تلفات این نیروها نقش داشته است.
با وجود این، سیگار دریافته است که روحیه نیروهای امنیتی افغانستان خوب به نظر می‌رسد و سه چهارم نیروهای تازه استخدام شده گفته اند که مورد مراقبت خوب قرار می‌گیرند و ۹۰ درصد از معاشات شان راضی بوده اند.
در این گزارش همچنین آمده است که دست‌آوردها در عرصه‌های اجتماعی مانند فقر، بیکاری، حقوق زنان و تعلیم و تربیه همه در سال جاری دچار فرسایش شده‌اند.
در گزارش آمده است: «سنت‌های فرهنگی دیرینه و شورشگری متداوم پیوسته مصونیت فزیکی و صحی زنان افغان را تهدید کرده و مانع ورود آن‌ها به عرصه‌های عامه می‌شود.»
حکومت افغانستان تنها بر دو سوم جمعیت ۳۰ میلیونی کنترول دارد. ۱۰ درصد خاک کشور به دست طالبان اند و باقی مورد جنگ قرار دارند.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.