وزارت زراعت، آبیاری و مالداری: چهل درصد مردم زیر خط فقر زندگی می‎کنند

گزارشگر:چهار شنبه 26 میزان 1396 - ۲۵ میزان ۱۳۹۶

وزارت زراعت، آبیاری و مالداری کشور می‌گوید که هنوز هم بیش از ۴۰ درصد از مردم افغانستان زیر خط فقر زندگی می‌کنند.
نصیراحمد درانی سرپرست وزارت زراعت، روز سه‌شنبه (۲۵ میزان) در مراسم گرامی‌داشت از روز جهانی غذا در کابل گفت که عدم مصونیت غذایی هنوز هم یک چالش جدی در افغانستان است.
آقای درانی بیان داشت که باوجود تلاش‌های حکومت در ۱۶ سال گذشته هنوز هم بیش از ۴۰ در صد مردم افغانستان زیر خط فقر زندگی می‌کنند که این مساله هم اکنون از چالش‌های بزرگ حکومت محسوب می‌شود.
وی افزود:” وزارت زراعت در نظر دارد تا برای کاهش فقر در کشور برنامه انکشاف سکتور زراعت ومالداری را روی دست گرفته، با انحصاری ساختن کشت محصولات زراعتی در ولایات و ولسوالی‌ها در کاهش فقر گام‌های موثر بردارد”.
به گفته وی، با وجود آنکه حدود ۷۵ درصد شهروندان کشور به زراعت ومالداری مصروف اند اما این سکتور به دلیل عدم رشد لازم تاکنون نتوانسته منابع غذایی مردم در کشور را تامین نماید.
سرپرست وزارت زراعت خاطر نشان ساخت که براساس پلان‌های جدید این وزارت ازاین پس در بخش حمایت از زنان زراعت پیشه به ویژه در روستاها تمرکز بیشتر صورت خواهد گرفت که از این طریق زمینه تحرک اقتصادی روستاها در کشور فراهم خواهد شد.
در همین حال مایک لوترن رییس سازمان غذائی جهان در افغانستان (WFP) نیز که در این مراسم صحبت می‌کرد فقر و گرسنگی را عمده ترین عامل بیجا شدن ومهاجرت مردم افغانستان به خارج از کشور عنوان نمود.
وی گفت که هم اکنون بیش از یک سوم کل جمعیت افغانستان در مناطقی زندگی می‌کنند که تحت تسلط گروه‌های تروریستی قرار داشته و یا درگیرمنازعات است که این مساله فقر روز افزون مردم را موجب شده و بزرگترین عامل مهاجرت نیز به شمار می‌رود.
رییس سازمان غذایی جهان در افغانستان بیان داشت که این سازمان توانسته بیش از ۲٫۵ میلیون شهروند افغان را از فقر و گرسنگی نجات دهد و برای بیش از ۵۵۰ هزار تن بیجا شده داخلی در این کشور نیز کمک‌های اولیه تهیه کند.
وی تاکید کرد که سازمان غذایی جهان پس از این نیز متعهد است که در زدودن فقر و تطبیق اهداف انکشافی پایدار در افغانستان فعالیت های خویش را ادامه دهد.
براساس معلومات وی، سازمان غذایی جهان در بیش از یک ونیم دهه گذشته توانسته است بیش از ۲۰۰میلیون انسان را در سطح جهان از فقر و گرسنگی نجات دهد.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.