نماینده‌گی سازمان ملل در کابل: نشست بین‌الافغانی را برگزار می‌کنیم

- ۲۶ قوس ۱۳۹۱

دفتر نماینده‌گی سازمان ملل متحد می‌گوید که به زودی نشست دوم گفت‌وگوهای بین‌الافغانی را با حضور تمامی جناح‌های درگیر قضیۀ افغانستان برگزار خواهند کرد.
نظیف‌الله سالارزی سخنگوی دفتر سازمان ملل متحد (یوناما) در کابل به روزنامۀ ماندگار گفت که تلاش داشتیم این نشست در کابل برگزار شود، اما به دلیل این‌که نماینده‌گان شماری از گروه‌ها نمی‌توانستند در کابل حضور به هم برسانند، این نشست در یکی از کشورهای خارجی برگزار خواهد شد.
آقای سالارزی گفت که برخی کشورها از جمله ترکمنستان در زمینۀ میزبانی این نشست ابراز آماده‌گی کرده‌اند، اما تا اکنون مکان برگزاری این نشست نهایی نشده است.
سخنگوی یوناما در کابل افزود که با درنظرداشت تماس‌هایی‌که با گروه‌های مخالف مسلح دولت افغانستان داشته‌‎ایم، امیدواریم آن‌ها در این نشست بین‌الافغانی اشتراک نمایند.
دفتر نماینده‌گی سازمان ملل در کابل همچنان گفته است که آجندای نشست بین‌الافغانی از سوی اشتراک‌کننده‌گان این نشست مشخص خواهد شد و نماینده‌گی سازمان ملل دیدگاه‌های خود را بر اشتراک کننده‌گان تحمل نمی‌کند.
این نشست در ادامۀ گفت‌وگوهای حکومت افغانستان، طالبان، حزب اسلامی و گروه‌های اپوزیسیونی که در پاریس قرار است برگزار شود، راه‌اندازی خواهد شد.
سازمان ملل متحد با اشاره به برگزاری نشست پاریس می‌گوید که از تمامی تلاش‌هایی که در راستای تأمین صلح و ثبات در افغانستان صورت می‌گیرد، حمایت و پشتیبانی می‌کند.
شماری از چهره‌های سیاسی افغانستان هم با ارایۀ طرح‌هایی، خواهان گفتمان بین‌الافغانی شده اند و تأکید کرده‌اند که بدون ایجاد تفاهم میان تمامی گروه‌های ذیدخل در قضیۀ افغانستان، امکان تأمین صلح و ثبات در کشور ناممکن است.
شماری از آگاهان می گویند که پس از گماشته شدن یان کوبیش به حیث نماینده سازمان ملل متحد در افغانستان، تلاش ها برای گفت وگوهای مستقیم میان طرف های درگیر در قضیه افغانستان افزایش یافته است.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.