رییس ادارۀ تدارکات ملی: از فساد شرکت‌های قراردادی به تنگ آمده‌ایم

- ۰۹ جدی ۱۳۹۸

رییس ادارۀ تدارکات ملی می‌گوید با وجودیکه این اداره در شفافیت قراردادها کارهای خوبی انجام داده؛ اما فساد شرکت‌ها در اجرای قراردادها به تنگ آمده است.
الهام عمر هوتکی رییس اداره تدارکات ملی در نشست دیروز مجلس نماینده‌گان استجواب شد.
mandegarمعطل شدن قرارداد ادویه شفاخانه چهارصد بستر به مدت یک‌ونیم سال، موجودیت فساد در قرارداد برنج وزارت دفاع، واگذاری غیرقانونی قرارداد تست مواد نفتی به کمپنی تی‌سی‌آر‌سی، فساد در واحد عملیاتی اداره امور و واگذاری غیر قانونی قراردادهای تیل، پطرول و گاز مایع وزارت دفاع ملی از دلایل استجواب رییس اداره تدارکات ملی بودند.
الهام عمر هوتکی اما گفت: «از دست فساد شرکت‌های قراردادی به تنگ هستیم؛ دلیل این که رییس جمهور تدارکات را بررسی می‌کند این است که نان به عسکر درست برسد و از امکانات محدود به شکل درست مصرف شود؛ اما بازهم بجای اینکه یخن مامور مفسدی که با شرکت مفسد معامله می‌کند گرفته شود موضوع به ریاست جمهوری برمی‌گردد.»
آقای هوتکی افزود، قراردادها از سوی هیات ارزیابی به ریاست وزیر اداره مربوطه به قرارداد داده می‌شوند و اداره تدارکات ملی فقط صلاحیت تایید قراردادها را دارد؛ اما مسولان ادارات دولتی بخاطری‌اینکه بررسی را از سر خود چپ کنند مسوولیت را بر گردن اداره تدارکات می‌اندازند.
او در مورد قرارداد ادویه وزارت دفاع گفت که حدود یک و نیم ماه پیش ادویه سال آینده وزارت دفاع از تدارکات منظور شده، پس چگونه قرارداد یک سال پیش این وزارت از تدارکات ملی پاس نشده باشد.
هوتکی گفت: «هرکسی که می‌گوید در قراردادهای وزارت‌های دفاع و داخله نارسایی وجود دارد کفر می‌گوید؛ زیرا تنها وزارت دفاع ماه صد میلیون افغانی در تداکارت اضطراری خود دارد که در مواقع اضطراری باید از آن استفاده کند؛ این‌که چرا از آن استفاده نمی‌کند باید از خود این اداره پرسیده شود.»
به گفته او، قراردادهای تیل، پترول و چوب سوخت وزارت دفاع در ماه عقرب گذشته برای سال آینده این وزارت منظور شده؛ حالا باید بررسی شود که چرا عسکر خنک می‌خورد.
او در خصوص قرارداد تست کیفیت مواد نفتی هم گفت که تست کیفیت مواد نفتی چندین سال قبل از طرف اداره (انسا) با کمپنی «جیو کمپ» قرارداد شده بود؛ اما این کمپنی مردم افغانستان را دربدر کرد و بی غم قاچاق از طریق آن روان بود. «رییس‌اش معلوم است ولی شریکایش را نمی‌شناسم.»
رییس ادارۀ تدارکات ملی در مورد عقد قراردادها از مرجع واحد هم گفت که این قراردادها طوری انجام می‌شود که ادارات دولتی، تدارکات را از لحاظ زمانی در تنگنای قرار می‌دهند؛ ۹ ماه منتظر می‌نشیند ولی وقتی اجرای یک پروژه نزدیک شد، قرارداد خود را از منبع واحد پیشنهاد می‌کنند اگر اداره تدارکات منظور نکند پس جواب مردم را چه کسی بدهد.
او در بخش دیگری از صحبت‌هایش همچنین تاکید کرد که سیستم آنلاین برای اولین بار بخاطر شفافیت در اداره تدارکات ایجاد شده است و این اداره حاضر است به صورت هفته‌وار گزارش کارکردهای خود را به مردم افغانستان ارائه کند؛ زیرا این اداره به منظور شفافیت و حسابدهی ایجاد شده و باید برای زدودن فساد از سایر ادارات دولتی نیز نظارت جدی شود.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.