سناتوران: همـایون قیـومی دزد است

۱۰ قوس ۱۳۹۸

برخی سناتوران در نشست دیروز مجلس سنا سرپرست وزیر کنونی وزارت مالیه را به دزدی از بودجه مردم افغانستان متهم کردند.
سناتوران طرح بودجه ملی ۱۳۹۹را در نشست دیروز مجلس سنا به بحث گرفتند. هرچند همایون قیومی سرپرست وزیر مالیه در این نشست شرکت نکرده بود؛ اما زاهد همدرد معین مالی این وزارت به سوالات سناتوران پاسخ‌گویی کرد.
mandegarبرخی سناتوران در این نشست، سرپرست وزیر کنونی وزارت مالیه را به دزدی از بودجه ملی متهم کرد.
زلمی زابلی رییس کمیسیون شکایات مجلس سنا گفت: «وزارت مالیه در سال جاری مالی ۱٫۷ میلیارد افغانی برخلاف قانون و به شکل اضافه به کد ۹۱ رییس جمهور اختصاص داده که در واقع دزدی از پول مردم افغانستان است؛ لعنت بر این قسم وزیر و وزارت مالیه که از بودجه مردم دزدی می‌کند.»
زاهد همدرد معین مالی وزارت مالیه اما ادعای آقای زابلی را پذیرفت و گفت که این پول (۱٫۷ میلیارد افغانی) بی‌جا مصرف نشده و عمدتاً در موارد امنیتی که در بودجه ملی پیشبینی نشده بود، به مصرف رسیده است.
نبیه مصطفی‌زاده دیگر عضو مجلس نیز با اشاره به عدم توازن و بی عدالتی در بودجه ملی گفت که این مساله نشان می‌دهد کسی که در راس وزارت مالیه قراردارد، مدیریت درست ندارد و فقط به منافع شخصی خود می‌اندیشد.
آقای زاهد هم عدم تعادل در بودجه ملی را یکی از مشکلاتی خواند که به گفته او از سال ۲۰۰۴ تا هنوز در سند بودجه ملی حل نشده است.
او دلایل عدم توازن در بودجه ملی را کمبود امکانات، استفاده از زور توسط برخی نمایندگان مجلس و مقام‌های و نبود آمار دقیق احصائیه‌ای خواند و گفت که آوردن تعادل و توازن در بودجه به بحث بزرگ ملی نیاز دارد.
معین مالی وزارت مالیه افزود که در بودجه ملی ۱۳۹۹ حدود یک میلیون دالر به ولایات اختصاص داده شده است.
همچنین، برخی سناتوران از عدم پذیرش پیشنهادات مشورتی خود در بودجه ملی نیز انتقاد کرده و بیان داشتند که از سال‌های گذشته تا هنوز هیچ پیشنهاد این مجلس درج بودجه نشده است.
معین مالی وزارت مالیه اما گفت که این وزارت با توجه به امکانات مالی کشور، پیشنهادات سناتوران را پذیرفته ولی تطبیق آن نیاز به تعقیب دوامدار از ادارات دولتی تطبیق کننده، دارد؛ زیرا به گفته او برخی‌ پروژه در اولویت کاری ادارات دولتی قرار ندارند.
او تاکید کرد که وزارت مالیه هم اکنون نیز نظریات پیشنهادی سناتوران را درج ضمایم سند بودجه ملی خواهد کرد؛ ولی در تطبیق و پی‌گیری آن باید خود سناتوران همکاری کنند.
از سویی هم، آقای همدرد گفت که تعهدات مالی برای جامعه جهانی برای کمک به بودجه ملی افغانستان در سال ۱۳۹۹ به پایان می‌رسد و پس از آن، امکانات مالی برای بودجه ملی به مراتب کمتر خواهد شد.
به گفتۀ او، سال آینده خورشیدی نشست کمک کنندگان مالی برگزار خواهد شد؛ اما دیده شود که در این نشست چه تعهدات جدید مالی با دولت افغانستان صورت می‌گیرد.
هم اکنون کمک‌کننده‌گان مالی حدود ۴۰۰ میلیون دالر سالانه به بودجه ملی افغانستان کمک می‌کنند.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.