مبـارزه‌یی‌کـه ناکـام شـد

گزارشگر:چهار شنبه 10 قوس 1395 ۹ قوس ۱۳۹۵

تلاش‌ها و هزینه‌های مالی جامعه جهانی در امر مبارزه با تولید و قاچاق تریاک در افغانستان چندان کارساز نبوده است.
شاید دونالد ترامپ نامزد پیروز در انتخابات ریاست جمهوری امریکا قاچاق مواد مخدر مکزیک به داخل این کشور را به عنوان یک تهدید جدی برای امریکا مد نظر قرار دهد.
mandegar-3پایگاه خبری کانترپانچ در گزارشی نوشت: ارزیابی‌های نهاد ملی مبارزه با تهدیدهای هروئین امریکا نشان می‌دهد که در سال ۲۰۱۶ میلادی قاچاقچیان مواد مخدر مکزیک نقش بیشتری در بازار هروئین ایالات متحده امریکا داشتند.
براساس این ارزیابی قاچاقچیان مواد مخدر سطح تولیدات و عرضه تریاک و هروئین‌شان را به شرق امریکا افزایش داده‌اند. همچنین در سال ۲۰۱۴ میلادی حدود ۱۰۵۷۴ شهروند امریکایی به خاطر استفاده بیش از حد هروئین جان باختند و این رقم در سال‌های بعد رو به افزایش بوده است.
در این گزارش هیچ اشاره‌یی به تریاک افغانستان که وارد امریکا می‌شود، نشده است. در حالیکه اداره مبارزه با مواد مخدر و جرایم سازمان ملل متحد در گزارشی تازه اعلام کرده که در سال ۲۰۱۶ میلادی کشت تریاک در افغانستان نسبت به سال گذشته ۴۳ درصد افزایش یافته است.
در این گزارش آمده است که در سال جاری مجموع مناطق تحت کشت مواد مخدر، ۲۰۱ هزار هکتار زمین بوده که ۱۰ درصد افزایش را نسبت به ۲۰۱۵ نشان داده است.
همچنین در این گزارش آمده است که در سال ۲۰۱۶ مقدار مواد مخدر تولید شده افغانستان به صورت تخمینی به ۴۸۰۰ تن رسیده است در حالی که این آمار سال گذشته ۳۳۰۰ تن بوده است. بنابراین تولید سالانه هروئین افغانستان در حدود ۳۰۰ تن تخمین زده شده است.
تریاک افغانستان نه تنها در بازارهای امریکا بلکه بازارهای اروپا، ایران، چین، جمهوری‌های آسیای مرکزی و روسیه نیز عرضه می‌شود و این مسئله به یک تهدید خطرناک برای شهروندان این کشورها مبدل شده است. کشت و تولید تریاک در افغانستان نیز به یک مشکل جدی در این کشور مبدل شده و افغانستان شاهد رشد چشم گیری افراد مبتلا به مواد مخدر است.
استفاده از مواد در منطقه جنوب آسیا یک چیز شناخته شده است و خارجی‌هایی که همیشه به این مناطق سفر می‌کنند، شاهد چنین مواردی بوده‌اند. به ویژه خارجی‌هایی که به افغانستان و پاکستان سفر می‌کردند، بارها شاهد این بودند که شهروندان این ۲ کشور حشیش دود می‌کنند.
براساس گزارش‌ها تلاش‌ها وهزینه‌های مالی جامعه جهانی در امر مبارزه با تولید و قاچاق تریاک در افغانستان چندان کارساز نبوده است.
در ادامه این گزارش آمده است: از سوی دیگر بازمحمد احمدی مسوول مبارزه با مواد مخدر وزارت داخله افغانستان به روزنامه گاردین گفت با تجهیزات کنونی و نیروهای فعلی مبارزه با مواد مخدر، این وزارت توانایی مبارزه با کشت و تولید مواد مخدر در افغانستان را ندارد.
وی افزود: بدتر شدن وضعیت امنیتی در بخش‌های مختلف این کشور فرصت‌های مبارزه با کشت و تولید مواد مخدر را از آنان گرفته است.
در ماه نومبر سال ۲۰۰۱ میلادی «جورج دبلیو بوش» رئیس جمهور پیشین امریکا مردی که آغازگر هرج و مرج و ناامیدی در افغانستان و خاورمیانه به شمار می‌رود، در سازمان ملل متحد گفت: من این وعده را به همه قربانیان رژیم طالبان می‌دهم، که روزهای پایانی رژیم طالبان فرا رسیده است.
اما این وعده‌های احمقانه بوش هیچ چیزی را در افغانستان تغییر نداد، هم اکنون گروه‌های تروریستی بیش از حمله نظامی امریکا در افغانستان حضور و فعالیت دارند و مشکلات مواد مخدر در این کشور به یک مصیبت کلان تبدیل شده و زنان به گونه وحشیانه ای مورد تجاوز قرار می‌گیرند.
در ماه اکتبر اداره بازرسی ویژه امریکا در امور بازسازی افغانستان سیگار اعلام کرد که با گذشته ۱۵ سال از سقوط رژیم طالبان توسط امریکا هنوز هم افغانستان یک مکان خطرناکی در جهان به شمار می‌رود و به ویژه زنان افغانستان در یک وضعیت بسیار بدی به سر می‌برند.
