جاوید کوهستانی: شبکۀ حقانی و طالبان از درون نظام حمایت می‎شوند

گزارشگر:چهار شنبه 1 قوس 1396 - ۳۰ عقرب ۱۳۹۶

جاوید کوهستانی کارشناس برجسته نظامی کشور می‌گوید که حلقاتی در درون حکومت با شبکه حقانی در ارتباط بوده و تروریستان طالب را در برخی مناطق تمویل می‌کنند.
mandegar-3آقای کوهستانی که روز سه‌شنبه (۳۰عقرب) در همایشی زیر نام «شکوه ایستادگی در خزان توطئه‌ها» که به هدف اعلام حمایت از عطامحمد نور والی بلخ در کابل برگزار شده بود، صحبت می‌کرد، بیان داشت که برخی حلقه‌های در درون نظام افغانستان با شبکه حقانی و گروه طالبان ارتباط و همکاری دارند.
وی تصریح نمود:» حلقه‌هایی در درون نظام افغانستان با شبکه حقانی ارتباط تنگاتنگ دارند و در این اواخر مانع آن شده اند که رهبران این شبکه مورد حملات هوایی امریکایی‌ها قرار بگیرند».
وی افزود که همچنین حلقه ای در درون شورای امنیت ملی که سلیمان کاکر عضو شورای امنیت نیز در جمع آنان است، تروریستان طالب را در ولسوالی قره باغ ولایت کابل تمویل نموده، پول و اسلحه به آنان می‌فرستد.
این کارشناس مسایل نظامی، هدف حمایت حلقه‌های درون نظام از گروه‌های تروریستی طالبان و حقانی را استفاده از این گروه‌ها برای حذف رهبران جهادی و چهره‌های ملی خوانده و تصریح نمود که این حلقه‌ها با اهداف تمامیت خواهانه می‌خواهند سلطه قبیله ای را در کشور روی‌ کار آورند.
وی با اشاره به جا به جایی‌های درون ارتش و بازنشستگی زود هنگام ژنرالان و افسران نظامی در وزارت‌های دفاع و داخله که به تازگی از سوی حکومت روی دست گرفته شده است گفت که این برنامه به هدف پاکسازی ارتش از نیروهای وابسته به نظام‌های گذشته و جزیی از دسیسه‌ها علیه مجاهدین است.
آقای کوهستانی بیان داشت، گروهی که غالبا اعضای شبکه‌های استخباراتی قدرت‌های بزرگ و متعهد به آی اس آی پاکستان است، این دسیسه‌های شوم را برای تضعیف روز افزون مجاهدین روی دست گرفته اند و می‌خواهند یک ارتش منظم و متعهد به امریکا را درافغانستان رویکار آورند.
وی، رهبران حکومت وحدت ملی را به بی توجهی به اولویت‌ها و منافع ملی متهم کرده تاکید نمود که این دو رهبر بیشتر به منافع و خواسته‌های امریکا متعهد بوده و برنامه‌های امریکا را در افغانستان عملی می‌کنند.
این آگاه مسایل نظامی با اشاره به آغاز و تطبیق پروژه داعش در مناطق مختلف افغانستان به ویژه شمال خاطر نشان ساخت که این گروه تروریستی نیز که غیر مستقیم به وسیله امریکا حمایت می‌شود توسط جنگجویان عرب از مرزهای پاکستان به ولایت‌های جنوبی به ویژه زابل انتقال داده شده و از آنجا به شمال فرستاده می‌شوند.
در همین حال، محمد ناطقی معاون حزب وحدت اسلامی افغانستان نیز در این همایش، وضعیت بحرانی کشور را تحمل ناپذیر خواند و برگزاری یک انتخابات مشروع وهمه پذیر که با برکناری کمیشنران فعلی کمیسیون انتخابات وایجاد اصلاح اساسی این کمیسیون امکان پذیر خواهد بود را راه حل خروج از این بحران برشمرد و احزاب وجریان‌های سیاسی را به همگرایی و تفاهم در این امر فراخواند.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.