شهروندان کابل: رهایی طالبان جفا به قربانی‌های نیروهای امنیتی است

- ۲۱ جوزا ۱۳۹۸

شهروندان کابل می‌گویند که رهایی زندانیان طالب نه تنها هیچ تأثیری بر کاهش جنگ در کشور ندارد، بلکه باعث تقویت جبهه‌های جنگی گروه طالبان می‌شود.
نگرانی‌های شهروندان کابل در حالی مطرح می‌شود که محمداشرف غنی، طی یک حکم به نشانۀ حُسن‌نیت، دستور داده تا ۸۸۷ زندانی گروه طالبان از زندان‌های افغانستان رها شوند.
mandegarاین اقدام آقای غنی با واکنش‌های زیادی روبه‌رو شده ‌است. شهروندان کابل معتقد اند که آزادی زندانیان گروه طالبان در گذشته نشان داده که آنان دوباره به صفوف جنگ می‌پیوندند و رهایی آنان همواره باعث تقویت جبهه‌های جنگی این گروه شده است.
اما مسوولان در ارگ تأکید دارند که پرونده‌های تمام این زندانیان، بررسی شده و هیچ زندانی خطرناکی شامل افراد آزادشونده نیست. زندانیانی که رها می‌شوند شامل طالبانی هستند که به بیماری‌های صعب‌العلاج مبتلا بوده و یا به کهن‌سالی رسیده‌اند و یا هم حداکثر دورۀ حبس‌شان را سپری کرده‌اند.
قادر احمدی استاد دانشگاه در مورد رهایی زندانیان گروه طالبان به خبرگزاری آوا، گفته است: رهایی زندانیان گروه طالبان یک نوع امتیاز دادن به این گروه می‌باشد و هیچ تاثیری بر کاهش جنگ و روند صلح در افغانستان نخواهد داشت.
این استاد دانشگاه افزود: تجربۀ آزادی زندانیان گروه طالبان در گذشته نشان داده که آنان دوباره به صفوف جنگ می‌پیوندند و رهایی آنان همواره باعث تقویت جبهه‌های جنگی این گروه شده است.
وی با بیان اینکه رهایی زندانیان گروه طالبان جفا در حق نیروهای امنیتی و دفاعی کشور است اظهار داشت: نیروهای امنیتی کشور همواره از سوی گروه طالبان در میدان جنگ بی‌رحمانه به قتل می‌رسند.
آقای احمدی با ابراز اینکه حکومت باید برای سرکوب گروه طالبان اقدامات جدی را رو دست بگیرد افزود: گروه طالبان روزانه مسوولیت کشتار نظامیان و غیر‌نظامیان را بر عهده می‌گیرد اما حکومت زندانیان این گروه را رها می‌کند.
در همین حال، تیم صلح و اعتدال به رهبری محمد حنیف اتمر گفته است که آزادی زندانیان باید با در نظرداشت اهداف مهمی چون صلح در پرتو قانون اساسی و دیگر قوانین نافذه داخلی و بین‌المللی انجام شود، این روند باید با شفافیت کامل و در مشوره با رهبران سیاسی کشور صورت گیرد.
در بیانیه این تیم آمده‌ است که این تصمیم باید از سوی یک مرجع قانونی دولتی و در مشورت کامل با رهبری سیاسی و جامعه مدنی کشور صورت می‌گرفت. تیم صلح و اعتدال از حکومت می‌خواهد تا در رهاسازی زندانیان طالبان به نگرانی‌های ملت پاسخ روشن داده و در پشت پرده به معاملات غیرقانونی دست نزند.
همچنین فواد احمدی باشندۀ کابل می‌گوید: طالبان در پاسخ به درخواست آتش‌بس جرگه مشورتی صلح حداقل در ماه مبارک رمضان، گفتند که کشتن افغان‌ها و ویرانی کشور در این ماه ثواب بیشتر دارد.
وی تاکید کرد: این کار گروه طالبان به ما می‌آموزد که سیاست تضرع نتیجه ندارد؛ امیدوارم رئیس‌جمهور متناسب با اوضاع تصمیم بگیرد و در قسمت رهایی طالبان تجدید نظر کند.
احمدی خاطرنشان ساخت که رهایی ۸۸۷ طالب به معنای رهایی ۸۸۷ انتحاری و آدم‌کش طالب است که در صورت رهایی آنان، جان‌های ده‌ها و هزاران مردم بیگناه به مخاطره خواهد افتاد.
از سوی دیگر، ذبیح‌الله مجاهد سخنگوی طالبان در واکنش به آزادی شماری از زندانیان این گروه، گفته‌ بود که طالبان نیز ده‌ها تن از نیروهای نظامی حکومت افغانستان را که به اسارت آنها درآمده بودند، آزاد کرده‌ است.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.