عطا محمد نور: کشور را به سمت تجزیه پیش می‎برند

گزارشگر:یک شنبه 29 دلو 1396 - ۲۸ دلو ۱۳۹۶

استاد عطامحمد نور والی بلخ می‌گوید که چهره‌های متعصب که با تحمیل هویتی بحران آفریده‌اند، کشور را به سمت تجزیه به پیش می‌برند.
آقای نور بعد از ظهر روز شنبه (۲۸ دلو) که در جمع هوادارانش در بلخ صحبت می‌کرد، بر مشوره با مردم در روند توزیع شناسنامه‌های الکترونیکی تاکید mandegar-3کرد.
وی گفت، روند توزیع شناسنامه‌های الکترونیکی باید براساس قانون ثبت احوال نفوس که پیش از این از سوی پارلمان افغانستان تصویب و توشیح شده بود آغاز شود و یا هم در این زمینه یک اجماع ملی شکل گیرد.
والی بلخ بیان داشت که آغاز روند توزیع شناسنامه‌های الکترونیکی به شکلی که فعلا قرار است آغاز شود، تحمیل هویتی به حساب آمده، مورد تایید سایر اقوام کشور نبوده و رییس جمهور با ایجاد یک گردهمایی ده نفری از افراد متعصب نمی‌تواند آن‌را برمردم تحمیل نماید.
آقای نور تصریح نمود که کسانی‌که با تحمیل هویتی نفاق ملی را بیشتر ساخته اند و بحران را افزایش داده اند، کشور را به سمت تجزیه به پیش می‌برند.
وی، رهبران حکومت وحدت ملی را مسوول نفاق و اختلافات موجود در کشور خواند و گفت که حلقه ‌ای که در راس حکومت قرار دارد، می‌داند که تداوم حکومت‌شان امکان ناپذیر شده و بر همین اساس به سیاست کهنه «نفاق بیانداز و حکومت کن» دست می‌زنند تا در قدرت باقی بمانند.
والی بلخ با تاکید براین مطلب که «همه ما افغانستانی هستیم و نیاز است که یک ملت واحد شویم» گفت که توزیع شناسنامه‌های الکترونیکی نه بر مبنای تحمیل هویتی بلکه براساس اقناع عمومی باید آغاز شده و زمینه توافق و همگرایی مردم افغانستان را فراهم کند.
آقای نور خاطر نشان ساخت که توهین و تحمیل هویتی قابل قبول نیست و ما در برابر هر بی‌احترامی به هویت اقوام به سختی ایستادگی خواهیم کرد.
والی بلخ با اشاره به مشکلات موجود در کشور، آقای غنی را مغرور، متعصب و فریبکار خوانده خطاب به وی گفت رییس جمهور! غرور و فریبکاری را کنار بگذار و گرنه مردم از ارگ هم بیرونت خواهند کرد.
آقای نور بار دیگر تاکید کرد که از خواست بر حق مردم افغانستان عقب نشینی نکرده و حق آنان را از رهبران حکومت خواهد گرفت.
وی افزود:» به زودی کاروان ده‌ها هزار موتر و موترسایکل به کابل رفته و به حکومت و جامعه جهانی نشان خواهد داد که ما چگونه حق خود را مطالبه می‌کنیم».
والی بلخ با اشاره به این مساله که احتمال می‌روند حلقاتی امنیت این کاروان‌ها را بر هم زد تا عدالت خواهی مردم بی نتیجه بماند تاکید کرد که تلاش می‌شود تا نظم اعضای کاروان گرفته شود و از هرج و مرج جلوگیری شود.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.