اندیشکده امریکایی: پاکستان هنوز مرکز شبکۀ حقانی و طالبان است

گزارشگر:چهارشنبه 17 جوزا 1396 - ۱۶ جوزا ۱۳۹۶

“مرکز مطالعات استراتژیک و بین‌الملل” (CSIS) گزارش داد، پاکستان همچنان پناهگاهی برای گروه‌های شبه‌نظامی طالبان و شبکه حقانی است و بیشتر از آنکه متحد باشد،‌ تهدید محسوب می‌شود.
به گزارش پایگاه زی نیوز، این اندیشکده امریکایی سرشناس همچنین تاکید کرد،‌ امریکا باید به وضوح اعلام کند که در تعهداتش به افغانستان و عملکرد افغان‌ها یک بازنگری سالانه علنی انجام می‌دهد.
این مرکز در گزارشی که دوشنبه منتشر شد، آورده است: افغانستان هم‌اکنون هم در مبارزه با گروه‌های شبه‌نظامی و هم در سیاست‌های مدنی و حکومتداری و فقر عملکرد مناسبی ندارد و پاکستان همچنان یک پناهگاه برای گروه‌ شبه‌نظامی طالبان و شبکه حقانی است و بیشتر از آنکه یک متحد باشد، تهدید است.mandegar-3
در ادامه این گزارش تاکید شد، دولت دونالد ترامپ، رییس‌جمهوری امریکا باید به وضوح به پاکستان اعلام کند که اگر به حمایت از این گروه‌های تروریستی ادامه دهد، با تحریم‌ مواجه می‌شود.
مرکز مطالعات استراتژیک و بین‌الملل تاکید کرد: امریکا باید کاملا برای پاکستان مشخص کند که اگر به حمایت از طالبان و شبکه حقانی ادامه دهد، کمک‌هایش را قطع کرده و آنها را تحریم می‌کند. امریکا باید به روسیه هم بگوید که هرگونه پایان تحریم‌های امریکا به این مساله بستگی دارد که آنها از طالبان حمایت نکنند. همچنین امریکا باید به چین بگوید که همکاری آنها در برخورد با افغانستان و پاکستان هم در راستای منافع چین و هم امریکاست.
این گزارش همچنین تاکید دارد، باید استراتژی و رویکرد بهتری برای ابعاد نظامی و غیرنظامیان این جنگ وجود داشته باشد که دلیلی برای ماندن باشد و هیچ تعهدی نباید پایان باز داشته باشد. افغان‌ها هم باید تلاش بیشتر و عملکرد بهتری نشان دهند تا تعهدات امریکا در آینده معنادار باشد.
این اندیشکده امریکایی تاکید دارد: با این وجود، افغانستان تا زمانی که نتوانسته دستاوردهای طالبان و شبکه حقانی را معکوس کند، نمی‌تواند عملکرد بهتری داشته باشد. واشنگتن باید به وضوح اعلام کند که در صورت ناکامی افغانستان، کنار می‌کشد. ایالات متحده در صورت لزوم باید دست به چنین تهدیدی بزند.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.