آیا حضور نظامی امریکا در افغانستان تشدید می‌شود؟

گزارشگر:اسوشیتدپرس/ دوشنبه 21 حوت 1396 - ۲۰ حوت ۱۳۹۶

mandegar-3امریکا حضور نظامی خود را در افغانستان و بیش از ۱۶ سال پس از آغاز جنگ در این کشور افزایش می‌دهد اما آیا کسی هست که به این مساله توجهی کند؟
در جلسه استماع هفته گذشته سنا که در مورد تهدیدهای امنیتی امریکا بود، واژه افغانستان چهار بار بیان شد.
در این جلسه استماع دو ساعته هیچ یک از سناتورها در مورد افغانستان سوالی نپرسیدند و علاقه کمی را نسبت به جنگی که با حضور ۱۵ هزار نیروی امریکایی حمایت کننده از نبرد علیه طالبان صورت گرفته، نشان دادند. به نظر می‌رسد که هیچ پایانی بر این جنگ وجود ندارد.
ماه گذشته میلادی بود که گروهی ۸۰۰ نفری از نظامیان آموزش دیده امریکایی با هدف تقویت روند مشورتی به نیروهای افغانستان وارد این کشور شدند. از جنوری سال جاری میلادی جنگنده‌ها و سایر هواپیماهای ارتش امریکا به نیروهای این کشور در افغانستان پیوستند اما هنوز مشخص نیست که این جنگ که آغاز آن در اکتبر ۲۰۰۱ بود آنچنان پیش برود که امریکا هفت ماه پس از اعلام استراتژی جدید و خصمانه‌تر دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری امریکا به آن امید داشت.
تصویر کلی نبرد افغانستان ممکن است با ازسرگیری فصل نبرد در آوریل یا مه سال جاری میلادی و با فعالیت مجدد شبه‌نظامیان طالبان در افغانستان واضح‌تر شود. در فصل زمستان جنگنده‌های افغانستان و امریکا بر تاسیسات غیرقانونی مواد مخدر که منبع درآمد طالبان محسوب می‌شود، تمرکز داشتند.
آنتونی کردستمان، یکی از ناظران واشنگتن بر نبرد افغانستان و از مرکز مطالعات استراتژیک و بین‌الملل ماه گذشته میلادی نوشت که دولت افغانستان در تاکتیک‌های نظامی و برنامه‌هایش برای ارتقای ظرفیت‌های نیروهای افغانستان به دستاوردهای زیادی دست پیدا کرده اما در زمینه ثبات سیاسی و مدنی به پیشرفتی دست نیافته است. این چالش در رویکرد انتخابات پارلمانی در ژوئیه سال جاری میلادی واضح‌تر خواهد بود.
این محقق در ادامه می‌آورد: دولت افغانستان نه تنها با وخامت اوضاع امنیتی روبه‌روست بلکه هیچ استراتژی واضحی در زمینه اقتصاد، دولت داری و سیاست برای ثبات افغانستان ندارد. از دیدگاه این محقق ارتش امریکا ماموریت غیرممکنی را در افغانستان دنبال می‌کند. دولت مرکزی در کابل و فعالیت مکرر شبه‌نظامیان طالبان تنها مشکلات اصلی ارتش امریکا نیستند. این ارتش به گفته ژنرال جوزف ووتل، ژنرال ارشد امریکایی ناظر بر نبرد افغانستان با مداخله‌ای از سوی روسیه روبه‌رو است.
وی در جریان حضورش در کمیته کنگره امریکا در ماه گذشته میلادی گفت که مسکو با اغراق درباره حضور داعش در افغانستان و نشان دادن این مساله که نیروهای داعشی شکست امریکا محسوب می‌شوند به دنبال تضعیف تاثیر ناتو و امریکا در این کشور بحران زده است.
این محقق ادامه داد: زمانی که ترامپ در اوت گذشته اعلام کرد که رویکرد نوینی را درباره نبرد افغانستان دارد مردم امریکا متوجه شدند که این نبردی بدون پیروزی است.
