تلفات جنگ افغانستان در سال ۲۰۱۸ بیشتر از سوریه خواهد بود

گزارشگر:یک شنبه 25 سنبله 1397 - ۲۴ سنبله ۱۳۹۷

در سال ۲۰۱۸ میلادی، درگیری‌ها در افغانستان می‌تواند در مقایسه با جنگ در سوریه مرگ‌بارتر باشد.
علی‌رغم خشونت‌ها در افغانستان که به‌نظر می‌رسد خیلی کم در رسانه‌ها بازتاب می‌یابد، پس از ۱۷‌سال حضور نیروهای امریکایی، درگیری‌های این کشور می‌تواند از لحاظ آمار بلند تلفات یکی از کشنده ترین جنگ‌ها در سال جاری باشد.
mandegar-3بر اساس ارقام برنامۀ داده‌های درگیری‌ها (UCDP)، تعداد کل مرگ و میر ناشی از درگیری‌ها در کشور به‌طور قابل توجهی از سال ۲۰۱۳ تا کنون – افزایش یافته و در سال ۲۰۱۷ میلادی بیش از ۱۹هزار تن ثبت شده است.
«جانی ولش» کارشناس افغانستان در موسسۀ صلح ایالات متحده در مصاحبه‌یی با (AFP) گفته است: «افزایش تلفات در افغانستان و احتمال بالقوۀ ختم جنگ در سوریه نقش مهمی در تعویض جای این کشورها دارد.»
او افزوده است: «در افغانستان، هرسال نسبت به سال گذشته خشن‌تر شده و این به‌طور پیوسته رو به بدترشدن است.»
گرایم اسمیت، مشاور گروه بین‌المللی بحران نیز گفته است: «جنگ افغانستان در مسیری قرار دارد که به بیش از ۲۰هزار تن در نبرد – به شمول افراد ملکی و جنگ‌جویان – تلفات وارد خواهد کرد».
او افزوده است: این ارقام ممکن است نسبت به هر جنگی در جهان افرایش یابد، حتی نسبت به آمار جنگ سوریه.
بر اساس گزارش یوناما، در شش ماه نخست سال ۲۰۱۸ میلادی نزدیک به ۱هزار و ۷۰۰ فرد ملکی جان خود را از دست داده است.
به نقل از یورو نیوز، آمار تلفات نیروهای امنیتی افغانستان پس از این که واشنگتن سال گذشته تقاضای کابل را پذیرفت تا معلومات را دسته‌بندی کند، در دسترس نبود.
خروج ناتو از این کشور در سال ۲۰۱۴ میلادی و ظهور گروه خودخواندۀ داعش هم در همین سال، دو دلیل برای افزایش تعداد مرگ و میر در ازقام UCDP است.
در سال ۲۰۱۸، انتخابات پارلمانی با تأخیر طولانی مدت که برای ماه اکتوبر برنامه‌ریزی شده، باعث خشونت بیشتر شده است؛ چنان‌چه دولت تلاش می‌کند طالبان را وارد یک آتش‌بس و مذاکرات صلح کند.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.