بیش از ۱۰ درصد جمعیت افغانستان معلول اند

گزارشگر:سه شنبه 27 قوس 1397 - ۲۶ قوس ۱۳۹۷

mandegarلعل‌الدین آریوبی، رییس ادارۀ ملی حمایت از افراد دارای معلولیت و ورثۀ شهدا- دیروز در نشستی خبری در مرکز رسانه‌های حکومت اظهار داشت: افغانستان در جمع کشورهایی است که ۱۰٫۸ درصد نفوس آن دارای معلولیت اند که ۲٫۷ فیصد از این تعداد دارای معلولیت شدید هستند.
آقای آریوبی می‌افزاید: متأسفانه ۷۵ فیصد زنان و کودکان معلول، به آموزش، خدمات عامه و خدمات صحی دسترسی لازم را ندارند. از هر پنج خانواده، یک خانواده عضوِ معلول دارد. همچنان مریضی‌های گوناگون و جنگ‌ها باعث شده تا شمار افراد معلول افزایش پیدا کند.
او گفت: ۴۱ درصد معلولان افغانستان را زنان و ۵۹ فیصد را مردان تشکیل می‌دهند.
رییس اداره ملی حمایت از افراد دارای معلولیت و ورثۀ شهدا اظهار اظهار داشت: ما بر اساس حکم رییس‌جمهور در تمام ولایات افغانستان، پروسۀ بازنگری وثایق را آغاز کرده‌ایم تا کسانی که واجد شرایط معلولیت و یا جزء ورثه‌ی شهدا نیستند از سیستم حذف شوند و افرادی که واجد شرایط هستند بایومتریک و ثبت سیستم شوند. در راستای تحقق این امر، وسایل و تجهیزات آن در تمام ولایات فراهم شده است.
آقای آریوبی با بیان اینکه با همکاری‌ وزارت صحت، برنامۀ بازنگری افراد دارای معلولیت جریان دارد گفت: افرادی هستند که واجد شرایط معلولیت نیستند، اما از مزیت‌های آن مستفید می‌شوند. پس از اتمام پروسۀ بایومتریکِ افراد واجد شرایط، تلاش‌ می‌شود تا معاشات‌شان از طریق سیستم Mobile Money پرداخته شود.
در ادامۀ این نشست، احمد تمیم عظیمی، سخنگوی وزارت دولت در امور رسیده‌گی به حوادث بیان داشت: از آغاز سال مالی تا اکنون بیش از ۱.۵ میلیون نفر آسیب‌دیده از حوادث طبیعی و غیرطبیعی زیر پوشش ما قرار گرفته‌اند.
تمیم عظیمی، ضمن اشاره به کمک‌های دولت و موسسات همکار اظهار داشت: مبلغ ۵۶۴۳۴۰۰۰ افغانی برای متضررین حوادث طبیعی و غیر طبیعیِ ورثۀ شهدا، زخمیان و متضررین جنگی در ۳۴ ولایت کشور از سوی دولت و موسسات همکار مساعدت نقدی صورت گرفته است.
سخنگوی وزارت دولت در امور رسیده‌گی به حوادث همچنان همچنین گفت: از ابتدای سال مالی ۱۳۹۷ تا اکنون، ۶۱۳۴۰ تن گندم و ۱۳۳۹۴ تن علوفه‌ی حیوانی، به ۲۰ ولایت کشور که در بخش اول آسیب‌پذیری در برابر حوادث خشکسالی قرار داشتند انتقال یافته و توزیع شده است.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.