افغانستان در سال ۲۰۱۸ به ۴۳۰ میلیون دالر کمک بشردوستانه نیاز دارد

گزارشگر:سه شنبه 26 جدی 1396 - ۲۵ جدی ۱۳۹۶

حکومت افغانستان برای رسیدگی به وضعیت بیجاشدگان، عودت کنندگان و آسیب دیدگان جنگ، درخواست ۴۳۰ میلیون دالری خود را برای جامعه جهانی سپرد. قرار است از این کمک ۲.۸ میلیون افغان آسیب دیده از جنگ و برگشت کنندگان بهره‌مند شوند.
با این مقدار کمک برای آوارگان جنگ سرپناه، ادویه و مواد غذایی فراهم می‌شود همچنین برگشت کنندگان نیز از این کمک بهره‌مند خواهند شد. حکومت افغانستان همه ساله برای رسیدگی به وضعیت بشری افراد آسیب پذیر، بسته درخواستی خود را برای جامعه جهانی پیشکش می‌کند.
رییس اجرایی حکومت وحدت ملی روز دوشنبه در کنفرانسی که به اشتراک نمایندگان نهادهای کمک کننده در قصر سپیدار برگزار شده بود گفت: «بدون کمک و کمک‌رسانی به قشر آسیب پذیر، شاید که جان صدها و هزاران طفل، زن و مرد به خطر مواجه می‌شد.»
این مقام حکومت افغانستان علاوه کرد که تنها در سال ۲۰۱۷ بیش از ۴۰۰ هزار نفر از خانه‌ها و روستاهای شان آواره شده‌اند و در حال حاضر وابسته به کمک‌های بشری هستند. آقای عبدالله تاکید کرد که افغانستان یک کشور در حال گذار نه بلکه کشوری در حال جنگ است به همین دلیل همه‌ساله بودجه مشخصی برای کمک به قربانیان نیاز است.
او گفت که حکومت افغانستان متعهد به حفاظت و حمایت از کارمندان نهادهای خیریه و مددرسان هستند و به هیچ صورت نباید کارمندان این نهادها هدف قرار گیرند: «ما خودرا متعهد به قوانین بین‌المللی و بشردوستانه می‌دانیم. جا دارد که تاکید کنیم بالای نیروهای امنیتی و همه مسولان که در اجرای امور، قوانین بشردوستانه را مراعات کنند. این تعهد ما است اما ما شاهد تخطی‌ها از طرف خود هم بوده‌ایم.»
دو میلیون فرد متاثر از جنگ
براساس آمار ارایه شده توسط دفتر اداره هماهنگی کمک‌های بشری ملل متحد، در سال ۲۰۱۷ بیش از دو میلیون نفر در افغانستان مستقیماً از جنگ متاثر شده‌ اند که از این میان ۴۴۸ هزار نفر از مناطق اصلی شان بیجا شده و برای پیدا کردن مکان امن، به مناطق دیگر آواره گردیده اند.
آمار این نهاد نشان می‌دهد که در سال گذشته میلادی ۵۰۰ هزار مهاجر افغان از کشورهای ایران و پاکستان به افغانستان عودت کرده ‌اند.
تابی لانزر هماهنگ کننده امور بشری ملل متحد در این کنفرانس گفت نهادهای مددرسان حاضرند که با قبول خطر، کمک‌های بشری را برای افراد آسیب پذیر برسانند: «ما این‌جا هستیم تا اطمینان دهیم که هیچ کس محروم نمی‌ماند. ما این‌جا هستیم تا نشان دهیم که برنامه انکشافی را با وجود شرایط دشوار به افراد آسیب دیده از جنگ که خانه‌های شان را ترک می‌کنند، آن‌هایی که از بلایای طبیعی آسیب می‌بینند و آنانی که از کشورهای دیگر به کشور اصلی شان بر می‌گردند، برسانیم.»
آقای لانزر از کشورهای کمک کننده سپاسگزاری کرد و گفت این کمک‌ها فشار زیادی را بر حکومت‌ها و شهروندانی که در این کشورها مالیه می‌دهند وارد می‌کند.
هماهنگ کننده امور بشری سازمان ملل متحد از طرف‌های درگیر خواست تا بر امداد رسانان حمله نکنند: «لطفا به امداد رسانان اجازه دهید تا کار شان را برای آنچه که آن‌ها این‌جا هستند، انجام دهند.» لانزر با خطاب به طرف‌های جنگ گفت: «آنچه ما به آن نیاز داریم، امنیت است. این واقعاً یک فضای غیرمصوون است. متاسفانه این‌جا جایی است که امداد رسانان جان شان را از دست داده‌اند و یا زخمی شده‌اند.»
این کمک تنها برای آن عده از افغان‌هایی است که از جنگ متاثر می‌شوند و یا از کشورهای دیگر به افغانستان عودت می‌کنند و نیاز شدید به کمک‌های بشردوستانه دارند.
آمار اداره هماهنگی کمک‌های بشری ملل متحد نشان می‌دهد که بیش از هشت میلیون نفر در افغانستان با فقر دست و پنجه نرم می‌کنند ولی از این کمک برخوردار نخواهند شد. این دسته افراد شامل بیکاران، افراد و خانواده‌های فقیر، بیجاشدگان دایمی و یا کسانی اند که در نتیجه خشک‌سالی‌ها آسیب می‌بینند.
پلوشه حسن رییس موسسه اکبر در این کنفرانس از وضعیت بد بشری در میان کودکان به خصوص کودکان دختر یاد کرد و گفت: «امروز سه اعشاریه سه میلیون افغان به کمک‌های بشردوستانه نیاز دارند. باوجودی که کمک‌های بشردوستانه صورت گرفته بازهم ۳.۵ میلیون طفل از مکتب دور مانده‌اند.»
خانم حسن گفت که بیشتر این کودکان را دختران و گروه‌های آسیب پذیر و منزوی مانند اطفال روی سرک و معلول تشکیل می‌دهند. قرار است کمک‌های بشری برای آسیب دیدگان توسط ۱۵۰ نهاد بین‌المللی و ملی در سراسر افغانستان برسد.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.