رشد ورزش دختران در ولایت غزنی

- ۱۳ عقرب ۱۳۹۱

مسوولان ورزش در ولایت غزنی می گویند که ورزش دختران در این ولایت رشد خوبی دارد و آنها در تلاش هستند که فرصت ها و امکانات بیشتری را برای دختران ورزشکار فراهم سازند.
هفته گذشته رقابت والیبال مکتب های دخترانه در ولسوالی جاغوری ولایت غزنی راه اندازی شده بود. در این مسابقات ۱۳ تیم از ولسوالی های جاغوری و مالستان شرکت کردند، اما تیم مرکز ولایت غزنی به دلیل ناامنی راه، نتوانست در این مسابقات شرکت کند.
پادشاه هزبر، آمر ورزشی ولایت غزنی گفت که این مسابقات چهار روزه، با پیروزی تیم لیسه نسوان انگوری ولسوالی جاغوری به پایان رسید. نسوان شهدا در جایگاه دوم قرار گرفت و مقام سوم را تیم مکتب فاطمیه جاغوری از آن خود کرد.
این مسابقات به کمک مالی سفارت ایالات متحده امریکا راه اندازی شده بود و هدف از آن، تشویق دختران به ورزش عنوان شده است. این در حالی است که  حدود دو ماه قبل ملاها در ولسوالی جاغوری دختری را در ملاء عام به اتهام روابط نامشروع ۸۰ دره زدند.
آمر ورزشی ولایت غزنی می گوید که بسیاری دختران علاقمندی زیاد به ورزش دارند، اما نگاه سنتی جامعه و بسیاری خانواده ها مانع ورزش آنها می شود. برعلاوه، ناامنی گسترده در ولایت غزنی نیز محدودیتی برای ورزشکاران زن خلق کرده است.
اما مسابقات والیبال در ولسوالی جاغوری پررنگ برگزار شد. شمار تماشاچی ها زیاد بود و ۱۳ تیم توانستند بدون بروز کدام مشکل مسابقات را به پایان برسانند. جاغوری هرچند یکی از ولسوالی های امن غزنی است، اما در مجاورت مناطق ناامنی مانند قره باغ و مقر قرار دارند.
دختران در ولسوالی های غزنی ورزشگاه های خاص خود شان را ندارند و از سوی دیگر آنها نمی توانند مانند مردان در میدان های باز و عمومی ورزش کنند. تنها جایی که آنها می توانند به بازی های باسکتبال، والیبال و فوتبال بپردازند، محیط امن مکتب است.
هزبر گفت که در حال حاضر شش فدراسیون در بخش ورزش دختران در ولایت غزنی فعال اند که بیش از ۵۰ ورزشکار دختر در رشته های مختلف ورزشی مصروف تمرین و آموزش هستند.
کمبود لوازم ورزشی
در همین حال شماری از دختران که در رقابت های والیبال ولسوالی جاغوری شرکت نموده بودند، از برگزاری این مسابقات ابراز خرسندی کردند و خواهان افزایش فعالیت های ورزشی در این ولایت شدند.
خاطره، عضو تیم والیبال مکتب نسوان انگوری ولسوالی جاغوری گفت که آنها همیشه در صحن مکتب ورزش می کنند اما امکانات و لوازم ورزشی ندارند. او از مقام های محلی خواست که زمینه بهتر ورزشی را برای دخترها فراهم کنند و از خانواده ها تقاضا کرد که مانع ورزش دختران شان نشوند.
در همین حال شماری از اعضای تیم والیبال لیسه “نور غزنه” شکایت داشتند که به دلیل مشکلات امنیتی، نتوانستند از مرکز به ولسوالی جاغوری بروند و در این مسابقات شرکت کنند. آنها همچنان از نبود امکانات ورزشی در مرکز انتقاد می کنند.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.