همچنین روزنامه نیویورک تایمز ۶ ماه پیش از حمله نظامی جورج بوش در افغانستان گزارش داده بود که اولین کارشناسان مواد مخدر امریکا در آستانه سفرشان به افغانستان در زمان رژیم طالبان گفته بودند به نظر می‌رسد که ممنوعیت کشت تریاک در افغانستان توسط طالبان سبب کاهش قاچاق تریاک در جهان شده است.
این یافته‌های کارشناسان امریکایی گزارش‌های قبلی برنامه کنترل مواد مخدر سازمان ملل متحد را نیز تایید کرده بود، که در آن ذکر شده بود که حدود سه چهارم تریاک جهان در افغانستان کشت و تولید می‌شود و بعدا به بازارهای اروپایی عرضه می‌شود.
اما جورج بوش با ادامه دروغ‌هایش در فوریه سال ۲۰۰۲ میلادی ادعا نمود که هروئین و تریاک افغانستان درآمد قابل توجهی را برای طالبان به ارمغان آورده است.
چند سال بعد از دخالت نظامی امریکا در افغانستان کشت و تولید تریاک در افغانستان افزایش یافت و در ماه فوریه سال ۲۰۱۴ میلادی «رابرت چارلز» معاون وزارت خارجه امریکا برای مبارزه با مواد مخدر به اعضای کنگره این کشور گفت که تریاک یک منبع میلیارد دلاری برای گروه‌های افراطی و جنایتکار به شمار می‌رود.
وی گفت کاهش سطح عرضه مواد مخدر یک گام مثبت برای برقراری دموکراسی امنیت ، ثبات و پیروزی در جنگ علیه تروریسم در افغانستان به شمار می‌رود.
در آن سال با ایجاد یک مرکز و نیروی اجرایی مبارزه با کشت و تولید مواد مخدر در افغانستان به نظر می‌رسید که واشنگتن برای ریشه کن کردن کشت تریاک در این کشور حل و فصل این پدیده در حال تلاش است.
مقام‌های کاخ سفید تاکید داشتند که برای جلوگیری از قاچاق تریاک افغانستان به بازارهای جهانی باید مبارزه جدی علیه این پدیده در داخل افغانستان صورت گیرد.
این گزارش می‌افزاید: اما اکنون با گذشت ۱۵ سال از حضور امریکا در افغانستان و هزینه میلیاردها دلار در امر مبارزه با مواد مخدر در این کشور هیچ چیزی تغییر نکرده و برنامه مبارزه با مواد مخدر نیز هیچ دستاوردی نداشته است.
در سال ۲۰۰۷ میلادی پارلمان اتحادیه اروپا و شورای سنلیس پیشنهاد کردند که برای یک دوره آزمایشی باید کشت تریاک در روستهای افغانستان رسمی شود و از خشخاش کشت شده در تولید دارو به کار گرفته شود، این دو نهاد اروپایی تاکید داشتند که باید این پروژه مشابه پروژهای باشد که درحال حاضر در هند، تایلند و ترکیه اجرا می‌شود.
هم اکنون وضعیت در افغانستان بیش از هر زمان دیگری بدتر شده است، این کشور با مشکلات گوناگونی از جمله فساد اداری، خشونت‌های روز افزون و افزایش حملات گروه‌های تروریستی مواجه است و جنگ سالاران نیز در رده‌های بالای حکومتی قرار دارند.
همچنین در صورت عدم حمایت‌های مالی و نظامی کشورهای عضو ناتو به ویژه امریکا با نیروهای امنیتی افغانستان، این نیروها از هم خواهد پاشید، چون همین حالا نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان در مبارزه با گروههای تروریستی به ویژه طالبان به حمایت های مالی و هوایی غرب نیاز دارند.
از سویی هم در جریان عملیات هوایی نیروی‌های امریکایی در افغانستان شمار زیادی از غیرنظامیان در این کشور کشته شدند، چیزی که بارها از سوی وزارت دفاع امریکا نادیده گرفته شده است.
۱۵ سال قبل ائتلاف بین‌المللی نظامی به رهبری ایالات متحده امریکا به افغانستان حمله کردند و این کشورها در تمام این حضور ۱۵ ساله نظامی‌شان برای کنترل تولید مواد مخدر، مبارزه با فساد اداری و یا برای سرکوب خشونت‌ها در این کشور ناکام بوده‌اند، بلکه برعکس کشت و تولید مواد مخدر، فساد اداری و خشونت‌ها در این کشور رو به افزایش بوده است.
شاید دونالد ترامپ یک راهکار متفاوت را در این باره داشته باشد، اما ترامپ هم به جز عقب نشینی و خروج نیروهای امریکایی از افغانستان دیگر کاری نمی‌تواند، انجام دهد.
در پایان این گزارش آمده است:‌ اما ترامپ برای جلوگیری از گسترش دامنه جنگ در افغانستان باید از ناتو نیز خارج شود، چیزیکه او خود اشاره کرده بود که ناتو دیگر یک سازمان کهنه به شمار می‌رود و خروج از این سازمان نیز خطرناک خواهد بود.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.