در پی حمله به مزارشریف “پروازول” خواهان توقف اخراج‌ افغان‌ها از آلمان شد

گزارشگر:شنبه 22 عقرب 1395 ۲۱ عقرب ۱۳۹۵

پس از حمله انتحاری بر کنسولگری آلمان در شهر مزارشریف در بلخ، سازمان حامی پناهجویان “پروازول” از دولت آلمان خواست طرح اخراج مهاجران رد شده افغانستان را متوقف کند.
گونتر بوکهارد، رئیس این سازمان صبح روز جمعه در شهر فرانکفورت آلمان گفت: «افغانستان امن نیست. هر کسی که اخراج می‌کند، انسان‌ها را به mandegar-3خطر می‌اندازد».
وی همچنان در مورد وضعیت در افغانستان اضافه کرد که طالبان در هرجایی که خواسته باشند، می توانند حمله کنند. بوکهارد افزود که بیش از ۳۵۰۰ زخمی و ۱۶۰۰ کشته از افراد غیرنظامی در شش ماه اول سال جاری خودش یک پیام واضح در مورد وضعیت افغانستان است.
به گفته این سازمان آلمانی حامی پناهجویان، در ۳۱ ولایت از مجموع ۳۴ ولایت افغانستان در حال حاضر جنگ است. بوکهارد گفت: «حمله دیشب در مزارشریف باید افکار عمومی را در آلمان از خواب بیدار کند».
در حمله طالبان بر کنسولگری آلمان در شهر مزارشریف در شمال افغانستان شش تن کشته شدند و بیش از ۱۲۰ تن دیگر زخمی شدند. اکثر کشته‌ها و زخمی شده‌گان این رویداد افراد ملکی هستند. در میان قربانیان این رویداد هیچ آلمانی وجود ندارد.
در آغاز ماه اکتوبر اتحادیه اروپا و دولت افغانستان روی یک توافقنامه بازگشت موافقت کردند که اخراج پناهجویان رد شده افغان را سهولت می‌بخشد. در سال‌های اخیر برای مهاجران کشورهای درگیر جنگ داخلی، عملا یک ممنوعیت اخراج وجود داشت.
گونتر بوکهارد رییس سازمان “پروازول” گفت که در افغانستان هیچ منطقه ای وجود ندارد که بتوان آن را برای مدتی طولانی امن توصیف کرد. با وجود این وضعیت در افغانستان، میزان قبولی پناهجویان افغان در آلمان از حدود ۸۰ درصد در سال ۲۰۱۵ به کمتر از ۵۰ درصد کاهش یافت.
رییس “پروازول” اضافه کرد: «به نظرم این غیرمسئولانه است که بتوان مهاجران را به میدان هوایی کابل اخراج کرد و هیچ مسئولیتی در مورد اینکه چه اتفاقی بعدا برای آنان می‌افتد به دوش نگرفت و خود را از آن فارغ دانست».
همزمان با این وضع، جنگ در افغانستان باعث شده که شمار مهاجران داخلی یا بیجاشدگان در این کشور به بالاترین رکوردش پس از ۲۰۰۱ برسد. در ماه اپریل شمار این بیجاشدگان ۱.۲ میلیون تن بود، اما براساس آمار سازمان ملل حالا به ۱.۶ میلیون تن افزایش یافته است.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.