۱۰ مورد از بهترین جاذبه‌ های توریستی هند

گزارشگر:مینا داودی / سه شنبه 23 اسد 1397 - ۲۲ اسد ۱۳۹۷

mandegar-3هند، هفتمین کشور بزرگ جهان، از ارتفاعات کوه‌های هیمالیا تا سرسبزی استوایی کِرالا و از گَنگ مقدس تا شن‌های صحرای تار امتداد دارد. جمعیت بیش از یک میلیاردی آن به دو هزار گروه عقیدتی تقسیم شده و به ۲۰۰ زبان متفاوت سخن می‌گویند.
‌از مخروبه‌های باستانی، ساختمان‌های حیرت‌انگیز مذهبی، شهرهای خاص و مناظر متنوع، در هند مجموعه‌‌یی بی‌انتها از جاذبه‌های توریستی وجود دارند که همیشه تحیر بازدیدکننده‌گان را برمی‌انگیزند.

۱۰ – مرداب‌های کِرالا (Kerala)
مرداب‌های کِرالا زنجیره‌یی از مرداب و دریاچه‌هایی است که در ایالت کِرالا و به موازات دریای عرب قرار دارند. مرداب‌های کرالا خانۀ بسیاری از گونه‌های منحصربه‌فرد آبزیان از جمله خرچنگ، قورباغه، پرنده‌گان آبی و حیواناتی مانند سمور دریایی و لاک‌پشت است. امروزه، قایق سواری، با استفاده از کِتووالام (قایقی سنتی که از برنج ساخته می‌شود که امروزه تبدیل به هتل‌های معلق شده) به‌علاوۀ امواج آب، پرطرف‌دارترین فعالیت توریستی در این مرداب‌ها به‌شمار می‌رود.

-۹ قصر دریاچه
قصر دریاچه واقع در دریاچۀ پیچولا در شهر اودایپور به‌عنوان قصر سلطنتی تابستانی در قرن ۱۸ ساخته شد. امروزه این قصر به یک هتل ۵ ستاره بدل شده که تحت نام “مناطق تفریحی و قصرهای راج” فعالیت می‌کند. هتل قصر دریاچه دارای قایقی است که مهمانان را از یک اسکله در قصر شهری واقع در ساحل شرقی پیچولا به هتل منتقل می‌کند. این قصر در سال ۱۹۸۳ و با فیلم‌برداری فیلم جیمزباند در آن به شهرت رسید.

۸ – معبد ویروپاکشا (Virupaksha)
معبد ویروپاکشا واقع در شهر هامپی به عنوان یک مقبرۀ کوچک ساخته شد و تحت سلطۀ ویجایاناگارا تبدیل به مجتمعی بزرگ شد. اعتقاد بر آن است که این معبد از زمان ساخت مقبرۀ کوچک در قرن ۷ پیش از میلاد تا کنون به طور بی‌وقفه مورد استفاده بوده که آن را به قدیمی‌ترین معبد هندو در هند بدل می‌کند.

۷ – پالولِم (Palolem)
پالولِم زیباترین و هم‌چنین جنوبی‌ترین ساحل توسعه‌یافتۀ گوآ است. بندری طبیعی احاطه‌شده با پرتگاه‌های بلند در هر طرف است که به دریایی آرام و ساکن دارای بستری با شیب آرام منتهی شده‌ است. برای کسانی که معتقدند که ساحل بدون مجموعه‌یی از رستورانت‌های ارزان‌قیمت و هتل‌های مناسب، زنده‌گی شبانه و اهالی محلی خون‌گرم معنا ندارد، پالولِم بهترین مکان است.

