زنده‌ماندن عجیب یک پیلوت روسی در افغانستان

گزارشگر:یک شنبه 13 جوزا 1397 - ۱۲ جوزا ۱۳۹۷

mandegar-3یک پیلوت روسی که پس از هدف قرار گرفتن و سقوط هواپیمایش در افغانستان در جمع کشته شدگان جنگ شوروی سابق قرار گرفته بود، سه دهه بعد در این کشور زنده پیدا شد. تلاش ها برای بازگرداندن این پیلوت به کشورش جریان دارد.
اداره کهنه سربازان ارتش روسیه روز جمعه اعلام کرد که این پیلوت روسی شناسایی شده است. اتحادیه والری وستروتین به خبرگزاری دولتی ریانوستی روسیه گفت: «او هنوز زنده است. این خیلی عجیب است. او حالا به کمک نیاز دارد».
وستروتین که از طرف روسیه از کمیسیون مشترک روسیه و امریکا برای زندانیان جنگی و سربازان مفقود شده در جریان نبرد می‌باشد، به دلیل محرمانه بودن قضیه نخواست نامی از این پیلوت روسی ببرد.
ویاچسلاو کالینین رئیس سازمان کهنه سربازان «برادران رزمنده» گفت این مرد در سال ۱۹۸۷ زمانی که بر فرار آسمان افغانستان با طیاره اش پرواز می کرد هدف قرار گرفت و سقوط کرد. وی افزود که حالا این پیلوت می خواهد به کشورش روسیه برگردد. وی گفت که خلبان ممکن است حالا در پاکستان باشد، جایی که قبلا افغانستان برای اسیران جنگی اردوگاه داشت.
خبرگزاری ریانوستی نوشته که در میانه جنگ سال های ۱۹۷۹ تا ۱۹۸۹ حداقل ۱۲۵ طیاره شوروی سابق در افغانستان سقوط کردند. زمانی که ارتش سرخ شوروی از افغانستان خارج شد، حدود ۳۰۰ سربازش را در لیست گمشده ها گنجانده بود. از آن به بعد ۳۰ تن از این سربازان پیدا شدند و بیشترشان به وطن شان برگشتند.
روزنامه «کومرسانت بیزنیس دیلی» نوشته که در سال ۱۹۸۷ تنها یک هواپیمای ارتش سرخ شوروی در افغانستان هدف قرار گرفت و سقوط کرد. این رسانه نام پیلوت این طیاره را سرگئی پانتیلوک عنوان کرده که از منطقه جنوبی روستوف روسیه بود. وی پس از آنکه با هواپیمایش از پایگاه هوایی بگرام پرواز کرد، دیگر برنگشت و مفقود شد. بگرام که در شمال کابل قرار دارد، حالا یک پایگاه امریکایی می باشد.
رئیس سازمان محلی کهنه سربازان روسی گفت که مادر و خواهر این پیلوت نظامی شوروی سابق نیز هنوز زنده هستند. روزنامه کومسومولسکایا پراودا تابیلیود نیز دختر پانتیلوک را ردیابی کرده که حالا ۳۱ ساله می‌باشد. زمانی که پدرش مفقود شد، او فقط چند ماهه بود.
سناتور فرانتس کلینتویچ به خبرگزاری ریانوستی گفت که از این موارد زیاد هستند. او گفت که چند سال پیش یک سرباز سابق شوروی را در سفری به افغانستان ملاقات کرد که به مشکل روسی حرف می زد، از گفتن نامش خودداری کرد و گفته بود که خیلی دیر شده که دوباره به کشورش برگردد.
بختالدین حکیموف سرباز شوروی سابق که در سال ۲۰۱۵ توسط خبرگزاری فرانسه مصاحبه شده بود، یکی از جمله سربازان مفقود شده‌یی بود که تصمیم گرفت در افغانستان بماند. او که به شدت زخمی شده بود، توسط مردم محلی پرستاری و درمان شد و سپس به اسلام گرایید. وی در آن زمان گفت: «من در افغانستان ماندم به خاطر این که افغان ها بسیار مهربان و مهمان نواز هستند».

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.