مرگ صدها کودک در حملات نیروهای امریکایی در افغانستان

- ۲۰ دلو ۱۳۹۱

یک نهاد ناظر بر حقوق کودکان سازمان ملل می‌گوید که حمله‌های نیروهای نظامی امریکایی در افغانستان به شمول حمله‌های هوایی، طی چهار سال گذشته باعث مرگ صدها کودک شده است.
کمیته حقوق کودکان ملل متحد در ژنیو گفت که «عامل این تلفات نبود اقدام‌‎های پیشگیرانه و استفاده بی‌هدف از نیروی نظامی است».
این کمیته یک سلسله از سیاست‌های امریکا طی چهار سال گذشته را بازبینی کرده است که بر کودکان تاثیر گذاشته است. این دوره زمانی آخرین سال حکومت بوش و سالی را در بر می‌گیرد که اوباما برای نخستین‌بار به عنوان رییس‌جمهور ایالات متحده انتخاب شد.
بازبینی سازمان ملل که هر چهار سال یک بار انجام می‌شود، هنگامی نشر شده است که درباره سیاست ایالات متحده امریکا دال بر حمله با هواپیماهای بدون سرنشین و حمله‌های هوایی در واشنگتن دقیقاً تحقیق و بررسی می‌شود.
جان برینن، رییس بخش مبارزه با تروریسم کاخ سفید که از سوی اوباما برای ریاست سازمان استخبارات مرکزی امریکا یا «سی آی ای» معرفی شده است، روز سه شنبه در جلسه استعماعیه کمیته استخباراتی سنا در این مورد با سوال‌های سناتوران مواجه شد.
برینن در انجام و مدیریت برنامه هواپیماهای بدون سرنشین شرکت داشته است. او در گذشته از کشتن هدفمندانه به این وسیله و حمله‌های هوایی در کل دفاع کرده و گفته بود که این نوعی انسانی‌تر از جنگ است که به تلفات جانبی کمتری می‌انجامد.
نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل برای کودکان و منازعه‌های مسلحانه در یک گزارش شورای امنیت این سازمان که اپریل سال گذشته نشر شد، گفت: «شمار تلفات در میان کودکان که از حمله‌های هوایی نیروهای طرفدار حکومت به شمول نیروهای امنیتی افغان و نیروهای نظامی بین المللی ناشی شده است، در مقایسه با دوره زمانی گزارش قبلی دوچند شده است. براین اساس در سال ۲۰۱۱، ۱۱۰ کودک کشته و ۶۸ تن از آن‌ها زخم برداشته اند».
ویکتوریا نولند، سخنگوی وزارت خارجه امریکا روز پنج شنبه گفت که از این گزارش سازمان ملل خبر ندارد و آن را بررسی خواهد کرد.
کمیته سازمان ملل در گزارش‌اش به ایالات متحده گفته است که «اقدام‌های پیشگیرانه مشخص و محکمی روی دست گیرد و از استفاده بی‌هدف نیرو پرهیز کند تا دیگر افراد غیر نظامی به شمول کودکان کشته و یا معیوب نشوند».
گروه‌های حقوق بشری و مدنی از این یافته‌ها و توصیه‌های کمیته سازمان ملل استقبال کرده اند. جمیله دکوار، مدیر اتحادیه آزادی‌های مدنی و برنامه حقوق بشر امریکا روز پنجشنبه به اسوشیتدپرس گفت: «ایالات متحده باید به تعهداتی‌که براساس قوانین بین‌المللی موظف به آن است، احترام بگذارد و به طور اساسی و مستقل درباره موارد مرگ غیرنظامیان و بدرفتاری با کودکان تحقیق کند، عاملان این‌گونه خلاف‌ها را بازخواست نماید و به قربانیان غرامت پرداخت کند».

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.