جیمز باند هرگز پیر نمی‌شود!

- ۰۶ دلو ۱۳۹۱

  جیمز باند: رستاخیز…

«جیمز باند(دانیل کریگ): هر کسی به سرگرمی نیاز دارد.
رائول سیلوا (خاویر باردم): خُب سرگرمیِ تو چه است؟»
فیلم جدید سری جیمز باند، عملاً همین چیزی است که در دیالوگ بالا می‌بینید. جیمز باند، در رستاخیز تازه‌اش، دوباره سر از سینماها درآورده تا به هیجان‌انگیزترین شکل ممکن، طرفدارانش را سرگرم کند. شاید برای همین است که این روزها اگر از «باندبازها» بپرسید بزرگ‌ترین سرگرمی‌شان چیست، به شما از اکران «سقوط آسمان» در ۵۰ ساله‌گی تولد جیمز باند خواهند گفت.
«اسکای فال»، فیلم جدید سری جیمز باند چند ماه است که در سینماهای جهان به نمایش درآمده و از همان اول راه، شروعی موفقیت‌آمیز داشته است، طوری که مجموع فروش افتتاحیه «اسکای فال» در انگلستان، بیش از ۳۲/۴ میلیون دالر بود. این دومین فروش افتتاحیه برتر در تاریخ سینمای انگلستان است.
رتبه اول این فهرست متعلق به قسمت دوم فیلم «هری پاتر و یادگاران مرگ» است. «ذره‌یی آرامش» فیلم قبلی سری جیمز باند، فروش افتتاحیه‌یی معادل ۲۵ میلیون دالر در انگلستان داشت. فروش نهایی آن فیلم در انگلستان به بیش از ۸۰ میلیون دالر رسید. «ذره‌یی آرامش» در نهایت بیش از ۵۸۶ میلیون دالر در سطح جهان فروخت. جز انگلستان، اسکای فال بیشترین فروش افتتاحیه را در کشورهای فرانسه (۹/۱ میلیون دالر)، روسیه (۸/۶ میلیون دالر)، برازیل (۶/۵ میلیون دالر) و کوریای جنوبی (۶۹/۱ میلیون دالر) داشته است.

  شون کانری یا دانیل کریگ؟
اسکای فال سومین تجربه حضور دانیل کریگ در نقش مأمور ۰۰۷ به شمار می‌رود. سام مندس، کارگردانی که خیلی‌ها او را با «زیبای امریکایی» می‌شناسند، این فیلم را ساخته و انصافاً که سراغ تیم بازیگریِ بسیار خوبی رفته است. غیر از دانیل کریگ، که با آن صورت سرد و مصممش، به خوبی از پس کاراکتر مأمور ۰۰۷ برآمده، توانایی‌های بی‌حدوحصر خاویر باردم، رالف فاینس، جودی دنچ و ناتومی هریس، «اسکای فال» را به نسخه‌یی دیدنی در میان سری جیمز باند تبدیل کرده است.
شروع ساخت سری فیلم‌های جیمز باند از سال ۱۹۶۲ بود که تا ۲۰۱۲ هم با همین «اسکای فال» ادامه داشته است. البته بین سال‌های ۱۹۸۹ تا ۱۹۹۵ وقفه‌یی شش‌ساله در ساخت این فیلم‌ها به وجود آمد. تا امروز شرکت ای اوان، ۲۲ فیلم از این سری با میانگین تقریبی یک فیلم در هر دو سال، ساخته است.
مهم‌ترین بازیگری که پیش از دانیل کریگ، بازی در نقش جیمز باند را برعهده داشته است، شون کانری بوده. او ۶ فیلم جیمز باند بازی کرده که مهم‌ترین آن‌ها «پنجه طلایی» است.

  کریگ: یک جیمز باند درجه یک
«جیمز باند» همان‌قدری که برای طرفدارانش جذاب است، برای بازیگرانی هم که در فیلم‌هایش به ایفای نقش می‌پردازند، جذابیت دارد. دنیل کریگ در مراسم فرش قرمز آخرین نسخه جیمز باند، «اسکای فال» به خبرنگاران در این مورد گفت: «بسیار خوشحالم که توانستم بار دیگر در نقش شخصیتی که یان فلمینگ در سال ۱۹۶۲ ساخته بود، بازی کنم. من تا به حال افتخاری این‌چنین را تجربه نکرده بودم و این فوق‌العاده است.

من دوست داشتم شانس این را داشته باشم تا با نمادهای قدیمی داستان جیمز باند همراه باشم. این فیلم این موقعیت را در اختیارم قرار داد. این بسیار خوشایند بود که تعدادی از شخصیت‌های قدیمی به این داستان دوباره اضافه شدند. به نظرم سام مندس، یک فیلم فوق‌العاده را خلق کرده است؛ فیلمی درجه یک و خوب. غیر از این‌که این فیلم، به طور مستقل، فلیمی قابل اعتناست، یک داستان «جیمز باند»ی فوق‌العاده نیز هست.»

  خاویر باردم: پنجاه سال خیلی زیاد است
خاویر باردم، دیگر بازیگر فیلم جدید جیمز باند هم در مورد «اسکای فال» حرف‌های جالبی زده بود. او در مراسم فرش قرمز این فیلم به عنوان نقش مقابل جیمز باند گفت: «از دوران جوانی عاشق شخصیتی در فیلم «Moonraker» (ماه‌شکن) بودم که دندان طلا داشت.»
او درباره پایان یافتن سری فیلم‌های جیمز باند گفت: «پنجاه سال بسیار زیاد است. این نشان می‌دهد که آغازکننده‌گان و ادامه‌دهنده‌گان جیمز باند، کاری کرده‌اند که بسیار جالب و درست بوده است. بازیگران بسیاری نقش باند را بازی کرده و هر کدام از آن‌ها جذابیت‌های خاص خودشان را به این شخصیت اضافه کرده‌اند.»

از طرف دیگر سام مندس، کارگردان برنده اسکار این فیلم نیز گفت: «در ابتدا احساس می‌کردم که دنیل کریگ بازیگر مناسبی برای ایفای این نقش نیست، اما دیدن سی ثانیه از فیلم «کازینو رویال» باعث شد که متوجه شوم کاملاً در اشتباه بوده‌ام. او باند را بسیار زیبا ایفا کرد. او این نقش را بهتر یا بدتر نکرد، بلکه آن را از آنِ خودش کرد.»

 گرفته شده از: برترین‌ها

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.