حضـور اویغورهـا در شـمال‌شـرق افغـانستان تأییـد شـد

- ۱۶ قوس ۱۳۹۸

وزارت دفاع افغانستان تایید کرد که حزب ترکستان اسلامی، در شمال شرق این کشور حضور دارد ولی در نتیجه عملیات تازۀ نیروهای امنیتی افغانستان تضعیف شده است.
فواد امان، معاون سخنگوی وزارت دفاع افغانستان می‌گوید که بعد از آغاز عملیات نظامی عرصه فعالیت گروه طالبان و همچنین حزب ترکستان اسلامی محدود شده است.
mandegarاو مدعی شد که گروه طالبان زمینه فعالیت حزب ترکستان اسلامی را در شمال شرق افغانستان فراهم کرده و طالبان «زمینه ساز آمدن گروه‌های تروریستی مختلف در افغانستان هستند.»
آقای امان گفت که طالبان با این حزب همکاری می‌کنند تا آنان در افغانستان فعالیت داشته باشند.
گروه طالبان حضور اعضای حزب ترکستان اسلامی را در افغانستان رد کرده است.
این گروه افزوده که گزارش‌های مربوط به حضور مسلحانه اعضای حزب ترکستان اسلامی در افغانستان «پروپاگند (تبلیغات) محض است و هدف از آن ایجاد بدبینی میان امارت اسلامی و کشورهای همسایه است.»
در روزهای گذشته حزب ترکستان اسلامی، که با القاعده مرتبط دانسته می‌شود و در سوریه فعالیت دارد، ویدیوی تازه‌ای را منتشر کرد که جنگجویان این گروه را مشغول جنگ در افغانستان نشان می‌دهد.
این ویدیو که ظاهرا مربوط به نوامبر ۲۰۱۹ است، عمدتا مونتاژ عکس‌هایی است که جنگجویان و خانواده‌های این گروه را نشان می‌دهد.
اما ویدیو همچنین ادوات نظامی را نشان می‌دهد که ظاهرا جنگجویان این گروه از نیروهای امنیتی افغانستان بدست آورده‌اند.
حزب اسلامی ترکستان یک سازمان افراط ‌گرا است که توسط تندروان اویغور در غرب چین تاسیس شده است و چین، اتحادیه اروپا، آمریکا، بریتانیا، روسیه و پاکستان آن را یک گروه «تروریستی» می‌دانند.
اهداف اعلام شده این گروه ایجاد دولت مستقل «ترکستان شرقی» در سین کیانگ چین است.
مرکز این گروه در زمان حاکمیت طالبان، کابل پایتخت افغانستان بود و از همان زمان روابط نزدیکی با القاعده داشت.
در ویدیوی تازه‌یی که حزب ترکستان اسلامی منتشر کرده، ده‌ها جنگجوی این حزب با موترها نظامی دیده می‌شوند که به نظر می‌رسد متعلق به نیروهای امنیتی افغانستان است.
در این ویدیو، اسلحه‌های ضبط‌ شده از جمله سلاح‌های نوع MI۶ و M۴ نیز در دست این جنگجویان دیده می‌شود.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.