وی ادامه داد: ترامپ مساله خروج نیروهای امریکایی از افغانستان را مدنظر قرار داد اما پس از رایزنی با معاونانش تصمیم گرفت تا به دنبال نتیجه‌ای قابل ملاحظه باشد. به این معنا که منابع بیشتری را برای نبرد افغانستان در نظر بگیرد، به فرماندهان در صحنه نبرد اختیارات بیشتری بدهد و تا مادامی که لازم باشد در افغانستان بمانند.
استفن بیدل، استاد دانشگاه جورج تاون می‌گوید: فقدان منفعت امریکایی‌ها در جنگ به ترامپ فضای مانور سیاسی را داد آنچنان که می‌خواهد جنگ را پیش ببرد اما این مساله آنچنان که باید خوب نیست.
وی ادامه داد: این ایده که دموکراسی هر ساله هزینه‌های میلیاردی در پی دارد و مردم کشته می‌شوند و امریکایی‌ها قربانی و نمایندگان منتخب مردم توجهی به آن ندارند قابل قبول نیست اما اینکه بگوییم این مساله قابل قبول نیست به این معنی نیست که شگفت آور است چراکه این راهی است که کنگره امریکا مدت‌های مدیدی است در قبال این جنگ در افغانستان طی کرده است.
نوامبر گذشته میلادی ژنرال جان نیکلسون فرمانده نیروهای امریکایی در کابل گفته بود که ارتش افغانستان با پشتیبانی امریکا توانسته موفقیت کسب کند و علیه طالبان پیروز باشد. از آن زمان طالبان یکسری حملات گسترده در کابل و سایر نقاط افغانستان انجام داد که منجر به کشته شدن ده‌ها غیرنظامی شد. مقام‌های امریکایی آن را تاکتیکی از روی ناامیدی از سوی طالبان دانسته و گفتند که آنها نمی‌توانند قلمروهای جدید تصرف کنند.
دن کوتس، مدیر اطلاعات ملی امریکا در جریان جلسه استماع در کمیته خدمات مسلح سنا که روز سه‌شنبه برگزار شد پیش‌بینی کمتر خوش‌بینانه‌ای را مطرح کرد و گفت: ما به تصویر امنیتی کامل و جامعی دست یافته‌ایم که در سال جاری تقریبا رو به وخامت می‌رود و کابل باید با اقدامات شبه نظامی‌گرایانه طالبان مقابله کند.
وی ادامه داد: نیروهای افغان احتمالا همچنان می‌توانند کنترل مراکز پرجمعیت را در ۲۰۱۸ حفظ کنند.
ژنرال رابرت اشلی، مدیر آژانس اطلاعات دفاعی امریکا نیز در همان جلسه استماع یک دورنمای جامع را پیشنهاد و پیش‌بینی کرد که نیروهای افغان در سال جاری میلادی می‌توانند قدرت ضربتی خود را افزایش دهند اما گفت: طالبان تهدید کننده ثبات افغانستان است و با انجام حملات گسترده در مناطق برون شهری می‌تواند باعث از بین رفتن اعتماد مردم شود.
بازرس ویژه امریکا برای بازسازی افغانستان (سیگار) نیز در جنوری سال جاری میلادی گفته بود که کنترل یا تاثیر دولت افغانستان کاهش یافته و در عوض کنترل یا تاثیر طالبان افزایش داشته است؛ این نتیجه‌گیری از زمان گزارش چنین داده‌هایی از سوی این دیده بان امریکایی در جنوری ۲۰۱۶ است.
سیگار در گزارش ماه گذشته خود از اکتبر ۲۰۱۷ اعلام کرد: ۲۰.۹ میلیون افغان یا ۶۴ درصد از مجموع جمعیت ۲۳.۵ میلیونی این کشور در مناطقی ساکن هستند که دولت کنترل یا نفوذ دارد مابقی این جمعیت در مناطق تحت کنترل یا نفوذ طالبان یا در نواحی تحت رقابت دو طرف زندگی می‌کنند.»

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.