رییس اجرایی به نهادهای حکومتی: تدابیر جدی‌ روی دست گیرید

گزارشگر:یک شنبه 17 دلو 1395 - ۱۶ دلو ۱۳۹۵

mandegar-3رییس اجرایی در جلسه فوق‌العاده رسیده‌گی به حوادث از نهادهای مربوط خواسته است که به آسیب‌دیده‌گان رسیده‌گی جدی نمایند.
در این جلسه، نهادهای مسوول به‌ویژه وزارت‌های دولت در امور رسیده‌گی به حوادث طبیعی، انکشاف دهات، فواید عامه، صحت‌عامه و دفاع ملی در باره برف‌باری‌ها شدید، بسته‌‌شدن شاهراه‌ها و راه‌های مواصلاتی، روند پاک‌کاری جاده‌ها و جریان کمک‌رسانی گزارش دادند.
بر اساس خبرنامه ریاست اجرایی، در آغاز نشست، رییس اجرایی کشور برف‌باری‌های امسال را بی‌پیشنه خواند و گفت: به‌دلیل شرایط سخت جوی، مسدود بودن راه‌ها و برف کوچ در ۴۸ ساعت گذشته، ۲۰ تن جان باخته‌اند و همزمان در ۲۲ ولایت کشور برف‌باری‌های شدید جریان دارد.
آقای عبدالله در ادامه افزود: اقدام به‌موقع نهادهای مسوول به‌ویژه عملیات نجات برای جلوگیری از تلفات، پاک‌کاری و بازکردن راه‌های مواصلاتی نهادهای مسوول نتیجه‌بخش بوده‌ است. به گفته او، در حال حاضر کوتل حاجی‌گگ و شاهراه سالنگ به‌دلیل طوفان شدید و برف کوچ مسدود است؛ اما کوتل شیبر باز می‌باشد.
ویس برمک، وزیر دولت در امور رسیده‌گی به‌ حوادث طبیعی درباره آخرین تحولات گزارش داد و گفت: در مناطق شمال‌الشرق به‌ویژه ولایت بدخشان ضخامت برف یک متر و سی‌سانتی بوده و به همین ‌دلیل اکثر راه‌های مواصلاتی مسدود شده‌ است.
آقای برمک ابراز کرد: بر اساس گزارش‌ها میزان تلفات از اثر برف‌باری‌ها در ولایت بامیان ۳ نفر شهید، در ولسوالی‌های مایمی، یاوان و راغستان ولایت بدخشان ۱۹ تن شهید و ۱۲ نفر دیگر زخمی شده‌اند.
براساس گزارش این وزارت، راه‌های مواصلاتی ولایت‌های تخار، غور، بامیان، فاریاب، جوزجان، سرپل، دایکندی و پنجشیر مسدود شده‌اند؛ اما روند کمک‌رسانی و همکاری با مردم جریان دارد.
سپس، نصیر احمد درانی، وزیر انکشاف و دهات گفت: این وزارت ۷۵۸ مسیر را از طریق ۱۶۰ شورای ولسوالی‌ برای پاک‌کاری هماهنگی کرده‌‌ است؛ اما با آن هم ۹۰ فیصد راه‌های قریه‌ها با ولسوالی‌ها مسدود می‌باشد.
همچنان، محمود بلیغ وزیر فواید عامه گزارش داد که به‌دلیل طوفان و برف‌باری‌ها شدید، پاک‌کاری جاده‌ها به‌ویژه در شاهراه سالنگ و حاجی‌گگ متوقف شده و تا کنون ۳۳ برف‌کوچ در شاهراه سالنگ آمده ‌است؛ اما پس از آرام‌شدن هوا کار دوباره آغاز می‌شود. او می‌گوید: تلاش‌ها برای باز کردن شاهراه هرات- کابل جریان دارد.
وزارت صحت‌عامه نیز از آماده‌گی‌ها برای ارایۀ خدمات صحی خبر داد و اظهار داشت که در حال حاضر ۱۳۸ مرکز در تمام ولایات آماده همکاری هستند.
رییس اجرایی خطاب به‌ نهادهای مسوول گفت: وزارت‌های دولت در امور رسیده‌گی به‌ حوادث، فواید عامه، انکشاف دهات و صحت‌عامه تدابیر جدی‌تر را برای روزهای آینده در نظر بگیرند و به تیم‌های ولایتی‌شان دستور دهند که روند کمک‌رسانی را سریع‌تر نمایند و انتقال کمک‌ها را روی‌دست گیرند.
او همچنان تأکید کرد: نهادهای مسوول با هماهنگی تیم‌ّهای ولایتی‌شان در روزهای آینده بالای دو نکته تمرکز داشته باشند: آماده‌گی بیشتر و اطلاع‌رسانی به‌موقع. زیرا سیلاب و برف‌کوچ قابل پیش‌بینی است.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.