ر ییس مجلس سنا: به خاطر خدا همۀ زندانیان طالبان را اعدام کنید

گزارشگر:دو شنبه 1 عقرب 1396 - ۳۰ میزان ۱۳۹۶

اعضای مجلس سنا می‌گویند که دولت افغانستان باید در واکنش به حملات تروریستی اخیر طالبان در ولایت‌های مختلف کشور، تمامی زندانیان طالبان به شمول انس حقانی را اعدام کند.
mandegar-3فضل‌هادی مسلم‌یار رییس مجلس سنا دیروز از حکومت خواست حکم دادگاه را بالای زندانیان طالبانی که به اعدام محکوم شده‌اند، تطبیق کند.
آقای مسلم‌یار تأکید ورزید که حکومت باید برای انتقام گیری از طالبان، زندانیان این گروه و انس حقانی مسوول مالی شبکه حقانی را «به خاطر خدا و ملت افغانستان» اعدام کند.
محمد علم ایزدیار معاون اول مجلس سنا نیز از حکومت انتقاد کرد که در برابر طالبان قدرت عمل از خود نشان نمی‌دهد و چرا زندانیان این گروه را اعدام نمی‌کند.
آقای ایزدیار افزود، حکومت باید به فرهنگ معافیت پایان دهد و تروریستان را مجازات کند.
او نیز گفت که حکومت باید آن عده از زندانیان طالبانی که حکم اعدام‌شان صادر شده را بدار بکشد.
براساس گزارش‌ها حکم اعدام حدود ششصد طالب زندانی به شمول انس حقانی از سوی دادگاه‌های سه‌گانه کشور تایید شده اند، اما این احکام تا هنوز عملی نشده است.
از سوی دیگر، سناتورها وضعیت امنیتی کشور را نگران کننده و غیر قابل تحمل خوانده و حکومت به ویژه نهادهای امنیتی را به غفلت متهم کردند.
به گفته این سناتورها، نهادهای امنیتی مسوول افزایش نا امنی‌ها در کشور اند و باید به مردم افغانستان پاسخگو باشند.
رییس مجلس سنا گفت: «دشمن به هر شکلی تلاش می‌کند پلان‌هایش را توسط اجیران خود عملی کند، ولی باید در برابر آنان مقاومت صورت گیرد؛ نهادهای کشفی و استخباراتی در عدم جلوگیری از حملات دشمن بی‌غیرتی و غفلت کرده اند که قابل بخشش نیست».
آقای مسلم‌یار با تاکید بر حمایت از نیروهای امنیتی گفت که نهادهای امنیتی و کشفی کشور مسوولیت دارند به سوالات مردم افغانستان پاسخ دهند.
سناتورها با اشاره به حملات تروریستی اخیر در ولایت‌های پکتیا، غزنی، قندهار، کابل و غور تاکید کردند که راهبرد امنیتی و مدیریتی دولت باید در قبال نا امنی‌های جاری در کشور تغییر کند، در غیر آن کاری از این حکومت ساخته نیست.
برخی اعضای کمیسیون امنیت داخلی و امور دفاعی مجلس سنا همچنین یاد آور شدند که مسوولان نهادهای امنیتی و کسانی که در دور پیش رییس جمهور قرار دارند، واقعیت‌ها را به آقای غنی بازگو نمی‌کنند و به همین خاطر مشکلات بیشتر شده است.
این کمیسیون در پیوند به اوضاع جاری در کشور خواستار تنظیم نشست با رییس جمهور شدند و فضل‌هادی مسلم‌یار رییس مجلس سنا نیز به این کمیسیون هدایت داد تا طرح امنیتی خود را به منظور پیشنهاد با رییس جمهور آماده کنند و او زمینه نشست اعضای این کمیسیون را با آقای غنی مساعد می‌سازد.
این در حالی است که در نتیجه افزایش حملات انتحاری در یک هفته اخیر بیش از ۲۰۰ نظامی و غیر نظامی کشته و بیش از ۳۰۰ فرد دیگر زخمی شده اند.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.