-۶ پارک ملی کانها (Kanha)
پارک ملی کان‌ها در زمرۀ زیباترین مناطق محیط زیست در آسیا و یکی از بهترین مکان‌ها برای دیدن ببر در هند است. جنگل‌های باشکوه بامبو و سال، دشت‌های پر از چمن و دره‌های کان‌ها الهام‌بخش رودیارد کیپلینگ در نگارش اولین رمانش “کتاب جنگل” بوده و این‌جا را تبدیل به یکی از برترین جاذبه‌های هند کرده‌ است.
۵- هارماندیر صاحب (Harmandir Sahib)
هارماندیر صاحب، که بیشتر به نام معبد طلایی شناخته شده، اصلی‌ترین جاذبۀ توریستی اَمریتسار و پراهمیت‌ترین مکان برای سیخ‌ها است. ساخت معبد توسط استاد راماداس جی در قرن ۱۶ آغاز شد. در قرن ۱۹، ماهاراجه رانجیت‌سینگ تمام طبقۀ فوقانی معبد را با طلا پوشاند. این‌جا معبدی حیرت‌انگیز و همیشه مملو از زائرانی از سرتاسر هند است که برای دیدن مکانی هیجان‌زده هستند که تا پیش از آن مانندش را تنها در تلویزیون دیده بودند.

-۴ جایسالمِر (Jaisalmer)
واقع در غربی‌ترین نقطۀ راجاستان و نزدیک مرز پاکستان، جایسالمِر شهر صحرایی بزرگی است. ماسه‌سنگ‌های دیوارهای “شهر طلایی” از صحرا مانند صحنه‌‌یی از شب‌های عربی برخاسته‌اند که در آن کاخ جایسالمِر مانند تاجی بر شهر قرار دارد. تجارت‌گرایی خارج از کنترل، دید رمانتیک جایسالمِر را از آن دریغ کرده، اما حتی با تمام سروصدا و اتوبوس‌های توریستی، این شهر مقام خود را به‌عنوان یکی از مشهورترین جاذبه‌های توریستی هند حفظ کرده‌ است.

-۳ غارهای آژانتا (Ajanta)
غارهای آژانتا آثار تاریخی حجاری‌شدۀ درون سنگ و مربوط به قرن دوم پیش از میلاد هستند. غارهای باشکوه آژانتا حدود سال ۶۵۰ پیش از میلاد رها و تا سال ۱۸۱۹ فراموش شدند تا این‌که گروهی از شکارچیان انگلیسی به آن‌ها برخورد کردند. انزوای این غارها زمینه‌ساز چنان شرایط محافظت شده‌‌یی شد که برخی از نقاشی‌های درون این غارها تا به امروز باقی مانده‌اند. نقاشی‌های دیواری محافظت‌شده نمایش‌دهندۀ همه چیز از میدان جنگ تا کشتی، خیابان‌های شهر و جنگل‌های پر از حیوانات پرتکاپو تا کوه‌های پوشیده از برف است. شهر آئورانگ آباد دروازۀ غارهای آژانتا و هم‌چنین غارهای شگفت‌انگیز اِلورا است.

۲- واراناسی (Varanasi)
واراناسی که در سواحل رود گَنگ واقع شده، برای هندوها، بودایی‌ها و جین‌ها مقدس و هم‌چنین یکی از قدیمی‌ترین شهرهای مداوم مسکونی دنیا است. واراناسی از خیلی جهات متجلی بهترین و بدترین جنبه‌های هند بوده و می‌تواند کمی خسته‌کننده باشد. شاید صحنۀ ادای قربانی زائران در رود گَنگ در هنگام طلوع در کنار پس‌زمینۀ معابد چندصدساله تاثیرگذارترین صحنۀ دنیا باشد.

-۱تاج محل
تاج محل در آگرا آرامگاه بسیار عظیمی از مرمر سفید که بین سال‌های ۱۶۳۲ و ۱۶۵۳ به فرمان امپراتور مغل، شاه جهان و به یادبود همسر مورد علاقه‌اش ساخته شده است. این بنا که “قطره اشکی بر گونۀ ابدیت” نامیده می‌شود، یکی از شاهکارهای معماری مغل و یکی از بزرگترین جاذبه‌های توریستی هند به شمار می‌رود. علاوه بر آرامگاه گنبدی مرمر سفید، تاج محل شامل چندین ساختمان زیبای دیگر، حوض‌های بزرگ و باغ‌های وسیع زینتی با درختان و بوته‌های گل‌دار است.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.