افزایش فشارها برای جلوگیری از اخراج پناهجویان افغانستان از آلمان

گزارشگر:چهار شنبه 10 جوزا 1396 - ۰۹ جوزا ۱۳۹۶

mandegar-3اتحادیه‌های رفاه اجتماعی و سازمان‌های حامی پناهجویان در آلمان جدیداَ خواستار توقف فوری اخراج پناهجویان به افغانستان شده اند. به گفته این سازمان‌ها، قرار است روز چهارشنبه باز هم گروهی از پناهجویان افغانستان اخراج گردند.
چندین سازمان به شمول پروازول، عفو بین‌الملل، دیاکونی و اتحادیه‌های رفاه اجتماعی روز سه شنبه در برلین با نشر یک اعلامیه مشترک خواستار توقف فوری اخراج پناهجویان رد شده افغان شدند.
سازمان‌ها و اتحادیه‌های مذکور در این اعلامیه همچنین از چگونگی تصمیم‌گیری‌ اداره فدرال آلمان برای مهاجرت و پناهندگی انتقاد کردند. این سازمان‌ها نگران اند که بعد از بررسی «نادرست» درخواست‌های پناهندگی‌، پناهجویان رد شده افغانی به کشور شان اخراج شوند و زندگی‌شان در معرض خطر قرار بگیرد.
به گزارش این سازمان‌ها، اداره مهاجرت و پناهندگی آلمان فدرال اخیراَ بعد از یک بررسی داخلی به موارد زیادی از اشتباهات در روند رسیدگی به تقاضاهای پناهجویان اعتراف کرد. به گفته این سازمان‌ها، برای روز چهار شنبه باز هم اخراج گروهی پناهجویان افغان برنامه ریزی شده است.
در اعلامیه مشترک این سازمان‌ها انتقاد شده است که معلومات جدید راجع به وضعیت افغانستان در بررسی دوسیه‌های پناهندگی افغان‌ها در نظر گرفته نشده است.
در این اعلامیه گفته شده است که با وجود خراب‌تر شدن وضعیت امنیتی افغانستان، همواره شمار بیشتر پناهجویان افغان رد گردیده اند. در حالی که میزان قبولی پناهجویان افغان در آلمان دو سال قبل ۷۸ درصد و در سال گذشته ۶۰ درصد بود، در سال جاری حدود نصف پناهجویان افغان رد گردیده اند.
این سازمان‌ها و اتحادیه‌ها تردید دارند که در داخل افغانستان مناطق بدیلی برای فرار وجود داشته باشند. به گفته آن‌ها، وضعیت امنیتی افغانستان آنقدر غیرقابل پیش‌بینی است که حتی کمیساریای عالی ملل متحد در امور مهاجران از تفکیک قایل شدن میان مناطق امن و ناامن خودداری می‌کند. این در حالی است که توماس دیمیزیر وزیر داخله آلمان فدرال و بسیاری ایالت‌های این کشور اخراج پناهجویان رد شده افغان را چنین استدلال می‌کنند که در آن کشور «مناطق امن» وجود دارند.
حکومت فدرال آلمان در خزان سال گذشته تفاهمنامه‌یی را با افغانستان به امضا رساند که اخراج پناهجویان رد شده افغان در طیاره چارتر را ممکن می‌سازد. از ماه دسمبر به این سو هر مورد اخراج گروهی مهاجران افغان همزمان با اعتراض‌ها صورت گرفته است.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.