موفق‌ترین فیلم‌های ۲۰۲۰ اکران شدند

- ۰۵ دلو ۱۳۹۸

mandegarهفتۀ گذشته سینمای جهان با اکران فیلم‌های جدیدی از جمله دو فیلم «پسران بد برای زندهگی» با بازی ویل اسمیت و «دولیتل» با نقش‌آفرینی رابرت داونی جونیور امیدهای فروش را در سومین هفتۀ سال تازۀ میلادی محک زد. هفتۀ گذشته پُرفروش‌ترین فیلم روی پرده در سینمای جهان «پسران بد برای زندهگی» بود که در سه روز پایان هفته نزدیک به ۶۰ میلیون دالر گیشه داشت و پیش‌بینی می‌شود در چهار روز به مرز ۷۰ میلیون دالر برسد. ویل اسمیت که چندی پیش با فیلم «مرد دو پیکر» یکی از بدترین اکران‌های عمر هنری‌اش را پشت سر گذاشت، نقش اصلی و ستارۀ فیلم «پسران بد» است. او در فیلم جدید با آغوش گرم تماشاگران و منتقدان سینما رو به‌رو شده است. از زمان اکران نخستین قسمت «پسران بد» ۱۷ سال می‌گذرد. آن فیلم با بازی ویل اسمیت و مارتین لارنس روی پرده سینما رفت و پس از آن در سال ۲۰۰۳ قسمت دوم فیلم به بازار سینما عرضه شد. ویل اسمیت یکی از تهیه کنندهگان «پسران بد برای زندهگی» در کمپنی فیلم‌سازی سونی پیکچرز است. کارگردانی این قسمت از «پسران بد» را فیلم‌سازان جوانی به‌ نام عادل العربی و بلال فلاح به عهده داشتند. سونی در چند وقت اخیر فیلم‌های موفقی روی پرده سینما فرستاده است که از میان آنها می‌توان به «جومانجی» اشاره کرد.

رکورد ۷۰۰ میلیون دالری
هفتۀ پیش همچنین فیلم «جومانجی: مرحله بعد» در جمع فیلم‌های پُرفروش در حال اکران بود. این فیلم توانست پس از چند هفته از «جنگ ستارهگان: خیزش اسکای واکر» پیشی بگیرد. فروش جهانی این فیلم با بازی دواین جانسون و کوین هارت تاکنون به رقمی بالاتر از ۷۰۰ میلیون دالر رسیده است. یکی از دلایل اصلی موفقیت «جومانجی» را می‌توان در ترکیب هوشمندانۀ کمدی و ماجراجویی در بستر داستانی تخیلی دانست. ترکیب موفق دواین جانسون، کوین هارت و البته جک بلک در این فیلم همچنان توانایی جذب مخاطب دارد و می‌توان به ادامۀ آن امید بست. «جومانجی» در اصل با حضور رابین ویلیامز ستارۀ نابغۀ دنیای کمدی به سینما معرفی شد. پس از مرگ ویلیامز، سونی با به خدمت گرفتن ستاره‌های اکشن و کمدی سینما به این داستان جان دوباره بخشید و حال قسمت دوم آن در حال اکران است.
تحسین ۱۹۱۷
از فیلم‌های مدعی امسال سینما که هم جایزه می‌گیرد و هم خوب می‌فروشد باید به «۱۹۱۷» اشاره کرد. این درام جنگی به کارگردانی سم مندس چند روز پیش جایزل بهترین فیلم سال را از انجمن تهیه کنندهگان امریکا گرفت و پیش از آن نیز جایزۀ بهترین فیلم درام گلدن گلوب را گرفته بود. داستان «۱۹۱۷» در دوران جنگ جهانی اول روی می‌دهد و طوری فیلم‌برداری شده است که تماشاگر گمان می‌کند از آغاز تا پایان فیلم در یک برداشت فیلم‌برداری شده است. فیلم‌برداری که این شاهکار را به انجام رساند، راجر دیکینز است. این فیلم دو هفته پیش از پُرفروش‌های سینما بوده و فروش جهانی‌اش تا اینجای کار به بیش از ۱۳۹ میلیون دالر رسیده است.

بازار آسیایی‌ها
در سال‌های اخیر کمتر فیلمی از سینمای آسیا توانسته است به جایگاهی برسد که اکنون در اختیار «انگل» است. شاهکار بونگ جون هو در جشنواره کن نخل طلایی گرفت و بسیاری از منتقدان مشهور سینما را به تحسین واداشت. در ادامه نمایندۀ کوریای جنوبی در اسکار همانند یکی از مدعیان هالیوودی اسکار در مراسم مختلف نامزد معتبرترین جوایز سینمای جهان شد و از بسیاری از حلقه‌های سینمایی جهان جایزه گرفت. در تازه‌ترین نمونه می‌توان به جایزه گروه بازیگری انجمن بازیگران امریکا اشاره کرد که تا پیش از این به هیچ فیلم خارجی اهدا نشده بود. «انگل» در گیشه هم درخشان بوده است و فروش جهانی فراتر از ۱۳۹ میلیون دالر دارد. البته که اکران فیلم هنوز ادامه دارد و در امریکا با افزایش تعداد سینماهای محل اکران فیلم فروشی صعودی پیدا کرده است. برندۀ نخل طلایی کن نامزد و شانس دریافت چندین جایزۀ اسکار از جمله بهترین فیلم، بهترین کارگردانی و بهترین فیلم‌نامه هم شده است.

ناکام‌های اکران
از دیگر فیلم‌هایی که هفتۀ پیش برای نخستین‌بار روی پرده رفت می‌توان به اقتباس سینمایی از داستان «دکتر دولیتل» با بازی رابرت داونی جونیور اشاره کرد. رابرت داونی جونیور را برای بازی در نقش «مرد آهنی» در سری فیلم‌های «انتقام‌جویان» می‌شناسیم. او در این فیلم نقش فردی را بازی می‌کند که توانایی حرف زدن با حیوانات را دارد. «دکتر دولیتل» شخصیت اصلی مجموعه داستان‌هایی به قلم هیو لافتینگ است. پیش از این نیز فیلم‌هایی با اقتباس از این داستان ساخته شده که معروف‌ترین‌شان با بازی ادی مورفی سال ۱۹۹۸ به بازار سینما عرضه شد. حالا کمپنی یونیورسال با سرمایه‌گذاری ۱۷۵ میلیون دالری سعی دارد سری فیلم‌هایی با استفاده از این داستان‌ها به سینما عرضه کند. البته در گام نخست و روزهای آغازین اکران آن طور که باید گیشه خوبی نداشت. در «دولیتل» جدید آنتونیو باندراس هم نقش‌آفرینی کرده است. سهم این فیلم گران قیمت از گیشه هفتۀ گذشتۀ دنیای سینما اندکی بیش از ۵۷ میلیون دالر بود. باید منتظر ماند و دید که آیا اکران در چین می‌تواند فیلم را نجات دهد یا خیر.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.