کرزی در آلمان: امـریکـا در افغـانستان برنـده نخـواهد شـد

گزارشگر:یک شنبه 5 قوس 1396 - ۰۴ قوس ۱۳۹۶

حامد کرزی رییس جمهور پیشین افغانستان خواستار تدوین توافق‌نامه تازه میان افغانستان و امریکا شده است. وی در سخنانی در اکادمی پروتستانت «فیلیگس» در آلمان گفت که مفاد این توافقنامه باید در یک لویه جرگه از سوی مردم تایید شود.
mandegar-3اکادمی پروتستانت «فیلیگس» از سه دهه بدین‌سو همه ساله نشست‌هایی را در مورد افغانستان برگزار کرده و چالش‌های سیاسی و اجتماعی افغانستان و منطقه و همچنان روابط میان افغانستان و آلمان را بررسی می‌کند. اوه تریتمن مسئول سیاست خارجی و امنیتی این اکادمی می‌گوید که در نشست سه روزه امسال آنان می‌خواهند ابزار های موجود ملی و بین المللی برای حل مشکلات افغانستان را مورد ارزیابی قرارا دهند. او در ادامه گفت: «امسال برای ما مهم بود که ببینیم چه راه حل های در قضیه افغانستان وجود دارند. اینکه چه امکاناتی برای رفع بحران افغانستان از بیرون وجود دارند و چه امکاناتی در داخل. همچنین چگونه باید واقعیت گرایانه در آلمان در زمینه مسولیت های ما برای افغانستان عمل کنیم.»
در سی و یکمین نشست اکادمی پروتستانت «فیلیگس» در مورد افغانستان، حامد کرزی رییس جمهور پیشین نیز دعوت شده است. آقای کرزی در این نشست یکبار دیگر استراتیژی جدید ایالات متحده امریکا را مورد انتقاد قرار داده و اظهار داشت که پس از اعلام این راهبرد، تلفات غیرنظامیان بر اثر حملات هوایی در افغانستان افزایش یافته است. کرزی تاکید می کند تا زمانی که کشور های همسایه و منطقه در زمینه احتمال ترویج تندروی توسط ایالات متحده امریکا در منطقه تردید داشته باشند، این کشور موفق نخواهد شد.
کرزی گفت: «ایالات متحده امریکا هیچگاهی در افغانستان برنده نخواهد شد، در صورتی‌که همسایه‌های ما شک داشته باشند که منافع ایالات متحده در ترویج تندروی در منطقه نهفته است. در حال حاضر این مساله وجود دارد. به ترکیه بروید، به روسیه بروید، به ایران بروید و به چین، از رهبران شان بشنوید. چگونه می‌توانید در افغانستان موفق شوید در صورتی همکاری این کشورها را باخود نداشته باشید. یا اینکه این کشورها در مورد نیت تان در منطقه به شما مشکوک باشند.»
حامد کرزی پیشنهاد می‌کند که باید یک پیمان تازه همکاری میان افغانستان و ایالات متحده امریکا تدوین گردد و براساس آنان راهکارهای تازه ای در زمینه همکاری استراتیژیک میان افغانستان و ایالات متحده تدوین گردند. او تاکید می کند که این توافقات باید در یک لویه جرگه از سوی مردم نیز مورد تایید قرار گیرند. کرزی همچنین گفت: «امریکا باید در زمینه یک پیمان جدید، دوباره با مردم افغانستان تعامل کند. هر دو کشور هر دو دولت باهم بنشینند و پارامتر تازه ای را در زمینه راهکارهای جدید ترسیم کنند. چه چیزی را ما مردم افغانستان میتوانیم بپذیریم. به چه میزانی خشونت ها را بنام مبارزه با تروریزم می پذیریم. آیا میتوانیم از دست دادن جان انسان ها را تحمل کنیم به هیچ وجه.»
آقای کرزی بر این باور است که حضور ایالات متحده امریکا و وجود پایگاه‌های این کشور در افغانستان باید متضمن تامین صلح در افغانستان باشد. به گفته او، هرچند براساس توافقات همکاری‌های استراتیژیک میان افغانستان وایالات متحده امریکا، واشنگتن باید در صورتی حمله بر افغانستان از این کشور حمایت کند. اما به گفته او، چنین کاری تا هنوز صورت نگرفته است. «در توافقنامه استراتیژیک ماده‌های زیادی وجود دارند که تضمین می‌کنند در صورت حمله بالای افغانستان، ایالات متحده امریکا افغانستان را حمایت می‌کند. فکر می‌کنم این موافقتنامه همکاری‌های استراتیژیک را در ماه دسمبر ۲۰۱۲ امضاء کردیم. ده تا پانزده روز بعد از امضا آن ولایت های کنر و ننگرهار مورد حملات پاکستان قرار گرفتند. ما با دولت امریکا این موضوع را شریک ساختیم. …. در ابتدا وقوع این حملات را رد کردند و هیچ اقدامی در این مورد انجام نشد. تا امروز هیچ کاری نکرده اند.»
حامد کرزی رییس جمهور پیشین افغانستان در این اواخر به یکی از منتقدان سیاست های ایالات متحده امریکا در افغانستان مبدل شده است. وی پیش از این نیز استراتیژی جدید ایالات متحده امریکا را یکی از موجبات ادامه جنگ در افغانستان و زمینه ساز تقابل در منطقه دانسته بود. ادعا هایی که هم از سوی دولت افغانستان و هم از سوی واشنگتن رد شده اند.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.