فدراسیون ژورنالیستان افغانستان ایجاد شد

- ۰۱ دلو ۱۳۹۱

اتحادیه‌های خبرنگاری افغانستان پس از چهار سال تلاش موفق شدند تا فعالیت‌های خود را زیر عنوان «فدراسیون ژورنالیستان افغانستان» منسجم کنند. مسوولان این فدراسیون گفتند که هدف اصلی آن‌ها عملکرد هماهنگ در عرصه خبرنگاری است.
مسوولان «فدراسیون ژورنالیستان افغانستان» می‌گویند: شمار خبرنگاران و کارمندان رسانه‌ها بیش از ده هزار نفر است؛ اما پیش از این، نهاد واحدی که مدافع حقوق آن‌ها باشد، وجود نداشت.
فهیم دشتی، از اعضای این فدراسیون گفت: «بالاخره به این تفاهم رسیدیم که ما یک چتر کلان داشته باشیم. بعد از این شما جمعی را خواهید داشت که یک‌صدا و هماهنگ از شما دفاع خواهند کرد. از حقوق تان از آزادی‌های تان».
مسوولان این نهادها روز یکشنبه، در یک کنفرانس خبری در کابل گفته‌اند که در حال حاضر نه نهاد خبرنگاری فعالیت‌های عمدۀ شان را زیر چتر این فدراسیون پیش خواهند برد.
قرار است این نهادها به صورت مستقلانه نیز فعالیت‌هایی داشته باشند؛ اما به شرط این که این فعالیت‌ها مغایر اهداف «فدراسیون ژورنالیستان افغانستان» نباشد.
اهداف فدراسیون
مسوولان «فدراسیون ژورنالیستان افغانستان» می‌گویند که حمایت از آزادی بیان، رسانه‌های آزاد، حقوق صنفی خبرنگاران، تامین حق دسترسی به اطلاعات، ظرفیت‌سازی در رسانه‌ها، و بهترسازی قوانین برای تسهیل کارهای خبرنگاری اهداف اصلی آن‌ها را تشکیل می‌دهند.
در اعلامیه‌یی‌‎که از سوی این فدراسیون به نشر رسیده، آمده است: «فدراسیون ژورنالیستان افغانستان تلاش خواهد کرد تمامی ژورنالیستان و دست اندرکاران رسانه‌های افغانستان را زیر این چتر واحد جمع نماید، تا به این صورت بتوانیم با قوت و اعتبار بیشتری به دفاع از حقوق و آزادی‌های رسانه‌یی در کشور نایل آییم».
فدراسیون ژورنالیستان اعلام کرد که قرار است سایر نهادهای فعال خبرنگاری را نیز زیر چتر خود قرار دهد.
اتحادیه ملی ژورنالیستان افغانستان، اتحادیه ملی ژورنالیستان و خبرنگاران افغانستان، انجمن آزاد رسانه‌های آسیای جنوبی یا سفما، انجمن آزاد زنان ژورنالیست آسیای جنوبی، انجمن ژورنالیستان آزاد افغانستان، کمیته دفاع از ژورنالیستان افغان، کمیته مصوونیت خبرنگاران افغانستان و نی حمایت کننده رسانه‌های آزاد افغانستان عضو این فدراسیون هستند.
موجودیت یک نهاد واحد خبرنگاری که از حقوق و امتیازهای خبرنگاران افغانستان دفاع کند، پیش از این وجود نداشت.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.