رییس امنیت ملی: حمله بر چهارصد بستر کار مشترک طالبان، لشکر طیبه و داعش بود

گزارشگر:دو شنبه 7 حمل 1396 ۶ حمل ۱۳۹۶

مجلس سنا وزیران دفاع ملی و امور داخله و رییس عمومی امنیت ملی را در پیوند به حمله بر شفاخانه نظامی سردار داوود و افزایش نا امنی فرا خواند.
عبدالله حبیبی وزیر دفاع ملی، تاج محمد جاهد وزیر داخله و معصوم ستانکزی رییس عمومی امنیت ملی برای پاسخ‌گویی در مورد چگونگی حمله بر mandegar-3شفاخانه سردارداود در نشست روز یک شنبه (۶حمل) مجلس سنا حاضر شدند.
آقای حبیبی با اشاره به این که ضعف استخباراتی و کشفی در حمله بر شفاخانه نظامی سردارداود وجود داشته گفت: “بررسی‌های هیات حقیقت یاب در این مورد تا هنوز تکمیل نشده و این هیأت در سه استقامت، مهاجمان از کجا آمده بودند، چرا غفلت صورت گرفته و چرا مسوولان و پهیره‌داران غفلت کرده‌اند، کار می‌کند”.
به گفتۀ وی، هرکسی که در این حمله غفلت کرده‌اند به دستور رییس جمهور به اشد مجازات محکوم خواهند شد و وزارت دفاع ملی در این راستا لحاظ کسی را نخواهد کرد.
او تأکید ورزید که بخش کشفی وزارت دفاع با کمبوداتی مواجه است و در راستای آوردن اصلاحات در این بخش به زودی تصمیم گرفته خواهد شد.
تاج محمد جاهد وزیر داخله گفت که این وزارت هیچ گونه مسوولیتی در این حمله نداشته و تشکیلات تامین امنیت شفاخانه نظامی سردارداوود کاملاً جدا از حیطه کاری این وزارت است.
اما معصوم ستانکزی رییس امنیت ملی در رابطه به این حمله جزئیات بیشتر داد.
آقای استانکزی گفت: “یک هیات عالی رتبه مختلط در چهار بعد، ضعف کشفی، امنیت فزیکی یعنی کی‌ها مسوول بودند، عمق توطیه در کجا بود و کی‌ها برای انجام این حمله استخدام شده بودند، کار می‌کند”.
ستانکزی افزود، تحقیقات ابتدایی نشان می‌دهد که طالبان، لشکر طیبه و داعش به صورت مشترک این حمله را انجام داده‌اند.
به گفته وی، طالبان افراد مهاجم را تهیه دیده، لشکر طیبه سهولت‌های حمله را ایجاد کرده و داعش مسوولیت آن را برعهده گرفته است.
او تاکید کرد که برخی افراد در پیوند به این حمله بازداشت شده و برخی هم زیر تعقیب قرار دارند؛ اما برای این که به گفته وی، “راه گم نشود” جزئیات بیشتری نداد.
ستانکزی یاد آور شد که هیأت موظف در جریان تحقیقات به پیشرفت‌های خوبی دست یافته است.
رییس امنیت ملی بیان داشت: حمله بر شفاخانه نظامی سردارداود و حمله بر مهمانخانه والی قندهار نشان‌دهنده تغییر روش جنگی و استخباراتی منطقه‌یی است و اگر نهادهای امنیتی کشور، روش‌های خود را برای مقابله با این حملات تغییر ندهد، افغانستان با مشکل مواجه خواهد شد.
ستانکزی گفت، هم اکنون ۲۰ سازمان استخباراتی و ۲۰ شبکه تروریستی در افغانستان فعالیت دارند و در همکاری باهمدیگر حملات پیچیده‌یی را راه اندازی می‌کنند و طالبان پیش قراول این سازمان‌ها و گروه‌های تروریستی هستند.
در حمله مهاجمان مسلح بر شفاخانه نظامی چهارصد بستر بیش از ۴۰ نفر داکتران، مریضان، زخمی‌ها و کارمندان این شفاخانه جان باختند و نزدیک به ۱۰۰ نفر دیگر زخمی شدند.
این حمله در نوع خود، خونین‌ترین حمله یاد شده است.
در پیوند به همین حمله، مجلس نماینده‌گان نیز وزرای امنیتی را به بی کفایتی متهم کرده و آنان را در نشست استیضاحیه امروز دوشنبه خود مورد باز پرس قرار می‌دهند.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.