گلبدین حکمتیار: منتظر تأیید طرح واگذاری مناطق امن به طالبان استیم

گزارشگر:یک شنبه 4 حمل 1397 - ۰۴ حمل ۱۳۹۷

گلبدین حکمیتار رهبر حزب اسلامی از پذیرفته‌شدن بخشی‌های زیادی از طرح صلح او توسط اشرف غنی‌احمدزی رییس‌حکومت وحدت ملی سخن گفت و اعلام کرد که او منتظر تایید رییس جمهور در باره طرح واگذاری مناطق امن به طالبان در قالب روند صلح است.
mandegar-3گلبدین حکمتیار، رهبر حزب اسلامی پیشنهاد صلح را برای طرف‌های درگیر در افغانستان ارائه کرد و گفت که برای آغاز گفت‌وگوهای صلح با طالبان تسهیلات لازم برای رهبران این گروه فراهم شود.
حکمتیار دیروز شنبه ۴ فروردین/ حمل در نشست خبری، از طالبان خواست که به مذاکرات بین الافغانی توافق کنند، دفتر طالبان در کابل گشوده شود و روی چگونگی ایجاد «ساحه امن» برای رهبران طالبان و خانواده‌های‌شان در جریان مذاکرات بحث گردد.
حکمتیار گفت: « در این مناطق رهبران مخالفین مسلح دولت با خانواده‌های خود، در مصونیت به سر می‌برند، نه تحت تعقیب قرار می‌گیرند و نه از بالا مورد حمله».
بربنیاد طرح گلبدین حکمتیار، اداره «مناطق امن» با توافق دوطرف از سوی افرادی که مورد پذیرش هردو طرف باشند، صورت گیرد و امنیت آن نیز از سوی نیروهای مورد پذیرش دوطرف تأمین گردد و براساس این طرح، نیروهای دولت و جنگجویان مخالفان مسلح نباید در این منطقۀ حضور داشته باشند.
رهبر حزب اسلامی گفت که بخش زیاد، طرح وی برای گفت‌گو با مخالفان مسلح از سوی حکومت افغانستان پذیرفته شده و امیدوار است که ایجاد «مناطق امن» نیز پذیرفته شود.
حکمتیار تاکید کرد:»این طرح اکنون در میز رییس حکومت قرار دارد، در پنتاگون و قصرسفید هم گفته شد که امریکا و عربستان سعودی مشترکأ در این مورد بحث می‌کنند و با این موافق استند، که یک ساحه امن ایجاد شود «.
او از پیشنهاد محمد اسماعیل خان، رهبر پیشین جهادی برای گفت‌گو با طالبان حمایت کرد؛ اما افزود که شماری از افراد در داخل حکومت و بیرون از آن، خواستار مذاکرات صلح با طالبان نیستند.
آقای حکمتیار، گزارش‌های مبنی بر سپردن برخی ولایات به طالبان را که به نقل از وی نشر شده بود، رد کرد و گفت که او چنین اظهاراتی نداشته است.
گزارش‌های مبنی بر سپردن برخی ولایات به طالبان به نقل از آقای حکمتیار، با واکنش تند شماری از رهبران سیاسی و رهبران پیشین جهادی، به شمول عبدالرب رسول سیاف و یونس قانونی مواجه شده بود.
و اما حکمتیار، طرحی را برای برگزاری انتخابات پیش‌رو را نیز به حکومت پیشنهاد کرده و از حکومت خواست که بودجۀ برگزاری انتخابات را تأمین کند تا به گفته وی از دخالت خارجی‌ها در انتخابات آینده جلوگیری شود.
همچنان رهبر حزب اسلامی در مورد ارادۀ حکومت برای برگزاری انتخابات، گفت که در داخل حکومت، برخی از طرف‌ها «شدیدأ» مخالف برگزاری انتخابات اند.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.