وزیر زراعت: تولیـد عسل در کشـور ۲۴ درصـد افـزایش یافتـه است

گزارشگر:چهار شنبه 29 حمل 1397 ۲۸ حمل ۱۳۹۷

mandegar-3وزیر زراعت، آبیاری و مالداری می‌گوید که تولید عسل در کشور ۲۴ درصد افزایش یافته که این نشان می‌دهد رشد صنعت زنبورداری می‌تواند در آینده نزدیک سهم مهمی در عایدات کشور داشته باشد.
نصیر احمد درانی وزیر زراعت، روز سه‌شنبه (۲۸ حمل) در مراسم «روز عسل» در کابل گفت که صنعت زنبورداری کشور به رشد قابل ملاحظه‌یی دست یافته که می‌تواند سهم مهمی در عایدات کشور داشته باشد.
آقای درانی بیان داشت که تولید عسل در سال جاری به بیش از ۲ هزار تن رسیده است که رشدی ۲۴ درصدی را نشان می‌دهد.
وی با بیان این مطلب که رشد صنعت زنبورداری می‌تواند برای هزاران شهروند کشور زمینه اشتغال را ایجاد کند گفت:»۴۰ هزار خانواده در بخش زنبورداری کار می‌کنند و مصارف زندگی‌شان را از این طریق پیدا می‌کنند».
وزیر زراعت بیان داشت که در حال حاضر، شش هزار و ۵۱۰ نفر در کشور زنبورداری می‌کنند و وزارت زراعت در قالب ۸ کوپراتیف، ۲۸ انجمن و یک اتحادیه از زنبورداران حمایت می‌کند.
آقای درانی گفت که در افغانستان در حال حاضر ۲۱۳ هزار و ۸۳۷ صندوق زنبور عسل وجود دارد، اما افغانستان ظرفیت داشتن یک میلیون صندوق زنبور عسل را دارد.
وی از تمامی شهروندان کشور خواست که تولیدات داخلی استفاده کنند تا با رشد تولیدات داخلی زمینه اشتغال زایی بیشتر شده و عایدات ملی افزایش یابد.
وزیر زراعت همچنان به حفظ و بهبود کیفیت عسل تأکید کرد و به زنبورداران گفت:»صنعت عسل باید به سطح بین‌المللی معیاری شود، ما در این بخش با شما همکاری می‌کنیم، باید عسل به بازارهای جهانی انتقال پیدا کند و کیفیت عسل داخلی، مشهور شود، ما در نظر داریم میزان تولید عسل را به ۱۱ هزار تن برسانیم».
آقای درانی اظهار داشت که هدف تجلیل از روز عسل توسط وزارت زراعت، شناساندن کیفیت و مزیت‌های عسل داخلی برای شهروندان است تا بتوانند از محصول بهتر کشورشان استفاده کنند تا بازار و زمینه‌های دیگر برای این تولید بهتر و خوش‌کیفیت بیش‌تر فراهم شود.
در همین حال عبدالرب حمید رییس هیات مدیره اتحادیه زنبورداران کشور از کم کاری حکومت در حمایت از زنبورداران انتقاد کرد و گفت:»حکومت در بخش بازاریابی و بسته بندی عسل و حمایت از زنبورداران کوتاهی کرده و این امر سبب شده تا عسل داخلی نه تنها نتوانسته وارد بازارهای جهانی شود بلکه عسل‌های وارداتی با قیمت‌های ارزان و بسته بندی‌های مناسب جایگزین عسل‌های داخلی در کشور شده است».
وی همچنان بیان داشت که حکومت تاکنون سیستم بیمه و قرضه دهی را برای زنبورداران ایجاد نکرده، بلکه به عناوین مختلف از زنبورداران پول می‌گیرد و به نوعی مانع رشد این صنعت شده است.
رییس هیات مدیره اتحادیه زنبورداران از حکومت خواست تا در حل مشکلات آنان و حمایت از صنعت زنبورداری گام‌های جدی و عملی را بردارد.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.