بی‌رغبتی روزافزون جوانان امریکایی به فیسبوک

گزارشگر:چهار شنبه 25 دلو 1396 - ۲۴ دلو ۱۳۹۶

mandegar-3میلیون‌ها کاربر زیر ۲۵ سال امریکایی ظرف دو سال گذشته حساب کاربری خود را در فیسبوک مسدود کرده‌اند. روندی که بنا بر پیش بینی‌ها در سال جاری نیز ادامه خواهد داشت. اخبار دروغین و نفرت‌پراکنی در کوچ کاربران نقش داشته‌اند.
ارزیابی صورت گرفته از ترکیب سنی کاربران فیسبوک در امریکا حکایت از کوچ میلیون‌ها نفر از کاربران جوان فیسبوک به اینستاگرام و اسنپ‌چت دارد. موضوعی که نمی‌تواند برای مارک زاکربرگ و دیگر دست‌اندرکاران فیسبوک خبر خوبی باشد.
تمرکز شبکه‌های اجتماعی عمدتا بر روی جوانان است و از این رو، کوچ جوانان از فیسبوک در عین حال به معنی کاهش جذابیت فیسبوک برای مخاطبان اصلی آن است.
روند خروج کاربران جوان از فیسبوک در امریکا از دو سال پیش آغاز شد. اکنون بر پایه پیش بینی‌های صورت گرفته از سوی موسسه نظرسنجی „eMarketer» روند کوچ کاربران جوان از فیسبوک در سال جاری میلادی نیز ادامه خواهد یافت.
آمارها سخن می‌گویند
فیسبوک با داشتن بیش از ۱۶۹ میلیون کاربر در امریکا کماکان موفق‌ترین شبکه اجتماعی در این کشور به حساب می‌آید. حتی شمار کاربران این شبکه اجتماعی در سال گذشته یک درصد نیز در قیاس با سال پیش از آن افزایش داشته است. اما آنچه باعث نگرانی مارک زاکربرگ، پایه‌گذار، و دیگر مسئولان فیسبوک شده، روی برتافتن جوانان از این شبکه اجتماعی است.
به عنوان نمونه، تنها در سال گذشته میلادی (۲۰۱۷) فیسبوک ۲ میلیون و ۸۰۰ هزار نفر از کاربران زیر ۲۵ سال خود را در امریکا از دست داده است. پیش بینی موسسه نظرسنجی یاد شده حکایت از آن دارد که در سال جاری نیز ۲ میلیون و ۱۰۰ هزار نفر دیگر از جوانان امریکا حساب کاربری خود در فیسبوک را غیرفعال خواهند کرد.
روند روی برتافتن جوانان از شبکه فیسبوک تنها محدود به امریکا نمی‌شود. اما آمار دقیقی از ترکیب سنی کاربران فیسبوک در کشورهای مختلف وجود ندارد و از این رو نمی‌توان با دقت تمام گفت که چند درصد از کاربران جوان مثلا در کشورهای اروپایی به حضور خود در شبکه فیسبوک خاتمه داده‌اند.
بیشترین میزان کوچ از فیسبوک در امریکا به نوجوانان زیر ۱۷ سال برمی‌گردد. حدود ۱۰ درصد کاربران جوان امریکایی بین ۱۲ تا ۱۷ سال، در سال ۲۰۱۷ در قیاس با سال پیش از آن، از فیسبوک کوچ کرده‌اند. از دست دادن ۱۰ درصد از کاربران جوان تنها ظرف یک سال باعث نگرانی مسئولان فیسبوک شده است.
در عین حال حدود چهار و نیم درصد از کاربران امریکایی بین ۱۷ تا ۲۵ سال نیز در سال گذشته به فعالیت خود در فیسبوک پایان داده‌اند.
علت چیست؟
روی برتافتن جوانان امریکا از فیسبوک دلایل متعددی دارد. بنا بر گزارش شکبه CNBC، نشر مکرر اخبار دروغین بر روی فیسبوک از جمله مسائلی بوده که باعث ناخرسندی جوانان از این شبکه اجتماعی شده است.
اتهام «دخالت‌های روسیه در کارزار انتخاباتی امریکا» از طریق شبکه‌های اجتماعی نیز در روی‌گردانی جوانان از این شبکه اجتماعی موثر بوده است. فیسبوک مدت‌ها چنین امری را انکار می‌کرد. اما عاقبت ناگزیر به اعتراف شد و تصدیق کرد که گروه‌هایی از خارج از امریکا از طریق اکانت‌های جعلی تلاش کرده‌اند بر اذهان مردم امریکا در کارزار انتخاباتی سال ۲۰۱۶ تاثیر نهند.
به موازات نشر اخبار دروغین، نفرت‌پراکنی نیز از جمله مسائلی بوده که در دور شدن جوانان امریکا از فیسبوک نقش ایفا کرده است.
افزون بر آن، گفته می‌شود ساختار و چیدمان صفحه فیسبوک نیز برای جوانان جذاب نیست. بدیهی است که با افزایش شمار شبکه‌های اجتماعی، رقابت برای جلب کاربر در بین آن‌ها افزایش یافته است.
اینستاگرام و اسنپ‌چت
خروج جوانان امریکا از شبکه فیسبوک به معنی کاهش نقش شبکه‌های اجتماعی در زندگی جوانان امریکا نیست. ظرف دو سال گذشته و به موازات کاهش شمار کاربران جوان فیسبوک در امریکا، بر شمار اعضای دیگر شبکه‌ها افزوده شده است.
برندگان اصلی این کوچ میلیونی در امریکا، اینستاگرام و اسنپ‌چت هستند. شمار اعضای این دو سرویس در سال گذشته افزایش قابل ملاحظه‌ای داشته است.
بر اساس ارزیابی موسسه نظرسنجی «eMarketer» در سال جاری میلادی اسنپ‌چت می‌تواند حدود ۲ میلیون کاربر جوان‌تر از ۲۵ سال را در امریکا به سوی خود جذب کند. بر تعداد کاربران جوان اینستاگرام نیز در همین سال حدود یک میلیون و ششصد هزار نفر افزوده خواهد شد.
به این ترتیب، تعداد کاربران اسنپ‌چت در امریکا با رشدی بیش از ۹ درصد به ۸۶ میلیون و ۵۰۰ هزار نفر خواهد رسید و از این منظر در مقام سوم قرار خواهد گرفت. اینستاگرام نیز با رشدی ۱۳ درصدی، تعداد کاربران خود را در امریکا به حدود ۱۰۵ میلیون نفر خواهد رساند.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.